کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

کاغذ‌های جایگزین؛ قدرتمند ولی ناکافی

نبرد نشر دیجیتال و کاغذی به کجا می‌رسد؟

یکی از راه‌حل‌هایی که می‌تواند به بقای صنعت چاپ کمک کند، تکنولوژی کاغذ‌های جایگزین است. هر چند هنوز این تکنولوژی در سطح وسیع به کار نمی‌رود،‌ اما گسترده بودن طیف موادی که می‌تواند برای ساخت کاغذهای جایگزین به کار گرفته شود، آینده درخشانی را برای این شیوه به‌صرفه تولید کاغذ ترسیم می‌کند. مواد اصلی‌ای که برای ساخت کاغذ جایگزین به کار می‌رود، شامل دورریختنی‌های کشاورزی،‌ فیبرهای طبیعی، نیشکر و کلسیم کربنات است.

در یکی از جدیدترین شیوه‌ها حتی ترکیب آب و سنگ نیز برای تولید کاغذ استفاده شده است. هر چند کاغذهای جایگزین یکی از امیدوارکننده‌ترین فناوری‌ها برای بقای چاپ فیزیکی هستند، همه مشکلات این صنعت را حل نمی‌کنند. گرایش مردم به فضای اینترنت برای مطالعه به جای مطالعه نسخه فیزیکی باعث شده تا ناشرها به دنبال به‌‌کارگیری این فرمت‌های مدرن و ورود به فضای اینترنتی باشند. این اتفاق خود منجر به رویدادهای دیگری می‌شود.

از طرفی ناشرها درگیر مارکتینگ آنلاین و نبرد برای سهم بازار در آینده صنعت نشر روی پلتفرم‌های آنلاین خواهند شد و از طرفی ناشرهای سنتی برای بقا و افزایش تقاضا برای نسخه‌های فیزیکی ناچار به نوآوری خواهند بود. آینده صنعت نشر را نبرد این دو جریان نوآور رقم خواهد زد.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/el01
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.