کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

برگزاری الکامپ همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع چه کسی است؟

در این گزارش به سراغ کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال رفته‌ایم تا دیدگاه آنها را درباره برگزاری الکامپ ۱۴۰۳ همزمان با انتخابات ریاست جمهوری بشنویم

براساس آنچه تاکنون توسط روابط عمومی سازمان نصر تهران اعلام شده، نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۳ به دلیل همزمانی با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری با یک روز تعویق، در روزهای ۹ الی ۱۲ تیرماه برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد تصمیم‌گیران در این زمینه فرض خود را بر یک‌مرحله‌ای بودن انتخابات ریاست‌جمهوری گذاشته‌اند و هنوز مشخص نیست اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، روز ۹ تیرماه ۱۴۰۳ رسانه‌ها خبر افتتاحیه الکامپ را منتشر خواهند کرد یا به تعویق افتادن مجدد آن را. سؤالی که در این میان مطرح می‌شود این است که برگزاری الکامپ در بحبوحه برگزاری مهم‌ترین انتخابات کشور به نفع صنف است یا خیر و آیا بدنه صنف این موضوع را تأیید می‌کند یا نه؟ آیا سازمان نصر در راستای منافع خاص مجری برگزاری الکامپ در حال هزینه کردن از صنف است؟

پیش‌تر نیز مدیر اجرایی الکامپ از روند برگزاری این نمایشگاه اظهار بی‌اطلاعی کرد، اما مجموعه شنیده‌ها حاکی از آن است که شرکت پیمانکار برگزاری نمایشگاه، بدون توجه به منافع صنف، قصد دارد به هر نحو ممکن آن را برگزار کند و اکنون به نظر می‌رسد فشاری مضاعف روی کسب‌وکارهاست که مبالغ حضور در نمایشگاه را واریز کنند تا امکان انصراف نداشته باشند.

در ادامه این گزارش به سراغ کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال رفته‌ایم تا با آنها درباره اینکه امسال در الکامپ شرکت خواهند کرد یا نه و دیدگاه‌شان درباره برگزاری الکامپ ۱۴۰۳ همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری و حواشی آن گفت‌وگو کنیم.


شرایط روی نمایشگاه بی‌تأثیر نیست


عرفان صفی‌پور، مدیر روابط عمومی روبیکا اعلام کرد که روبیکا امسال به صورت مستقل در نمایشگاه الکامپ شرکت خواهد کرد. او در این‌باره توضیح داد: «الکامپ یکی از بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین نمایشگاه‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری است و به همین دلیل هم روبیکا در این نمایشگاه شرکت می‌کند. سال گذشته در کنار همراه اول در نمایشگاه الکامپ شرکت کردیم، اما امسال با توجه به اینکه خدمات و سرویس‌های جدیدی را در اپلیکیشن ارائه خواهیم داد، تصمیم گرفته‌ایم به صورت مستقل در نمایشگاه حضور پیدا کنیم. امیدواریم برخی از سرویس‌های جدید را در نمایشگاه رونمایی کنیم.»

او همچنین درباره تأثیر همزمانی نمایشگاه و انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «به این دلیل که نمایشگاه ماهیت تخصصی دارد، این احتمال را می‌دهیم که وضعیت موجود بر تعداد بازدیدکنندگان تأثیری نداشته باشد.»

صفی‌پور خاطرنشان کرد: «البته این را نمی‌توان گفت که وضعیت بی‌تأثیر است. خود ما این توقع را داشتیم که به دلیل شرایط ویژه‌ای که در کشور به وجود آمده، مسئولان نمایشگاه تاریخ برگزاری آن را تغییر دهند، اما در نهایت با این حساب که انتخابات به دور دوم نرسد، تصمیم بر این شد که نمایشگاه برای یک روز به تعویق بیفتد. به طور کلی شرایط بر میزان مخاطب تأثیر می‌گذارد، اما نه به آن صورت که خیلی مشخص باشد.»


