جزیره ساتوشی

کشوری با شهروندی مبتنی بر ان‌اف‌تی، اقتصاد رمزارزی و مهم‌تر از آن دموکراسی مبتنی بر بلاکچین

توسعه‌دهندگان می‌خواهند جزیره‌ای را در نزدیکی وانواتو، واقع در جنوب اقیانوس آرام، به «بهشت کریپتوکارنسی» تبدیل کنند. اقتصاد این جزیره مبتنی بر رمزارز و دموکراسی آن مبتنی بر بلاکچین خواهد بود. خانه‌های این جزیره پیش‌ساخته و معماری آنها به‌صورت سایبری است.

شرکت Satoshi Island Holdings Limited نیز اخیراً برای توسعه جزیره ساتوشی چراغ سبز دریافت کرده است. جزیره ساتوشی قطعه زمینی دورافتاده به وسعت ۸۰۰ هکتار در جنوب اقیانوس آرام است که به اسم مستعار بنیان‌گذار بیت‌کوین نام‌گذاری شده است. این جزیره قرار است بزرگ‌تر شود و در نهایت به شکل لوگوی بیت‌کوین دربیاید.


یک کشور سبز و محیط زیستی


خانه‌های جزیره، مدولار و شبیه کانتینرهای لوکس طراحی شده‌اند. قیمت این خانه‌ها از ۶۰ ‌هزار دلار شروع می‌شوند. طراح این سازه‌های کوچک، «جیمز لا»، یک معمار سایبری است. این خانه‌ها می‌توانند در هر جایی قرار بگیرند و کاربری مورد نظر افراد را داشته باشند. معمار سایبری، برای معماری به کار می‌رود که بتواند نوآوری در معماری مدولار را با فناوری طراحی پایدار و پارادایم طراحی مبتنی بر متاورس ترکیب و در نهایت یک شهر غیرمتمرکز بسازد.

ویژگی‌های سبز مانند پنل‌های خورشیدی، سیستم‌های زباله تخصصی و دیوارهای شیشه‌ای می‌توانند پایداری جزیره را افزایش ‌دهند. یک شرکت هنگ‌کنگی این ماژول‌ها را به‌عنوان آینده برنامه‌ریزی شهری معرفی می‌کند و می‌گوید که آنها بر خلاف انواع معماری‌های سنتی، زمان ساخت و ردپای کربن را کاهش می‌دهند.

در ویدئوی تبلیغاتی جزیره ساتوشی گفته می‌شود: «جزیره ساتوشی به خانه اصلی حرفه‌ای‌ها و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال در سراسر جهان تبدیل خواهد شد. این جزیره مکانی برای بازدید، کار و زندگی خواهد بود که حول یک سیستم مالی کاملاً غیرمتمرکز و دموکراسی مبتنی بر بلاکچین ساخته شده است.»


چه کسانی شهروندی می‌گیرند؟


توسعه‌دهنده این جزیره قصد دارد ۵۶۲۰ ان‌اف‌تی شهروندی رایگان را بین متقاضیان دارای کیف پول معتبر اتریوم که در سال گذشته یک ان‌اف‌تی را در اوپن‌سی خریداری، فروخته یا ضرب کرده‌اند، توزیع کند. اینفلوئنسرهای کریپتویی که حداقل ۲۱ هزار فالوور در توییتر داشته باشند نیز در صورت درخواست، به‌صورت خودکار ان‌‌اف‌تی شهروندی دریافت خواهند کرد.

جزیره ساتوشی اولین مورد رمزنگاری‌شده‌ای نیست که به ساخت ریزکشورهای در حال رشد علاقه نشان می‌دهد و مطمئناً آخرین مورد نیز نخواهد بود. برای مثال نزدیک به ۸۰ هزار برای پیوستن به «لیبرلند» (Liberland) درخواست داده‌اند. لیبرلند، یک ریزکشور خالی از سکنه بین مرز کرواسی و صربستان است که توسط ویت یدلیکا، سیاست‌مدار چک، تأسیس شده است.

او از گروه معماری «زاها حدید» دعوت کرده تا یک طرح مجازی آینده‌نگرانه برای این دولت‌شهر ناشناخته طراحی کنند. ویت از معماران خواسته که این طرح آوانگارد، باید شامل اتاق‌های معاملاتی ان‌اف‌تی و برج‌های اداری بزرگ باشد تا در نهایت این طرح به امضای شرکت تبدیل شود. السالوادور هم در حال برنامه‌ریزی برای ساخت «بیت‌کوین‌سیتی» با نیروی آتشفشان است. بخشی از هزینه این شهر با یک میلیارد دلار اوراق قرضه با پشتوانه بیت‌کوین پرداخت شده است.

سازه‌های کوچک و زیبای جیمز لا در جزیره کریپتو، باعث شده جزیره کریپتو تقریباً قابل سکونت شود. این ویژگی‌هایی است که کریپتولند از آنها بی‌بهره است. کریپتولند یک جزیره خصوصی فیجی را به‌عنوان یک آرمان‌شهر رمزنگاری‌شده کلیشه‌ای به تصویر می‌کشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.