خیزش اتریوم

آیا آپدیت «لایه ۲» اتریوم قدم بعدی در تکامل کریپتو است؟

به‌تازگی در بورد کریپتو وب‌سایت ردیت شاهد یک پست ناشناس بودیم که در آن با استفاده از تحقیقات داده‌محور گسترده به ظرفیت فزاینده آپدیت لایه ۲ اتریوم اشاره شده بود؛ آپدیتی که هدف اصلی آن ادغام‌سازی گروهی از ابزارهای جدید در بلاکچین اتریوم برای بهینه‌‌کردن هرچه بیشتر عملکرد آن است. این کاربر ناشناس پا را یک قدم فراتر گذاشته و مدعی شده که نه‌تنها آپدیت‌های لایه ۲ از این دست اتریوم را متحول خواهند کرد، بلکه کریپتو برای بقا به چنین بهینه‌سازی‌هایی در سطح گسترده‌تر و روی بلاکچین‌های مختلف نیاز دارد.

در ابتدای پست این کاربر ادعا می‌شود که رمزارزها در حال یک تغییر بنیادی هستند. دلیل او برای این حرف استفاده بیشتر و بیشتر از بلاکچین‌های لایه ۲ و از دور خارج‌شدن بلاکچین‌های لایه ۱ است. به گفته او این بلاکچین‌های لایه ۲ بیش از پیش بر بی‌طرفی سامانه خود، سرعت انتقال، غیرمتمرکز بودن و امنیت تأکید خواهند داشت.

او می‌گوید: «لایه ۲ بلاکچین‌ها از همین حالا در حال به کار گرفته‌شدن است. در پشت صحنه بازار رمزارزها و در میان توسعه‌دهندگان همه می‌دانند که بلاکچین لایه ۱ به‌طور کلی از دور خارج خواهد شد. این خبر فوق‌العاده‌ای است.»

یکی از برتری‌های بلاکچین لایه ۲ نسبت به نسل قدیمی‌تر، توانایی پردازش چندین تراکنش موجود روی یک بلوک به‌طور بسته‌ای و ادغام‌شده است. برای اینکه اهمیت این موضوع را به‌خوبی درک کنیم، بیایید به مقایسه پردازش سولانا و اتریوم بپردازیم. سولانا که یک بلاکچین لایه ۱ محسوب می‌شود، به مبلغ بسیار پایین تراکنش‌های خود شهره است.

هر تراکنش سولانا به‌طور متوسط ۰.۰۰۲۵ دلار هزینه دارد. این مبلغ برای هر تراکنش اتریوم بیش از ۱.۳۰ سنت است. با این وجود حجم بلوک‌های اتریوم که ارزشی بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار را در خود گنجانده، ۱۰ برابر پنج میلیارد دلاری سولاناست.

حال اگر اتریوم بتواند بلاکچین خود را که از همین حالا به انعطاف وسیع خود معروف است، بیش از پیش بهینه‌سازی کند، شکی نیست که توانایی آن برای تصاحب بخش‌های بیشتری از بازار نیز به طرز قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. تا حدی که برخی از همین حالا معتقدند به‌کارگیری بلاکچین لایه ۲ توسط اتریوم زمینه‌ساز سبقت‌گرفتن این رمزارز از بیت‌کوین خواهد شد.

لازم به ذکر است که برخی از نودهای بلاکچین اتریوم از همین حالا از سیستم لایه ۲ بهره می‌برند. برای مثال، آربیتروم بزرگ‌ترین نود لایه ۲ روی بلاکچین اتریوم است که ارزشی بیش از ۴.۵ میلیارد دلار دارد. پیش‌بینی‌ می‌شود که در صورت فشار این نودهای به‌خصوص به باقی بخش‌ها برای استفاده از سیستم لایه ۲، شاهد انفجار محبوبیت اتریوم به‌عنوان یک بلاکچین باشیم.

در عین حال بسیاری از اپ‌های غیرمتمرکز جدید که در حال تولید و ارائه بر بستر بلاکچین اتریوم هستند، از همین حالا از سیستم لایه ۲ بهره می‌برند. با هر بخش از بلاکچین اتریوم که به این الگوریتم می‌پیوندد، شاهد افزایش بازدهی کلی اتریوم خواهیم بود. تعدادی از سرشناس‌ترین برنامه‌هایی که روی بلاکچین اتریوم قرار دارند و از لایه ۲ بهره می‌برند، شامل دکس، سوشی‌سوآپ، آربیتروم و سینستیکس هستند.

بسیاری معتقدند ایردراپ پیش‌ روی Optimism روی شبکه اتریوم که توسط سیستم لایه ۲ پردازش شده، می‌تواند نقطه شروع ادغام‌سازی وسیع لایه ۲ بر سراسر بلاکچین اتریوم باشد. در نهایت، به‌کارگیری گسترده لایه ۲ بر بستر بلاکچین اتریوم به‌طور غیرمستقیم به بخش‌هایی از آن که هنوز از لایه ۱ استفاده می‌کنند هم سودرسان خواهد بود و بیش از پیش جایگاه اتریوم را به‌عنوان بلاکچین شماره ۱ قراردادهای هوشمند تثبیت خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.