نصر تلاش کرد الکامپ یک روز جابه‌جا شود


فرهاد کرم‌زاده، رئیس هیئت‌مدیره آریاشاتل درباره حضور گروه شرکت‌های شاتل در الکامپ گفت: «امسال گروه شرکت‌های شاتل تصمیم گرفته که در الکامپ حضور داشته باشد. حضور در الکامپ برای ما دو دلیل عمده دارد: یک دلیل این است که این نمایشگاه یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که هر سال در این صنعت برگزار می‌شود و دلیل دوم را هم می‌توان تمرکز شاتل بر توسعه خدمات فیبری دانست.»

او در ادامه توضیح داد: «همچنین شاتل برای ارائه خدمات فیبری خود تصمیم به حضور در نمایشگاه گرفته تا بتواند در این راستا در سطح B2B و B2C ارتباط بیشتری با مشتری برقرار کند. گفتنی است شرکت‌های گروه شاتل برای نخستین‌بار به صورت یکپارچه و منسجم در نمایشگاه شرکت می‌کنند.»

کرم‌زاده همچنین درباره همزمانی انتخابات با الکامپ گفت: «واقعیت این است که این موضوع یک اتفاق بوده و برنامه‌ریزی الکامپ از سال گذشته انجام شده بود؛ در نتیجه مصادف شدن این دو اتفاق اجتناب‌ناپذیر بوده است. همکاران در نصر هم تلاش کردند تاریخ برگزاری را یک روز جابه‌جا کنند که این اتفاق هم افتاد و تاریخ برگزاری نمایشگاه یک روز بعد از انتخابات تعیین شد.»


احتمالاً حضور دولتی‌ها در الکامپ کم‌رنگ خواهد بود


کرم‌زاده در ادامه درباره جذب مخاطب نمایشگاه اظهار خوش‌بینی کرد و توضیح داد: «اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را نگاه کنیم این اتفاق تأثیر خاصی بر تعداد شرکت‌کنندگان یا بازدیدکنندگان نمایشگاه نخواهد گذاشت و به نظر می‌آید نمایشگاه مانند سال‌های گذشته جذب مخاطب خواهد داشت. اما ممکن است برخی سازمان‌ها و نهادهای دولتی به دلیل مشخص نشدن مسئولیت‌هایشان حضور کم‌رنگ‌تری در نمایشگاه داشته باشند.»


نصر و مجری برگزاری الکامپ باید منافع یکدیگر را پوشش دهند


فرهاد کرم‌زاده درباره همکاری سازمان نصر با مجری الکامپ بیان کرد: «الکامپ یک برند نمایشگاهی است که از ابتدا در اختیار نصر بوده است. نمایشگاه الکامپ یک مجری هم دارد. نصر و این مجری باید در کنار هم منافع یکدیگر را پوشش دهند. مجری فقط در بخش اجرا به نمایشگاه کمک می‌کند. در بخش محتوا و همراهی اعضای صنف و حمایت صنفی اعضای نصر هستند که باید تلاش کنند. معمولاً هم به این صورت بوده که ترکیب مجری الکامپ و نصر باعث شده این نمایشگاه در سطح عالی پیش برود.»


آی‌قصه در الکامپ شرکت نمی‌کند


پلتفرم آی‌قصه که در حوزه داستان و محتوای کودکانه فعالیت دارد، از استارتاپ‌هایی است که سال گذشته نیز در نمایشگاه الکامپ شرکت نکرده بود.

در این راستا با پوریا عالمی، هم‌بنیان‌گذار آی‌قصه صحبت کردیم و نظر او را درباره شرکت در نمایشگاه پرسیدیم. عالمی با بیان اینکه آی‌قصه در نمایشگاه شرکت نمی‌کند گفت: «آی‌قصه اکنون به صورت مشخص تمرکز خود را بر محصول و توسعه آن قرار داده و قصدی برای شرکت در نمایشگاه ندارد.»


