دنیای مالی جای نگاه صفر و یک نیست

خلاصه‌ای از یک بحث اینستاگرامی درباره چالش‌ها و آینده بازار رمزارزها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران و محمدابراهیم سماوی، کارشناس بازار سرمایه در یک لایو اینستاگرامی در صدای بورس به بررسی بازار رمزارز‌ها، چالش‌ها و آینده آن پرداختند.

به گفته قربانی بازار رمزارز‌ها این روز‌ها در تلاطم به سر می‌برد و این تلاطم‌ها بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه را نگران کرده، اما مهم این است که فعالان این حوزه به‌خصوص تازه‌واردان بدانند که این بازار هم مانند سایر بازارها و چه‌بسا شدیدتر، ریسک‌های زیادی دارد.

او در پاسخ به اینکه چرا همزمان با افت بازار تعداد کوین‌ها در حال افزایش است، توضیح داد: «همیشه یک تأخیر زمانی بین رشد قیمت‌ها و تعداد رمزارز‌ها وجود دارد. مهم‌ترین بحث اقبال عمومی است و اگر امروز ما شاهد افزایش و تنوع کوین‌ها هستیم، این توسعه ماحصل رشدی است که رمزارز‌ها طی این چند سال داشته‌اند.

البته در این بین شت‌کوین‌ها هم سر برآورده‌اند که نمی‌توان آنها را دارایی‌های رمزنگاری‌شده دانست.» او ادامه داد: «10 رمزارز برتر طی این سال‌ها تغییر کرده و این نشان می‌دهد این بازار نوظهور است. پشتوانه رمزارز‌ها در واقع صرفاً یک چشم‌انداز است.

نکته‌ای که وجود دارد، ارزش بازار است. برای ما رمزارز‌هایی مهم هستند که از لحاظ ارزش بازار جزء ۵۰ مورد اول باشند. به‌هرحال بازار رمزارز‌ها را باید به‌عنوان بازاری نوظهور نگاه کنیم که تلاطم‌های زیادی دارد. همزمان با رشد‌های عجیب‌وغریب، ریزش‌های آن نیز عجیب‌و‌غریب است.»

قربانی با توصیه به سرمایه‌گذاران خرد مبنی بر اینکه اگر می‌خواهند سرمایه‌ای برای ورود به بازار رمزارز‌ها تخصیص دهند، سرمایه بسیار کوچک باشد، عنوان کرد: «درباره بیت‌کوین سؤال پرسیده می‌شود که پشتوانه‌اش چیست. برای پاسخ به این سؤال باید بپرسیم پشتوانه پول‌های فیات چیست.

دلار آمریکا، یوان، یورو و حتی ریال چه پشتوانه‌ای دارند؟ تنها پشتوانه این است که اعتماد به آن وجود داشته باشد. در خصوص رمزارز‌ها هم مهم‌ترین پشتوانه اعتماد عمومی است. پشتوانه بیت‌کوین شبکه‌ای است که حول آن شکل گرفته است.»

ارزش در جریان آینده تولید می‌شود؛ بنابراین اگر کسی مفهوم کلی رمزارز‌ها را درک کرده باشد، آن را با اوراق سهام مقایسه نمی‌کند

او اضافه کرد: «بیت‌کوین از اول ادعا کرد که می‌خواهد سیستم پرداخت بین‌المللی باشد. این ایده هنوز موفق نشده، اما کسانی که به‌عنوان سرمایه‌گذاری به آن نگاه می‌کنند، ‌امیدوار هستند این کوین در آینده ابزار پرداخت بین‌المللی خواهد شد. اساساً بیت‌کوین با هدف سرمایه‌گذاری نبوده و خیلی‌ها معتقدند در آینده رمزارز‌ها در مبادلات پولی استفاده خواهند شد.»

قربانی با اشاره به نشست رئیس‌کل بانک مرکزی با فعالان حوزه فین‌تک عنوان کرد: «دو هفته پیش آخرین جلسه صالح‌آبادی با کارشناسان برگزار و در این جلسه عنوان شد که پروژه رمزریال بانک مرکزی در حال راه‌اندازی است. شرکت خدمات انفورماتیک که بازوی فناوری بانک مرکزی است، مسئول پیاده‌سازی این پروژه است، اما سؤالاتی وجود دارد که هنوز پاسخ داده نشده است. گفته شده پشتوانه رمزریال، اسکناس و سکه است و این رمزپول در مبادلات روزمره قابلیت مبادله دارد.»

او ادامه داد: «اگر هدف بانک مرکزی جمع‌آوری اسکناس و سکه باشد، کمتر از یک ‌درصد نقدینگی کشور اسکناس و سکه است؛ بنابراین حجم خیلی کمی است. ضمن اینکه موضوعاتی مثل تعریف یک واحد پول جدید، به مصوبه مجلس نیاز دارد، پس اگر واحد پول جدیدی نیست، دقیقاً ارزشی که خلق می‌کند، چیست؟»

به گفته قربانی در آینده نزدیک CBDCها نقش مهمی در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند و می‌توانند به‌عنوان ضربه‌گیر عمل کنند. همچنین قربانی معتقد است این باور که رمزارز‌ها مقررات‌ناپذیر هستند، باور غلطی است و اکنون در همه جای دنیا و حتی صرافی بایننس که خارج از آمریکاست، شدیداً تحت تأثیر مقررات آمریکا فعالیت می‌کنند.

محمدابراهیم سماوی نیز در خصوص وضعیت فعلی بازار رمزارز‌ها توضیح داد: «ما همیشه عادت داریم موضوع را صفر و یکی نگاه کنیم، در صورتی که دنیای مالی این‌طور نیست. ارزش در جریان آینده تولید می‌شود؛ بنابراین اگر کسی مفهوم کلی رمزارز‌ها را درک کرده باشد، آن را با اوراق سهام مقایسه نمی‌کند.

سیستم‌های بلاکچین و نرم‌افزاری و ویژگی‌های آن متفاوت است، اما چرا مقبولیت پیدا کرده است؟ چون ارزش‌افزوده‌ خلق کرده است. بنابراین پشتوانه رمزارز، ارزش‌افزوده‌ای است که در آینده خلق می‌کند.»

او ادامه داد: «کشور‌های گوناگون در زمینه رمزارز سیاست‌های مختلفی دارند. به‌جز چین سایر کشور‌های شرقی آن را پذیرفته‌اند، برخی کشور‌ها هم رمزارز را ممنوع اعلام کرده و بانک‌های مرکزی اکثر قریب به اتفاق کشور‌ها مانند اروپا و ما، هنوز تصمیم قطعی در خصوص رمزارز‌ها نگرفته‌اند.»

سماوی با بیان اینکه اگر تاریخچه رمزارز‌ها را نگاه کنیم، تلاطم‌های این‌چنینی وجود داشته، گفت: «اکنون این بازار شناخته شده و بانک‌های مرکزی می‌خواهند به پشتوانه خودشان وارد این عرصه شوند. این اتفاق می‌تواند جایگاه رمزارز‌ها را نیز تغییر بدهد.»

به گفته سماوی ضروری است که هرچه زودتر حوزه رمزارز‌ها در ایران با مقررات تنظیم‌گری همراه شود تا اعتماد به صرافی‌های داخلی بالاتر رفته و صرافی‌ها نیز توان فعالیت بیشتری داشته باشند، اما این اتفاق مشروط به این است که رگولاتور امنیت دارایی‌های مردم در این حوزه را تضمین کند.

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.