استفاده از اهرم‌های صنفی برای حل مشکلات

اولین صبحانه انجمن تجارت الکترونیک تهران برگزار شد

اولین صبحانه انجمن تجارت الکترونیک تهران، با حضور شرکت‌های عضو و تعدادی از شرکت‌های استارتاپی برگزار شد.
در این نشست نیما قاضی، رئیس انجمن با بیان اینکه این اولین برنامه‌ای است که در راستای معرفی انجمن و شنیدن انتظارات اعضا برگزار می‌شود، گفت: «انجمن تجارت الکترونیک تهران در سال ۹۷ با دو هدف مهم کار خود را آغاز کرد؛ یکی از اهداف این بود که بتوانیم از ظرفیت اتاق بازرگانی استفاده کنیم و دیگر اینکه شرکت‌هایی که شکل گرفته و در این حوزه بزرگ شده‌اند، بتوانند دور هم جمع شوند.

وجود برخی مسائل و مشکلات باعث شد نتوانیم آن‌طور که باید فعالیت داشته باشیم اما در دوره جدید انجمن که از شهریور ۱۴۰۰ شروع شد، برخی مشکلات برطرف شد. مسائل زیادی مانندIPO و ورود به بورس، حاکمیت‌ داده و مسائل حقوقی وجود دارد که بسیاری از شرکت‌های حاضر با آنها درگیر هستند و از زمان ورود به انجمن در حال پیگیری آنها هستیم.»

رئیس انجمن تجارت الکترونیک تهران با تأکید بر اینکه انجمن، محل خوبی برای پیگیری و رفع این مشکلات است و در حوزه‌های مختلف می‌توانند اثرگذار باشند، بیان کرد: «در انجمن کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون سلامت الکترونیک وجود دارد که شرکت‌های سلامت الکترونیک در آن جمع شده و مشکلات حوزه خود را به بحث و تبادل نظر می‌گذارند و در پی حل آنها هستند. باور ما این است که این مدل را در حوزه‌های دیگر نیز می‌توانیم انجام دهیم.»

در ادامه برنامه، روح الله رهبرپور، رئیس کمیسیون قوانین و مقررات انجمن، با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در فعالیت‌های صنفی، ورود شرکت‌ها به بورس بود که شاهد حضور اولین شرکت استارتاپی در بورس هستیم، بیان کرد: «از سال گذشته که شروع به تبیین فعالیت‌های انجمن کردیم، بحث مجموعه قوانین و مقررات حاکم بر کسب‌وکارهای اینترنتی را در کتابی تدوین کردیم و در اختیار سازمان‌هایی که بیشتر نقش نظارتی داشتند، قرار دادیم.»

رئیس کمیسیون قوانین و مقررات انجمن، با اشاره به اینکه کار صنفی باعث می‌شود بتوانیم مسیر را به‌درستی پیش ببریم،‌ عنوان کرد: «در کمیسیون قوانین و مقررات از همه افراد حقوقی که در کمیسیون حضور دارند درخواست کردیم که اولویت‌هایشان را مشخص کنند که مشکلات VODها با ساترا، کمیته صیانت، احراز هویت دیجیتال و مسئولیت پلتفرم‌ها،‌ تقریباً چهار اولویت مشترک بین کسب‌وکارها بود.»

ژوبین علاقبند مدیرعامل گروه سرمایه‌‌گذاری لیان نیز در این نشست با تأکید بر فعالیت صنفی،‌ گفت: «تصویب رگولاتوری اسنپ حدود سه سال طول کشید تا شهرداری‌ها و وزارت کشور این کسب‌وکار را به رسمیت شناختند؛ چرا که بنا به ادعای این سازمان‌ها، یک شرکت خصوصی نباید حمل‌ونقل کشور را در دست بگیرد. در نهایت یک دستورالعمل نظارتی برای آن تصویب و به رسمیت شناخته شد. این کار تنها به شیوه‌ای پیش رفت که در قالب یک نهاد و تشکل انجام شد.»

او ادامه داد: «ما در کمیسیون سلامت الکترونیک هستیم و مسائل زیادی در این حوزه وجود دارد. در اینجا واقعاً بحث مرگ و زندگی در میان است و کسانی که صحبت می‌کنند تا کم می‌آورند، بلافاصله به این موضوع وارد می‌شوند. به همین دلیل کار خیلی سخت‌تر است و اهمیت دوچندانی وجود دارد که بتوانیم کار صنفی را با نظم و دقت، جلو ببریم.»

علاقبند در پایان با تأکید بر اینکه از دور میز جمع شدن نترسیم، اظهار کرد: «اهمیت کار صنفی واقعاً جدی است و این را باید باور داشته باشیم که شرکت‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند این چالش‌ها را حل کنند و فقط در قالب صنوف می‌توان این مسائل را حل کرد.»

محمد خلج قاسم‌آبادی نایب رئیس اول هیئت‌مدیره انجمن نیز در صحبت‌های کوتاهی با بیان اینکه در انجمن به صورت جدی پیگیر این مسئله بودیم که یک کمیسیون تخصصی در حوزه سلامت داشته باشیم، اظهار کرد: «اخیراً شنیده شده که برخی در تلاش برای باطل کردن فعالیت‌های سلامت الکترونیک هستند و به دنبال این هستیم که این مشکلات را با کمک انجمن حل کنیم.

ما نیاز داریم کمیسیون‌هایی را که در انجمن وجود دارند، تقویت و کمیسیون‌هایی را که نیاز است تشکیل دهیم و از آنها حمایت کنیم تا بتوانیم در قالب یک تشکل در جلسات رگولاتوری شرکت کنیم و تا حدودی مشکلات را برطرف کنیم.»

رضا قربانی، عضو هیئت‌مدیره نصر تهران نیز با اشاره به اینکه موضوعات رگولاتوری به مرحله حادی رسیده و باید ۱۰ سال گذشته را که خیلی راحت فعالیت می‌کردیم فراموش کنیم، خاطرنشان کرد: «تمام کسب‌وکارها و نهادها، باید همکاری اثربخشی داشته باشند. به تجربه ثابت شده هر جا با یکدیگر درگیر شدیم، جایی بوده که بین ما شکاف ایجاد شده و باختیم و رگولاتور و افراد سودجو، فضا را خراب کردند. هرجا که توانستیم با یکدیگر تعامل و توافق کنیم و صدای واحدی داشته باشیم، اتفاقات مثبتی افتاده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.