اگر شرکت نکنیم هم چیزی را از دست نداده‌ایم


عالمی در ادامه به‌ طور کلی درباره نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شوند، بیان کرد: «اصولاً بعد از کرونا بازخورد نسبت به نمایشگاه‌ها کمی تغییر کرده و حتی جنس مخاطبان نیز دچار تغییر شده است. نزدیک‌ترین نمایشگاه غیراستارتاپی که برگزار شد نمایشگاه کتاب بود که همان‌طور که مشاهده کردیم کمیت و کیفیت حضور بازدیدکننده‌ها با دوره‌های قبل قابل مقایسه نبود و بازدیدکننده‌ها بسیار کم شده بودند. در نهایت اگر در نمایشگاه شرکت هم نکرده باشیم عملاً چیزی را از دست نداده‌ایم.»


الکامپ با اهداف ما همسو نیست


برخلاف سال‌های گذشته امسال سازمان ساترا در الکامپ شرکت نمی‌کند. محمدصادق افراسیابی، مدیر روابط عمومی ساترا، علت این تصمیم را هم‌راستا نبودن فعالیت‌های این نمایشگاه با فعالیت‌های این سازمان اعلام کرد. او در این‌باره توضیح داد: «این تصمیم به معنای مشارکت نداشتن ما در این نمایشگاه نیست. ما تصمیم داریم به شکل دیگری در الکامپ حضور داشته باشیم و در این راستا برای مدیران خود تور بازدید تدارک دیده‌ایم تا در حوزه‌های مرتبط با فعالیت سازمان از این نمایشگاه استفاده کنند.»

افراسیابی درباره همزمانی انتخابات و نمایشگاه الکامپ و تأثیر این همزمانی معتقد است انتخابات از لحاظ محتوایی و درگیر شدن مخاطب الکامپ روی نمایشگاه تأثیر خاصی نخواهد گذاشت، اما مسئولان نمایشگاه می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و اگر نامزدی با نگاه معناداری به فضای فناوری انتخاب شد، با دعوت او نگاه‌ها را به سمت نمایشگاه بکشانند.


اذهان عمومی آمادگی برگزاری الکامپ را ندارد


امین شیرزاد، مدیرعامل فرازپردازان نیز درباره برگزاری نمایشگاه الکامپ همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «یک ویژگی نمایشگاه الکامپ این بود که ما را از صنف و مخاطب خودمان فراتر می‌برد و فضای عام‌تری داشت و می‌شد در این فضا هم نیازمندی‌های دیگران را بهتر کشف کرد و هم محصولات را به افراد متنوع‌تری ارائه داد. از این نظر الکامپ نمایشگاه ویژه‌ای است و باید به آن توجه شود؛ منتها با اتفاق‌هایی که اخیراً افتاده و کشور در ایام برگزاری الکامپ درگیر فضای انتخاباتی خواهد شد، به نظر می‌رسد اذهان عمومی این آمادگی را نداشته باشند که به این نمایشگاه توجه کنند. احتمالاً اگر الکامپ بخواهد با این وضعیت برگزار شود، خود اعضای صنف هستند که دوباره یکدیگر را خواهند دید و آن جنبه عمومی که پیش از این الکامپ داشت را شاهد نخواهیم بود.»


الکامپ امسال تمرینی برای برگزاری در شرایط حساس است


سروش صاحب‌فصول، مدیر روابط‌ عمومی هلدینگ تفتا منکر تأثیر انتخابات بر پوشش خبری الکامپ نیست، اما معتقد است که تمرین خوبی برای تفکیک حوزه‌هاست. او در این‌باره بیان کرد: «تاکنون عرف بوده که همه‌چیز در کشور تحت‌الشعاع انتخابات قرار گیرد، اما خوب است از الکامپ و صنعت فین‌تک که یک صنعت پیشرو است شروع کنیم تا مسائل از هم جدا شود و تأثیر فاکتورهای اثرگذار را به حداقل برسانیم.»

