رتبه‌بندی ناشران بورسی از سر گرفته می‌شود

سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس اعلام کرد

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

طبق اعلام ولی‌الله جعفری، سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس، ناشران تا پایان سال رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۱۳۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد، اما در مقطعی متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح شود. پیش‌بینی می‌شود این موضوع طی سال جاری به‌طور آزمایشی عملیاتی شود و تا سال آینده به‌‌طور رسمی صورت گیرد.

ولی‌الله جعفری اظهار کرد: «شرکت‌هایی‌ که متقاضی ورود به بازار سهام هستند، ابتدا باید مراحل پذیرش را طی کنند و این اداره مطابق دستورالعمل‌ها به‌عنوان عضو ناظر در جلسات پذیرش حضور پیدا می‌کند.»

او افزود: «پس از ثبت شرکت‌ها، اطلاعات جاری و سنوات گذشته منتشر شده و بر گزارش ارزش‌گذاری نظارت می‌شود؛ پس از برطرف‌‌شدن ابهامات مربوط به بحث ارزش‌گذاری، شرکت برای عرضه اولیه به بورس یا فرابورس معرفی می‌شود. در واقع از ابتدا که شرکت‌ها مدارک و مستندات خود را ارائه می‌دهند تا زمانی که درخواست خود را به ثبت می‌رسانند، این اداره در کنار آنها خواهد بود و ناظر بر فرایندهاست.»

او افزود: «در مجموع بالغ بر ۸۲۰ شرکت سهامی عام تحت نظر وجود دارد که هر یک از شرکت‌ها زیرمجموعه‌هایی تحت کنترل دارند که تعداد آنها حدوداً به سه هزار و ۶۰۵ شرکت می‌رسد و اطلاعات مربوط به این شرکت‌ها در دو دوره شش‌ماهه و یک‌ساله منتشر می‌شود.»

جعفری خبر داد: «تا پایان سال ناشران رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۱۳۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد، اما در مقطعی این موضوع متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح شود. پیش‌بینی می‌شود این موضوع طی سال جاری به‌طور آزمایشی انجام شود و تا سال آینده به‌‌طور رسمی صورت گیرد.»

او با اشاره به اینکه پیش‌نویس دستورالعمل‌ رتبه‌بندی شرکت‌ها تدوین شده، گفت: «پیش‌بینی می‌شود دستورالعمل رتبه‌بندی ناشران تا آخر آذرماه تصویب و ابلاغ شود. این رتبه‌بندی بر اساس معیارهایی همچون رعایت الزامات حسابرسی در گزارش‌های حسابداری، تأخیر نداشتن در پرداخت سود و… است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.