با اتهام فراهم کردن بستر انتشار محتوای غیراخلاقی در فضای مجازی / مدیرعامل پیام‌رسان سروش بازداشت شد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مدیرعامل پیام‌رسان ایرانی «سروش»، به اتهام فراهم کردن بستر انتشار محتوای غیراخلاقی در فضای مجازی بازداشت و سپس پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه آزاد شد.

سایت خبری مشرق از بازداشت فرهاد مرادی، مدیرعامل پیام‌رسان سروش، به اتهام فراهم‌ کردن بستر انتشار محتوای غیراخلاقی در فضای مجازی و پس از عدم‌ توجه به تذکرات و مکاتبات نهادهای نظارتی و قضایی، خبر داده بود.


دستور جلب در پی بی‌توجهی به احضاریه


به گزارش میزان، مرکز رسانه قوه قضاييه در این خصوص اعلام کرده است: «تذکر‌های مکرر و چندین باره به مدیرعامل یکی از پلتفرم‌های ایرانی برای چاره اندیشی در رابطه با انتشار محتوای غیراخلاقی و انتشار تصاویر مستهجن با بی‌توجهی این پلتفرم همراه بود، در پی این موضوع مقام قضایی در ۲ نوبت از مدیرعامل این پلتفرم برای این مهم دعوت کرد که با بی توجهی فرد مورد اشاره همراه بود.

بر اساس این گزارش در سامانه ابلاغ قضایی، برای مدیرعامل این پلتفرم احضاریه صادر شد که با وجود مشاهده ابلاغیه، مدیر عامل این پلتفرم از مراجعه به مرجع قضایی امتناع کرد. پس از امتناع مدیرعامل این پلتفرم ایرانی برای حضور نزد مقام قضایی سرانجام دستور جلب وی صادر شد.


آزادی با قرار وثیقه پس از تفهیم اتهام


پس از جلب مدیرعامل این مجموعه عناوین اتهامی تسهیل دسترسی به محتوای مستهجن و فراهم کردن موجبات فساد از طریق بسترسازی و عدم نظارت منتهی به اشاعه فحشا به وی تفهیم شد.

در حال حاضر و پس از تفهیم اتهام متهم با قرار وثیقه آزاد است.

بنابر این گزارش؛ پلتفرم‌ها موظف هستند مطابق قانون بر محتوای بارگذاری شده در بستر فضایی که فراهم می‌کنند نظارت داشته باشند و با وجود تذکر‌های مکرر و پرتعداد به مدیرعامل این مجموعه برای نظارت بر محتوای غیرقانونی منتشر شده در بستر این پلتفرم متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت. همزمان با این مورد، به منظور پیگیری اصلاح محتوای مستهجن و غیراخلاقی، برای مدیرعامل یک پلتفرم دیگر نیز احضاریه صادر شد که مدیر این پلتفرم بعد از حضور نزد مقام قضایی، اصلاحات برای حذف محتوای غیراخلاقی را آغاز کرده و آثار آن محسوس است.»

گفتنی است سیاست انتشار محتوا و موضوع نظارت بر محتوای قابل دسترسی در پلتفرم‌ها یکی از مهم‌ترین موارد مورد تاکید مدیران پلتفرم‌ها است. به عنوان نمونه اغلب پلتفرم‌های خارجی نیز انتشار هرگونه محتوای مستهجن را مطابق قوانین خود ممنوع اعلام کرده و نظارت گسترده بر این موضوع دارند. در صورت انتشار هرگونه محتوای مخالف سیاست‌های این پلتفرم‌ها، محتوا بلافاصله حذف شده و حساب کاربری مسدود می‌شود. متاسفانه در مورد پلتفرم مورد اشاره با وجود قوانین وضع شده در این مجموعه در حوزه انتشار محتوای مجاز و قوانین کشورمان در این زمینه باز هم نسبت به درخواست‌های مکرر و متعدد ارائه شده در مورد حذف محتوای مستهجن هیچ اقدامی برای چاره اندیشی در این مورد صورت نگرفت.

«سروش» پیام‌رسانی متعلق به سازمان صداوسیما بود که از سال ۱۳۹۷ تحت مالکیت شرکت مهیمن که پیش از این نیز کار توسعه این اپلیکیشن را برعهده داشت، قرار گرفت و با نام سروش‌پلاس به فعالیت خود ادامه داد.


حمایت وزارت ارتباطات از پلتفرم‌های داخلی


محمداحسان خرامید، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات با انتشار عکس‌هایی از رسانه‌‌هایی که خبر بازداشت مدیرعامل سروش را منتشر کرده‌اند، در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) نوشت: «حمایت و توسعه پلتفرم‌های داخلی از وظایف وزارت ارتباطات بوده و هست؛ البته التزام به قانون هم وظیفه پلتفرم‌هاست. در حال پیگیری موضوع هستیم و از دستگاه قضایی انتظار صبوری بیشتری در مواجهه با پلتفرم‌های داخلی داریم؛ همان‌طور که در موارد مشابه با درایت و نگاه حمایتی به موضوع توجه داشتند.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/zbo7
1 نظر
  1. Amin می گوید

    چ محتوای غیر اخلاقی دقیقا؟

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.