کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

آیا هوش مصنوعی اپل آن‌طور که ایلان ماسک می‌گوید خطرناک است؟

گزارشی درباره حاشیه‌های ایجاد شده درباره هوش مصنوعی اپل

در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل، این شرکت از اولین حضورش در فضای هوش مصنوعی، با تأکید بر یکپارچه‌سازی اپلیکیشن‌ها و محافظت از داده‌ها، رونمایی کرد. این ورود مثل تمامی فعالیت‌های این شرکت بحث‌برانگیز بود و نگرانی بسیاری درباره امنیت و حریم خصوصی برانگیخت.

۲۱ خرداد، در حاشیه معرفی iOS 18  و  iPadOS 18 خبر مهم‌تری رونمایی این دو محصول اپل را تحت‌الشعاع قرار داد: رونمایی «هوش اپل»؛ بله؛ این شرکت بزرگ که مدت زیادی درباره یکی از مهم‌ترین اتفاقات چند سال اخیر حوزه فناوری سکوت کرده بود، از نسخه هوش مصنوعی خود رونمایی کرد؛ البته با کمک شریکی غیرعادی: شرکت OpenAI.

قبل از پرداختن به حاشیه‌های رونمایی از هوش اپل، بد نیست بعضی از ویژگی‌های جالب محصولات اپل را مرور کنیم.


هوش مصنوعی اپل و قابلیت‌های آن


مهم‌ترین آپدیت‌های سیستم‌عامل اپل شامل اضافه‌شدن کنترل‌های بیشتر به صفحه کنترل، توانایی قفل و مخفی کردن اپلیکیشن‌ها، طراحی دوباره گالری اپل، تسلیم شدن در برابر اتحادیه اروپا و ارائه خدمات آی‌مسیج به کاربران اندروید، اپلیکیشن رمز ورود و در نهایت ماشین‌حساب آیپد بود.

هوش مصنوعی اپل هم مثل بسیاری از محصولات اپل بر تجربه کاربری شخصی و حریم خصوصی تأکید می‌کند. توسعه‌دهندگان این هوش مصنوعی برای اینکه کاربر اپل به‌راحتی در بین اپلیکیشن‌ها جابه‌جا شود و زمان کمتری را برای پیدا کردن اطلاعات یا اصلاح اشتباه‌های خود صرف کند، بسیار تلاش کرده‌اند.

البته خوب است بدانید هرچند بسیاری از آیفون‌هایی که قادر به نصب iOS 17 بودند، می‌توانند iOS 18 را اجرا کنند، ولی فقط سری آیفون ۱۵ و ۱۵پرومکس امکان استفاده از هوش اپل؛ آن هم فقط به زبان انگلیسی را دارند.

این هوش مصنوعی چهار بعد پررنگ دارد:

۱. نوشتاری

قابلیت نوشتاری هوش مصنوعی در سراسر دستگاه اپل قابل ‌استفاده است. شما می‌توانید لحن دوستانه‌تر یا حرفه‌ای‌تری در متن‌هایتان داشته باشید یا متن‌هایتان را خلاصه کنید. این قابلیت در برنامه Notes and Phone به شما اجازه می‌دهد حتی در حین تماس تلفنی، هم ضبط کنید و هم متن صحبت‌ها و در نهایت خلاصه‌ای از آن متن داشته باشید.

۲. تصاویر

در این بخش چیزی نمی‌بینید که در جای دیگری تجربه نکرده باشید. تولید ایموجی بر اساس ظاهر یک فرد، تولید عکس پس‌زمینه و تولید عکس بر اساس متنی که در یادداشت خود نوشته‌اید همگی به کمک هوش مصنوعی انجام می‌شود.

۳. رشد سیری

هوش مصنوعی اپل به سیری ورود کرده است؛ قسمتی که کاربر از آن بیشترین استفاده را خواهد کرد. حالا سیری درخواست‌های متنی می‌گیرد و اگر شما در جمله‌بندی اشتباه کنید لازم نیست دوباره جمله خود را تکرار کنید، سیری می‌تواند بر اساس زمینه پرس‌وجوی شما تصمیم‌گیری کند.

علاوه بر این، سیری می‌تواند در اپلیکیشن‌ها و بین آنها جابه‌جا شود و درخواست‌های شما را انجام دهد؛ بر اساس آنچه روی صفحه در حال انجام است یا در عکس‌ها به دنبال چند عکس خاص بگردد.

۴. شخصی‌سازی تلفن همراه

در نتیجه تمام سه قابلیت قبلی، هوش اپل به درکی از شخصیت و روحیات شما می‌رسد و کم‌کم تلفن همراهی کاملاً شخصی خواهید داشت. هوش اپل برای شما اعلان‌ها یا ایمیل‌هایتان را اولویت‌دار می‌کند، ایمیل‌هایتان را خلاصه می‌کنند یا با Smart Reply به شما امکان می‌دهد به‌سرعت به ایمیل‌ها پاسخ دهید.

شما همچنین می‌توانید یک دستیار کاملاً شخصی داشته باشید که در برنامه‌های شما جست‌وجو کند. برای مثال، می‌توانید از آن بپرسید که آیا جابه‌جایی یک جلسه باعث می‌شود به جلسه دیگر دیر برسید یا نه؟ یک حالت خاص و جدید هم به نام کاهش وقفه به آیفون اضافه شده که بر اساس گذشته و الگوی رفتاری شما، چیزهایی را که می‌تواند حواس‌تان را پرت کند پنهان می‌کند.


