کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

قطار بی‌نظمی‌های الکامپ با بی‌نظمی در برگزاری نشست خبری این رویداد کلید خورد

حاشیه‌های برگزاری نشست خبری تیم اجرایی الکامپ همزمان با رویداد اینوتکس

خبر برگزاری نشست خبری رویداد الکامپ، درست همزمان با برگزاری رویداد اینوتکس، باعث شد در ابتدا برخی از اهالی رسانه گمان کنند که شاید اشتباهی در این میان رخ داده است. اما در ادامه مشخص شد، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تصمیم گرفته، نشست خبری الکامپ امسال را دقیقاً در چهارشنبه‌ای برگزار کند که مخاطبان اصلی رسانه‌ای این نشست، یعنی خبرنگاران حوزه فناوری، اغلب درگیر پوشش رویداد اینوتکس بودند.

 ظاهراً درخواست خبرنگاران برای جابجایی تاریخ نشست خبری به نتیجه نمی‌رسد و این برنامه در همان ساعت اطلاع‌رسانی شده با حضور برخی از خبرنگاران برگزار می‌‌شود. برخی از اهالی رسانه این موضوع را بدسلیقگی روابط عمومی عنوان کردند و برخی دیگر معتقد هستند چنین اتفاقی نمی‌تواند با بی‌اطلاعی هیئت‌مدیره و تیم اجرایی الکامپ اتفاق افتاده باشد. روابط عمومی نصر تهران اما عنوان می‌کند که برگزاری این نشست براساس زمان‌بندی برنامه‌های الکامپ انجام شده است.

در ادامه گفت‌وگوی کارنگ با برخی از فعالان حوزه رسانه و همچنین روابط عمومی نصر را در خصوص این موضوع می‌خوانید.


سالی که نکوست از بهارش پیداست


عباس عین‌‌علی، سردبیر تریبون نیوز درباره همزمان شدن نشست خبری الکامپ با رویداد اینوتکس عنوان کرد: «سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ من فکر می‌کنم الکامپ امسال با این روند دچار حواشی بسیار باشد. اصلاً منطقی نیست در زمانی که یک رویداد مهم زیست‌بوم فناوری در حال برگزاری است، نشستی به این مهمی نیز برگزار شود.»

او با بیان این موضوع که با شورای رسانه‌ای رویداد الکامپ که پیش از این در نشستی انتخاب شده بودند، درباره برگزاری این نشست و محتوای آن مشورتی صورت نگرفته، اظهار داشت: «من از سمت دوستانم به این متهم می‌شوم که نشست خبری الکامپ را تحریم کرده‌ایم، در حالی که اصلاً چنین چیزی نیست. ما با تمام قوا در اینوتکس حضور پیدا کردیم همان‌گونه که با تمام قوا در الکامپ هم حضور پیدا خواهیم کرد اما اولویت‌بندی ما به گونه‌ای است که طی برگزاری رویدادی مانند اینوتکس به برنامه‌های جانبی دیگر نمی‌رسیم.»

عباس عین‌علی در ادامه عنوان کرد: «من فکر می‌کنم روابط عمومی در این میان نقشی ندارد و این یک تصمیم مدیریتی است. این برنامه از همین ابتدا باعث ایجاد یک جریان ناامیدکننده می‌‌شود.»

به گفته او الکامپ متعلق به همه کسانی است که در شکل‌گیری این رویداد به هر نحوی سهم دارند. اینکه بخواهیم برای آن جریانی به وجود بیاوریم که زمین قدرت‌نمایی برای اشخاص خاصی باشد، اصلاً پسندیده نیست و کل جریان الکامپ را به انحراف می‌کشاند و از رسمیت و تأثیرگذاری آن می‌کاهد.

این فعال رسانه‌ای تأکید کرد: «همه باید بتوانند در یک تفاهم درست و همچنین با برنامه‌ریزی، نظم و تعامل، این رویداد را به بهترین شکل برگزار کنند. من پیش از این در جلسه هماهنگی مدیران رسانه که در سازمان نصر برگزار شد، عنوان کرده‌ بودم که تمام آن چیزی که در الکامپ باقی می‌ماند کاری است که بچه‌های رسانه انجام می‌دهند.»

عین‌علی همچنین درباره فضای رسانه‌ای در اینوتکس بیان کرد: «مشت نمونه خروار است. رسانه‌ها خیلی راحت در اینوتکس در تعامل و در کنار هم بدون هیچ حاشیه‌ای کار کردند. هیچ تعارض و انحصاری در کار نبود و هر کسی به سهم خودش کار حرفه‌ای‌اش را انجام داد و رفت. اینوتکس امسال، یکی از بهترین اینوتکس‌هایی بود که در تمام این سال‌ها شاهد بودم. در هاب رسانه نیز تلاش کردیم جریانی به وجود بیاوریم که تا کنون کمتر اتفاق می‌افتاد و آن برگزاری گفت‌وگوهای فنی بود. محتواهایی نیز که در پنل‌ها و استیج‌های اینوتکس ارائه شد، نسبت به سال‌های گذشته از کیفیت بالاتری برخوردار بودند.»


