کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

خیالت تخت باشد، اوره کم نیست

گفته می‌شود کمبود اوره تا چند سال دیگر باعث قحطی می‌شود و این قحطی، ما را به 70، 80 سال قبل برمی‌گرداند؛ البته ما بدمان نمی‌آید عقب برویم و بتوانیم با کرایه تاکسی‌مان یک خانه وسط شمیران بخریم

1

نمی‌دانم این بشر شر دوپا چه جفتکی در این عالم هستی انداخته و چه غلطی زیر این گنبد گردون کرده که حالا خدا این‌طور دماغش را دارد به خاک می‌مالد. البته ای کاش در حد همین دماغ و خاک می‌ماند، اوضاع خیلی وخیم‌تر از این حرف‌هاست.

2

درست همان موقع که آدمیزاد سرش داشت به ابرها می‌رسید و با خودش خیال می‌کرد سقف آسمان و بیخ اتم را شکافته و طیاره فرستاده به سیاره و از منظومه رد شده و نعوذبالله خدا را بنده نبود، یک ویروس فِسَکی تمام برنامه‌ها را به هم ریخت و رَب و رُب بشر را ریخت به هم. حالا هم به ازای هر سرفه آدم، یک نسخه جدید بیرون می‌دهد لاکردار. یعنی این‌قدر که کرونا به‌روز‌رسانی شده، تلگرام نشده.

3

اما حالا صحبت‌مان کرونا نبود. چند روز پیش خبری خواندم که به قول نسل جدید پرچ‌هایم فروریخت. توی این خبر نوشته بود که بشر به‌زودی وارد یک دوره قحطی و کمبود مواد غذایی می‌شود که جهان را به 70، 80 سال قبل برمی‌گرداند. البته ما جهان را نمی‌دانیم، اما خودمان که بدمان نمی‌آید به 70، 80 سال قبل برگردیم و بتوانیم با کرایه تاکسی‌مان یک خانه حیاط‌دار خوشگل وسط شمیران بخریم.

4

اما به هر صورت دلیل این کمبود و قحطی حتی عجیب‌تر از خود خبر بود. کارشناسان اعتقاد دارند در آینده نزدیک، کمبود اوره باعث افزایش قیمت مواد غذایی و کاهش حجم تولید آن می‌شود. (چه می‌شد اگر برعکس می‌شد؟) اوره که معرف حضورتان است؟

بله همانی که شما عزیز بزرگوار روزی کمِ کم یکی دو لیتر از آن صادرات دارید. هرچه بالا و پایین خبر را خواندم تا ببینم روی چه حساب و چه منطقی این خبر ساخته شده، به جایی نرسیدم.

5

راستش من خیلی به این موضوع فکر کردم. دیدم اتفاقاً در این زمینه ما نباید کمبودی داشته باشیم.

شما فکر کنید فقط در همین مملکت خود ما روزی 70، 80 میلیون لیتر منابع اوره هدر می‌رود، حالا کل جهان بماند. تازه بعضی از مردم، به خاطر مشکلات کلیوی مشکل زیاد بودن اوره را دارند که می‌توانند به‌عنوان واحد تولیدی نمونه مورد تقدیر قرار بگیرند.

خب پس چطور می‌خواهد اوره در جهان کم شود؟

در این عالم هر چیزی تمام شود، این لعنتی کم نمی‌شود؛ مخصوصاً جایی که مثانه‌جان بفهمد شما دسترسی فوری به مبادی صادراتی نداری. بیچاره‌ات می‌کند.

6

من خودم از همین الان یک طرح دارم برای توسعه کشاورزی که با توجه به اینکه همان چهار تا رودخانه و دریاچه هم رو به خشک‌شدن هستند.

و به درد کشاورزی نمی‌خورند، می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

به نظر من از این به بعد صبح به صبح، مسئولان محترم مردم را، چشم باز کرده و ناکرده، به زمین‌های کشاورزی از پیش تعیین‌شده هدایت کنند تا ضمن تأمین اوره مورد نیاز، از محل باقی صادرات، حاصل‌خیزی خاک را هم افزایش دهند.

7

بدان در شوره‌زاران شوره کم نیست
به تاکستان نارس، غوره کم نیست
در این عالم هر آن‌ چیزی شود کم
خیالت تخت باشد، اوره کم نیست

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/5uay
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.