صاحب‌فصول با اشاره به ‌شدت و اهمیت اتفاق پیش‌آمده که باعث تغییرات اساسی در بالاترین سطوح اجرایی کشور می‌شود، باور دارد برای قضاوت درباره نحوه عملکرد برگزاری نمایشگاه زود است و باید از این به بعد اتفاقات را رصد کرد. او در این‌باره گفت: «تمام حوزه‌ها از این اتفاق متأثر شدند، اما مسئولان تلاش دارند برنامه‌ها در روال قبلی دنبال شود. از این به بعد باید دید که مسئولان برگزاری چطور کارها را جلو می‌برند.»


بهتر بود نمایشگاه به پاییز منتقل می‌شد


حمید توسلی، عضو سابق هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مدیرعامل شرکت بهین‌تکنولوژی در گفت‌وگویی با روابط عمومی سازمان نصر درباره نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۳ و نحوه حضور این مجموعه در آن گفت: «نقش و تأثیرگذاری نمایشگاه الکامپ در صنعت فاوا و اقتصاد دیجیتال کشور بر کسی پوشیده نیست و شرکت‌های متعددی مثل مجموعه‌ ما خود را برای حضور در این نمایشگاه آماده می‌کنند. این انتظار وجود دارد که در این دوره شاهد رفع چالش‌ها و مشکلات دوره‌های گذشته مثل گرمای هوا و تهویه نامناسب سالن‌ها باشیم. شاید نیاز باشد زمان برگزاری نمایشگاه به پاییز منتقل شود. چالش دیگر افزایش هزینه‌های فضا و غرفه‌سازی است که نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. همچنین باید تلاش شود برای استقبال بیشتر مجموعه‌های اقتصادی و بازدیدکنندگان از نمایشگاه، اقدامات مؤثری صورت گیرد. ایجاد فضایی برای تعامل بخش سنتی‌تر اقتصاد کشور با حوزه دیجیتال، آگاهی‌رسانی درباره تأثیر فناوری‌های نوین بر زندگی بشر با استفاده از فضاهای به‌روز و توجه ویژه به دستاوردهای استارتاپ‌ها می‌تواند از این اقدامات باشد.»


باید کیفیت الکامپ افزایش یابد


مصطفی امیری، عضو کنونی هیئت‌مدیره نصر تهران نیز درباره نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۳ بیان کرد: «به نظرم میان برگزاری نمایشگاه در ایران و کشورهای توسعه‌یافته یک فاصله ایجاد شده است. این فاصله حاصل نبود سرمایه‌گذاری کافی در بخش نمایشگاهی است. زیرساخت‌های نمایشگاهی فرسوده شده و بر کیفیت نمایشگاه‌ها تأثیر گذاشته است. امیدوارم با رفع این چالش‌ها، کیفیت نمایشگاه‌های داخلی ازجمله الکامپ افزایش پیدا کند. در کنار این موضوع، در صورت توجه به محتوا، احتمالاً خروجی‌های مناسبی را در این بخش از نمایشگاه دریافت خواهیم کرد. این بخش نیاز به تقویت دارد و باید برنامه‌ریزی مناسبی برای آن انجام شود. همچنین باید تلاش کنیم حضور تیم‌های نوپا و فناور و دارای نوآوری و خلاقیت را در نمایشگاه افزایش دهیم تا بر جذابیت نمایشگاه افزوده شود. حضور هیئت‌های خارجی و منطقه‌ای نیز می‌تواند به خلق فرصت‌های جدید و بازارسازی‌ برای شرکت‌های این حوزه کمک کند.»

در ادامه جدولی از برخی شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال و تصمیم آنها مبنی بر شرکت یا عدم شرکت‌ آنها در نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۳ را مشاهده می‌کنید.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/ua8l
همکاران خبرنگار: بهناز ملکی خبرنگار: مریم آزادی‌طلب
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.