رادین ماینر بومی تولید می‌کند

گپی با حمیدرضا ولی‌زاده، مدیر پروژه‌های امنیت رادین

یشرفت روزافزون علم و صنعت بلاکچین در دنیا باعث شد ارگان‌ها و سازمان‌های ایرانی هم به سمت استفاده از ظرفیت‌های بلاکچین حرکت کنند، اما محدودیت‌های حاکم بر کشور، فعالیت را برای مجموعه‌های خواهان فناوری دشوار کرده است. شرکت رادین با شناسایی نیاز این مجموعه‌ها، پروژه تولید ماینر بومی‌سازی‌شده را کلید زده است.

به گفته حمیدرضا ولی‌زاده، مدیر پروژه‌های دپارتمان امنیت شرکت رادین، با وجود اینکه دستگاه‌های ماینر بسیار گران‌قیمت و پرمصرف هستند، شرکت‌ها انتخاب کرده‌اند که با صرف هزینه و انرژی، به استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازند.

او ادامه داد: «در این شرایط شرکت رادین، خلاء دستگاه‌های ماینر بومی‌سازی‌شده را احساس کرد و با توجه به فناوری رمزنگاری سخت‌افزاری که در سایر محصولات رادین از جمله HSM استفاده شده، تصمیم گرفت ماینر داخلی و بهینه‌سازی‌شده تولید کند، در همین راستا هم پروژه تولید ماینر بومی را در چند فاز طراحی و آغاز کرد.»

ولی‌زاده در خصوص مزیت‌های ماینر ایرانی رادین توضیح داد: «اغلب ماینرهای موجود در کشور، وارداتی و گران هستند و استفاده از آنها در مقیاس‌های بزرگ، باعث خروج ارز از کشور می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه ماینر رادین این است که از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند. ماینر رادین با تکیه‌ بر خلاقیت و استعداد متخصصان داخلی در دست طراحی است.

معمولاً در شرایط تولید داخلی، متخصصان به ویژگی‌ها و جزئیات فنی محصول کاملاً اشراف دارند و در نتیجه در صورت موفقیت، پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهتری ارائه خواهند داد.» او اضافه کرد: «یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروژه ماینر رادین، به دست آوردن فناوری دستگاه است. رادین که خود فناوری دستگاه را طراحی و مهیا کرده، می‌تواند به سازمان‌ها و ارگان‌ها در ابعاد فنی و فناوری کمک کند.»

او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ماینرهای رادین می‌توانند برطرف‌کننده نیاز بازار ایران باشند یا خیر، بیان کرد: «پروژه تولید ماینر داخلی در چهار فاز طراحی‌ شده که فاز اول به سرانجام رسیده و باقی مراحل به‌زودی عملیاتی و اجرایی می‌شوند.

رگولاتور محدودیت‌های سنگینی برای ماینرها در نظر گرفته، در نتیجه واردکنندگان علاوه بر صرف هزینه‌های هنگفت دلاری، در گمرک هم با مشکلات ترخیص مواجه می‌شوند. این فرایند بسیار زمان‌بر است و ممکن است کسب‌وکار به هنگام دریافت دستگاه دیگر به آن نیازی نداشته باشد.

علاوه بر این، خرید و ترانزیت دستگاه‌های ماینر از سایت‌های خارجی بسیار هزینه‌بر و سخت است. این شرایط نشان می‌دهد که خرید ماینرهای داخلی برای کسب‌وکارها بسیار آسان‌تر است.» به گفته او، به‌دلیل قیمت رقابتی، سهولت دسترسی و مزیت خدمات پس از فروش، مشتری به سمت خرید ماینر داخلی متمایل می‌شود.

او در خصوص رویکرد وزارت صمت درباره سخت‌گیری واردات محصولاتی که نمونه داخلی دارند، گفت: «این رویکرد شاید به‌صورت موقت مناسب محصولات داخلی‌ای باشد که کاملاً با کالا و محصولات خارجی قابل ‌رقابت هستند، اما در بلندمدت با ممنوعیت واردات و نبود رقابت، رخوت و در نتیجه عقب‌افتادگی برای محصول داخلی ایجاد می‌شود.»

او با اشاره به نتیجه بهینه‌سازی‌های انجام‌گرفته توضیح داد: «یکی از بزرگ‌ترین اهداف ما این است که محصول بومی ما قدرت رقابت با نمونه‌های خارجی را داشته باشد.» به گفته او، ماینر بومی رادین از نظر عملکرد و مصرف انرژی قابل ‌رقابت خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.