با همکاری سازمان نصر و اتاق تهران صورت می‌گیرد/ تشکیل دبیرخانه مشترک برای حل بحران اینترنت

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نشست مشترک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و کمیسیون اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران به منظور همفکری درباره اقدامات قابل انجام در مورد محدودیت‌های اینترنتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این نشست حسین اسلامی، رئیس هیئت مدیره این سازمان با تاکید بر درخواست ایستادگی برای دستیابی به اینترنت آزاد و رسیدگی عادلانه به پرونده بازداشتی‌های صنف در حوادث اخیر و تلاش برای اخذ حکم برائت آنها گفت: «منظور از اینترنت آزاد، بازگشت به شهریور ماه سال جاری است و تاکنون این دو موضوع مورد اجماع اهالی صنف فناوری اطلاعات بوده است.»

او با اشاره به مکاتبات و پیگیری‌های انجام شده با وزرا و مقامات مختلف اعلام کرد: «به نظر می‌رسد اکنون هیچ کس حتی خود مسئولان دولتی از وضع موجود اینترنت دفاع نمی‌کنند. در عین حال کسی هم مسئولیت این موضوع را عهده‌دار نمی‌شود و خود را تصمیم‌گیر نمی‌داند.»

اسلامی بیان کرد که در چهار ماه گذشته کسانی که علاقه‌مند به استفاده از واتس‌اپ هستند، همچنان از این پلتفرم استفاده می‌کنند و تنها دسترسی به آن برای آنها سخت‌تر شده است. او گفت: «در این مدت هر کمکی که از دست ما برمی‌آمده برای کسب و کارها انجام داده‌ایم. مثلا اگر کسب و کاری نامه درخواست داده تا IP مرتبط با فعالیت‌های شرکتش باز شود، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. اما به این معنی نیست که اینترنت یا وی‌پی‌ان طبقاتی را قبول داشته باشیم.»

او با اشاره به احتمال اجرای حکم حبس مدیرعامل پلتفرم دیوار تاکید کرد: «در هر مجموعه‌ اگر تخلفی صورت بگیرد مدیرانش باید پاسخگو باشند، اما رفتن به زندان خط قرمز ماست. اگر یک بار برای کسی این اتفاق بیفتد تکرارپذیر خواهد شد. بنابراین چنین احکامی برای ما قابل پذیرش نیست.»


اینترنت طبقاتی را نمی‌پذیریم


حسین ریاضی، رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز با بیان اینکه هدف از ایجاد شبکه‌های اجتماعی تسهیل ارتباطات بین‌المللی بوده است، گفت: «این ارتباطات جهانی است که به توسعه کسب‌وکارها کمک می‌کند.» او تاکید کرد: «اثر فیلترینگ اینستاگرام و اتس‌اپ بر کسب‌وکارهای کوچک و خانگی در نقاط دورافتاده بسیار قابل توجه است. ما اینترنت بدون فیلتر برای برخی از اشخاص را نمی‌پذیریم و خواستار توسعه کسب‌وکارهای دیجیتال برای عموم مردم هستیم.»

ریاضی ضربه به حیثیت کشور را آفت دیگری برشمرد که حاصل قطع ارتباطات بین‌المللی در ماه‌های گذشته بوده است.

در بخش دیگری از این نشست، شهاب جوانمردی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران در سخنانی به عدم ارتباط بخش خصوصی با مکانیسم‌های تصمیم‌گیر در مورد اینترنت گفت: «ما با نهادهایی که آمادگی گفت‌وگو داشته باشند روبه‌رو نیستیم و چون به اینترنت با نگاه امنیتی مواجه‌ایم، ارگان‌های دولتی تمایلی برای ورود به این موضوع ندارند. در حالی که ما معتقدیم حوزه آی‌سی‌تی به قدری بالغ است که می‌تواند خودتنظیم‌گر باشد.»

او راهکارهایی هم برای عبور از این وضعیت مطرح کرد: «باید در این زمینه به صورت ممتد اطلاع‌رسانی کنیم و یادآور شویم که خروج سرمایه انسانی و از بین رفتن اشتغال، علاوه بر آفت‌های اقتصادی آسیب‌های امنیتی برای کشور خواهد داشت. همچنین با محدودیت‌های اینترنتی حقوقی از تمامی شهروندان و کسب‌وکارها ضایع می‌شود. بنابراین باید از نظر حقوقی این موضوع را پیگیری کنیم و این مسئله وظیفه ما به عنوان نمایندگان صنف است.»


تشکیل کمیته رفع بحران


مجتبی توانگر، رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی نیز وضعیت کنونی اینترنت در کشور را موقعیتی بحرانی خواند و ضمن تاکید بر همدلی در شرایط موجود بیان کرد: «این جلسات باید به سمت ارائه راهکار برای کمک به وضع موجود و تدوین برنامه عملیاتی برای حل مشکلات منجر شود.»

در ادامه این نشست و با همفکری حاضرین مقرر شد دبیرخانه مشترکی با تمامی تشکل‌های همسو برای ادامه پیگیری‌ها و مکاتبات با نهادهای دولتی در جهت حل بحران اینترنت ایجاد شود. همچنین توافق شد با نظارت این دبیرخانه و همراهی نمایندگان همسو با بخش خصوصی در مجلس شورای اسلامی، اقدامات رسانه‌ای و حقوقی در این زمینه تقویت شود.

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.