هشدار یلن

بدبین‌تر شدن دولت بایدن به روند محبوبیت رمزارزها

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، در اولین سخنرانی خود که بر دارایی‌های دیجیتال متمرکز بود، دیدگاه‌های منفی برخی رهبران دولت فدرال را تکرار کرد. در میان این دیدگاه‌ها، بر ایجاد مقررات در راستای به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاران تأکید تمرکز شده است. یلن که در رویدادی در دانشگاه واشنگتن دی‌سی صحبت می‌کرد، گفت: «این رشد جاری در خدمات رمزارزها در فضای دیجیتال، دنیایی از احتمالات و خطرات را باز کرده که تنها چند دهه پیش غیرممکن به نظر می‌رسید.»

استیبل‌کوین‌ها و رمزارز احتمالی تحت پوشش بانک مرکزی (CBDC) بخش کلیدی سخنرانی یلن بودند که با توجه به بحث‌های اخیر در کنگره، روندی غیرقابل تعجب بود. او گفت که برای جلوگیری از سقوط اقتصاد کشور در آینده، ضروری است که صادرکنندگان استیبل‌کوین برای حفظ ذخایر مالی پاسخگو باشند.

یلن گفت: «این جریان، یک فرضیه نیست. یک روند فروش بالای استیبل‌کوین‌ها که در ماه ژوئن ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، به کاهش شدید منابع پشتوانه این رمزارز منجر شد و بسیاری از درخواست‌های فروش با تأخیر محقق شدند و به زنجیره‌ای‌شدن روند کاهش سهم بازار این استیبل‌کوین منجر شد؛ روندی که در صورت ادامه بزرگ‌شدن حجم بازار استیبل‌کوین‌ها، می‌تواند تهدیدی برای امنیت دلار باشد.»

احتمالاً وزیر خزانه‌داری به توکن TITAN Iron Finance اشاره می‌کرد که پس از از دست دادن برابری استیبل‌کوین IRON با دلار آمریکا، از بالاترین رقم معامله‌شده خود که در اواسط ژوئن ۲۰۲۱ بالغ بر ۶۵ دلار بود، به یکباره به نزدیک صفر سقوط کرد. یلن نظری در مورد CBDCها بیان نکرد، اما خواستار تحقیق و توسعه بیشتر در مورد نقشی شد که ممکن است توسط آنها در ایالات متحده ایفا شود.

او همچنین بر برنامه جاری پرداخت‌های جدید FedNow که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شود، تأکید کرد. او گفت: «FedNow پرداخت را در آن لحظه، به‌طور شبانه‌روزی و در هر روز از سال در سیستم پرداخت ایالات متحده انجام دهد.» یلن همچنین بر نیاز مبرم ایجاد مقررات «مستقل از فناوری» و اهمیت حمایت از آمریکایی‌ها نسبت به ترویج تجارت تأکید کرد.

وی افزود: «شرکت‌هایی که دارایی‌های دیجیتالی را به نیابت از مصرف‌کنندگان نگهداری می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که این دارایی‌ها گم نمی‌شوند، دزدیده نمی‌شوند یا بدون مجوز استفاده نخواهند شد. باید اطمینان حاصل کنیم قوانینی که برای حفاظت از یکپارچگی بازار تدوین می‌شوند، اسیر یک فناوری خاص نخواهند بود و بر پایه اصل و اساسی نوشته می‌شوند که از آزمون زمانه و ایجاد فناوری‌های جدید سربلند بیرون خواهند آمد.»

یلن در خصوص چالش‌های مالیاتی فضای رمزارزی و اقتصاد غیرمتمرکز گفت: «رمزارزها به‌وضوح رشد عظیمی در محبوبیت میان جمعیت داشته و حالا نقشی قابل توجه در اقتصاد دارد، نه صرفاً در خدمات پرداختی، بلکه به‌عنوان گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری از سوی میلیون‌ها آمریکایی.

در این بین، مالیات‌دهندگان باید همان نوع گزارش مالیاتی را در مورد معاملات دارایی‌های ارز دیجیتال دریافت کنند که برای معاملات در سهام و اوراق قرضه دریافت می‌کنند، به‌طوری که آنها اطلاعات لازم را برای گزارش درآمد خود به اداره مرکزی مالیات فدرال داشته باشند.»

نظرات یلن منعکس‌کننده احساسات مشابه جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو و گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار بود که هر دو بر نیاز به دستورالعمل‌های نظارتی روشن در سراسر صنعت رمزارزی به‌وفور تأکید کرده‌اند.

یلن گفت: «نوآوری‌هایی که زندگی ما را بهبود می‌بخشند، باید پذیرفته شوند. اما این پذیرش باید در حالی صورت گیرد که ریسک‌ها را به‌درستی مدیریت می‌کنیم و برای عواقب آنها آماده می‌شویم. اما در عین حال ما همچنین باید توجه داشته باشیم که بسیاری از به‌اصطلاح «نوآوری‌های مالی» گذشته اغلب به نفع خانواده‌های طبقه کارگری نبوده و گاهی اوقات نابرابری را تشدید کرده، خطرات مالی غیرقانونی را افزایش داده و ریسک مالی سیستمی را افزایش داده است.»

با وجود نظرات امثال جروم پاول و گری گنسلر که به خودی خود به قطب‌های قانون‌گذاری فضای رمزارزی تبدیل شده‌اند، تاکنون از یلن که به‌عنوان وزیر خزانه‌داری جایگاه بسیار مهمی را داراست، بدین شکل اظهارنظر مستقیمی در خصوص رمزارزها نداشتیم.

حالا با همسو شدن یلن با پاول و گنسلر و تشکیل یک مثلث متعهد به ایجاد قوانین نظارتی جدی در درون دولت بایدن، فرضیات در خصوص قانون‌گذاری شدیدتر در سال ۲۰۲۲ بر فضای رمزارزی تشدید شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.