کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

اتحادیه فناوران رایانه تهران از ممنوعیت ورود برخی کالاهای IT خبر داد

تجار می‌گویند هنوز دلیل این ممنوعیت، آن هم در آستانه انتخابات را نمی‌دانند

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از ممنوعیت ورود برخی از کالاهای IT در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد.

پنج روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، به‌یکباره واردات برخی کالاهای IT به کشور ممنوع می‌شود. تجار می‌گویند هنوز دلیل این ممنوعیت، آن هم در این موقعیت حساس را نمی‌دانند.


افزایش نارضایتی واردکنندگان


در این‌باره محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: «ممنوعیت واردات برخی از کالاهای فناوری اطلاعات باعث سردرگمی مردم و افزایش نارضایتی واردکنندگان در این بازه زمانی حساس شده است، زیرا برخی از واردکنندگان،‌ این کالاها را به سازمان‌های دولتی فروخته‌اند و باید به تعهدات‌شان عمل کنند، اما یک‌شبه و به دلایل نامشخص، واردات برخی اقلام مربوط به فناوری اطلاعات ممنوع شده است.»

او ادامه داد: «نمی‌دانیم هدف از این ممنوعیت؛ آن هم در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری چیست؟ مصرف‌کننده در بازار به دنبال خرید کالای مدنظرش است، اما زمانی که از فروشنده می‌شنود که این کالا در بازار موجود نیست معترض و دلسرد می‌شود. این رفتارهای برخی مدیران وزارت صمت در حالی انجام می‌شود که در این بازه زمانی کاندیداهای ریاست‌جمهوری به دنبال جلب رضایت مردم و آوردن آنها بر سر صندوق‌های رأی هستند.»

به گفته نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران، اعمال این نوع ممنوعیت‌های وزارت صمت، نه‌تنها بازار را دچار التهاب می‌کند، باعث قهر مردم از صندوق‌های رأی نیز می‌شود.

نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به عملکرد مدیران وزارت صمت و اقتصاد در دوره ریاست‌جمهوری رئیسی اظهار کرد‌: «در دوره سه‌ساله شهید رئیسی برخی بخشنامه‌های وزارت صمت و اقتصاد به‌اشتباه صادر می‌شد و با دوندگی‌ها و نامه‌نگاری‌هایی که با مدیران این وزار‌تخانه‌ها داشتیم، تعدادی از این اشتباهات اصلاح می‌شد و با انجام مذاکرات، جلوی گرانی و التهابات احتمالی در بازار را می‌گرفتیم.»


انتظارات از رئیس‌جمهور منتخب


فرجی تهرانی خطاب به کاندیداهای ریاست‌جمهوری گفت: «پنج روز به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی‌ مانده است. از چهاردهمین رئیس‌جمهور انتظار داریم در انتخاب وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد دقت کافی داشته باشند، زیرا ممکن است از نگاه تجار و بازرگانان ۹۵ درصد این مدیران در وزارتخانه‌های گفته‌شده عملکرد مطلوبی داشته باشند، اما کافی است ۵ درصد آنها در این امور نابلد بوده و کارآمدی چندانی نداشته باشند. همین افراد در سیستم وزارتخانه‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و به‌تنهایی عملکرد کل سیستم و دیگر مدیران را زیر سؤال می‌برند.»

او ادامه داد: «این در حالی است که در دوره شهید رئیسی بارها با چنین موضوعاتی‌ روبه‌رو بودیم که بخشنامه به‌اشتباه صادر می‌شد و معاونان وزیر و دوستان ما با رایزنی‌ها و دوندگی بخشنامه را اصلاح می‌کردند و تا زمان اصلاح این بخشنامه‌ها و بازگشت به حالت قبلی، اصناف از ادامه فعالیت و سرمایه‌گذاری در کشور دلسرد می‌شدند که امیدواریم در دولت چهاردهم دیگر شاهد این نوع رفتارها نباشیم.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/g6vn
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.