حاشیه‌ها شروع شد؛ ایلان ماسک پرچم‌دار منتقدان


گفتیم که اپل با کمک شرکت OpenAI هوش مصنوعی خود را توسعه داده است. ظاهراً هوش اپل هنوز نیاز به تقویت دارد و از ChatGPT مدل GPT-4o برای تقویت خود استفاده کرده است.

همین خبر باعث ایجاد حاشیه‌های زیادی شد و ایلان ماسک در حساب ایکس خود نوشت: «اگر اپل OpenAI را با سیستم‌عامل خود ادغام کند، از ورود به تمام شرکت‌های من منع خواهد شد، زیرا این یک نقص امنیتی قبول‌نکردنی است.» او در ادامه اعلام کرد که تمام بازدیدکنندگان از شرکت‌های او باید وسایل اپل خود را در قفس فارادی (جعبه‌ای برای مسدودکردن میدان‌های الکترومغناطیسی) بگذارند.


جنبه‌های امنیتی و حریم خصوصی هوش مصنوعی اپل


در ادامه کنفرانس‌ها تیم کوک، مدیرعامل اپل، به‌طور مفصل به جنبه‌های امنیتی و حریم خصوصی هوش مصنوعی اپل پرداخت. او از Private Cloud Compute (PCC) رونمایی کرد که سیستم هوش ابری‌ است که برای حفاظت از داده‌های کاربران ساخته شده و گفت که حریم خصوصی یک ارزش اصلی برای طراحی محصولات‌شان است. او معتقد است با هوش اپل مرز جدیدی برای حفظ حریم شخصی ارائه داده‌اند و اطمینان داد که داده‌های کاربران برای هیچ‌کس جز خود کاربر قابل ‌دسترسی نخواهد بود.

فرایند استفاده از هوش اپل به این شکل است که تمام درخواست‌های کاربر توسط تراشه‌های خود وسیله پردازش می‌شود، ولی درخواست‌های پیچیده‌تر بعد از اجازه مستقیم کاربر به مراکز داده اپل منتقل می‌شوند. او تأکید کرد: «داده‌ها ذخیره نمی‌شوند و در دسترس اپل هم قرار نمی‌گیرند، بلکه فقط برای برآورده کردن تقاضای کاربر استفاده می‌شوند. اگر هم درخواست کاربر نیاز به کار بیشتری داشت با اجازه کاربر داده‌ها به ChatGPT ارسال می‌شوند.»

همچنین اعلامیه ۱۰صفحه‌ای و ۴۰۰۰کلمه‌ای PCC منتشر شد. در این بیانیه آمده است: «برای کاربرانی که به ChatGPT دسترسی دارند محافظ حریم خصوصی تعبیه شده است. آدرس‌های IP آنها پنهان می‌شود و OpenAI  اجازه ذخیره اطلاعات ورودی و درخواست‌ها را ندارد.» OpenAI هم در اعلامیه‌ای این نکات را تأیید کرد. از طرفی انتقال داده‌های کاربران به OpenAI تحت نظارت خودشان خواهد بود.

با این حال، ظاهراً ماسک متقاعد نشده است. او در حساب کاربری خود نوشت: «اینکه اپل آن‌قدر هوشمند نیست که هوش مصنوعی خود را بسازد، اما می‌تواند اطمینان بدهد که OpenAI امنیت شما را حفظ کند، کاملاً نامعقول است. وقتی اپل داده‌ها را به OpenAI تحویل دهد، دیگر هیچ سرنخی وجود ندارد که واقعاً چه اتفاقی می‌افتد.»

او در ادامه با ارسال یک میم تأکید کرد که مشکل توافق با اشتراک‌گذاری داده‌های شما اینجاست که هیچ‌کس در واقع شرایط و ضوابط را نمی‌خواند.


دغدغه‌های امنیتی یا حواشی ناشی از مسائل شخصی


اما این دغدغه ماسک به نظر می‌رسد چیزی بیشتر از دغدغه امنیت باشد. ماسک دشمن جدی شرکت OpenAI  و مدیرعامل آن است و بعد از جدایی‌اش از این شرکت در سال ۲۰۱۸، به هر نحوی شده، با این شرکت مقابله کرده است. در ماه مارس امسال OpenAI  ماسک را متهم کرد که هنوز از اینکه سهام OpenAI را از دست داده عصبانی است.

به گزارش سی‌نت، یک محقق امنیتی معتقد است بر اساس اطلاعاتی که اپل و OpenAI تاکنون درباره نحوه مدیریت حریم خصوصی بین شرکت‌هایشان به اشتراک گذاشته‌اند، هشدار امنیتی ماسک اشتباه به نظر می‌رسد. علاوه بر این متیو گرین، دانشیار علوم کامپیوتر، گفته است ازآنجا‌که دسترسی به ChatGPT یک ویژگی اختیاری سیری است و شما برای استفاده از آن باید هر بار آن را فعال کنید، به نظر نمی‌رسد که اپل OpenAI  را در سطح سیستم‌عامل خود، آن‌طور که ماسک ادعا می‌کند، وارد کرده باشد.

از طرفی فوربز در گزارش خود اعلام کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد نظر ماسک درباره OpenAI و اینکه یک جاسوس‌افزار است، اشتباه و گمراه‌کننده است، زیرا هوش اپل ساخته خود اپل است و دسترسی به ChatGPT  کاملاً اختیاری است و توسط کاربر کنترل می‌شود.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/7sfe
منبع forbes cnet
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.