می‌شد با یک ‌جابجایی این همزمانی اتفاق نیفتد


آرش سروری، فعال رسانه‌ای و برنامه‌ساز حوزه فناوری نیز در گفت‌وگو با کارنگ عنوان کرد: «اینوتکس ۲۰۲۴، خیلی بزرگ‌تر از سال‌های قبل برگزار شد و خود من در بخش معرکه معرفی استارتاپ‌ها را به عهده داشتم که در این بخش بیش از ۶۰ استارتاپ کار خود را ارائه دادند و همچنین در بخش تجربه، افراد باتجربه‌تر نیز آمدند و درباره موضوعات مختلف کسب‌وکاری با آنها صحبت کردیم. امسال اینوتکس بزرگ‌تر، شلوغ‌تر و پرشورتر بود و بخش‌های محتوایی اینوتکس برجسته بودند و این باعث می‌شد که افرادی فقط برای بخش‌های محتوایی به این نمایشگاه بیایند و نگاهی هم به نمایشگاه بیندازند.»

او در ادامه درباره موضوع همزمانی نشست خبری الکامپ با رویداد اینوتکس گفت: «در این میان با اینکه ما گفته بودیم که خبرنگاران و رسانه‌ها چه در هاب رسانه و چه در بخش‌های دیگر، درگیر نمایشگاه اینوتکس هستند اما نشست خبری الکامپ برگزار شد.»

سروری ادامه داد: «دوشنبه در جلسه مدیران رسانه با تیم اجرایی الکامپ نیز مطرح کردم که کاش این نشست خبری به جای چهارشنبه در شنبه یا یکشنبه بعد از اینوتکس برگزار می‌شد که دوستان گفتند زمان کم است و باید این نشست برگزار شود. به نظرم می‌توانست این همزمانی با یک جابجایی یکی دو روزه (باتوجه به تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه) اتفاق نیفتد.»


تداخل نشست با اینوتکس، دهن‌کجی به خبرنگاران بود


آرش پارساپور، فعال رسانه‌ای با بیان اینکه سازمان نصر در بحبوبه برگزاری رویداد اینوتکس اقدام به برگزاری سه برنامه کرد که به نحوی مدیران و خبرنگاران رسانه‌ها را درگیر کند، گفت: «تداخل این نشست‌ها با اینوتکس انگار نوعی دهن‌کجی به خبرنگاران بود. با وجود اینکه برخی از خبرنگاران از جمله خود من، درخواست کردیم که تاریخ برگزاری نشست خبری الکامپ را تغییر دهند اما هیچ تغییری اتفاق نیفتاد و نشست خبری در همان روز و ساعت اعلام شده برگزار شد. این در حالی است که هنوز نزدیک به دو ماه تا برگزاری نمایشگاه الکامپ فرصت باقی است و اگر این نشست برای مثال به شنبه منتقل می‌شد، اتفاق خاصی نمی‌افتاد.»

پارساپور همچنین عنوان کرد: «این اقدام سازمان نصر در حالی بود که دو نمایشگاه الکامپ و اینوتکس با هم رقابتی ندارند و هدف مشترک و حتی مخاطبان‌شان نیز با یکدیگر متفاوت است. این اتفاقی که از سمت برگزارکنندگان الکامپ می‌افتد به این معنا است که می‌خواهند بدون حضور خبرنگاران فعال و افراد رسانه‌ای مطالبه‌گر، نشست خبری خود را برگزار کنند که رزومه‌ای مبنی بر برگزاری نشست خبری پر کرده باشند اما صدای انتقادات و پیشنهادات را به صورت جدی نشنوند و در محفل خود هر کاری که دل‌شان می‌خواهند برای الکامپ انجام دهند.»

او با اشاره به لینک آنلاینی که توسط سازمان نصر برای حضور مجازی در نشست خبری فرستاده شد، گفت: «وقتی خبرنگاری در یک رویداد مانند اینوتکس درگیر است، حضور آنلاین و غیرآنلاین برایش تفاوتی ندارد و امکان حضور را نخواهد داشت و نمی‌تواند سؤالات خود را مطرح کند. همچنین درباره اینکه نشست خبری به شکل مجازی نیز در دسترس است، از قبل اطلاع رسانی نشد و همان روز نشست ارسال لینک صورت گرفت. شاید در صورت اطلاع‌رسانی در روز گذشته، خبرنگاران می‌توانستند به نحوی برنامه‌ریزی کنند که به صورت مجازی در نشست حضور پیدا کنند.»


نصر فکر کرده همه خبرنگاران در اینوتکس نیستند


مهرین نظری، دبیر سرویس استارتاپ و فناوری اطلاعات پایگاه خبری ریان با بیان اینکه به این همزمانی نقد دارد، عنوان کرد: «اما از آنجایی که اینوتکس آن‌طور که باید خوب و بزرگ برگزار نشد، می‌توان کمتر به آن پرداخت. من موضوع را به این شکل دیدم که اگر قرار بود به اینوتکس هم بروم، الکامپ مهم‌تر بود و ترجیح می‌دادم نشست خبری الکامپ را بروم. اینجا موضوع به این برمی‌گردد که اینوتکس آن‌طور که باید ندرخشیده و نصر تصمیم گرفته که نشست خبری‌اش را در این زمان برگزار کند. نصر فکر کرده که احتمالاً همه خبرنگاران در اینوتکس نیستند. اما این نقد وارد است که چرا هماهنگی انجام نشده چون هر دو رویداد خبرنگاران مرتبط با اکوسیستم را تارگت کرده‌اند.»

مهرین نظری در پاسخ به این سؤال که آیا فکر می‌کند اجباری در کار بوده که سازمان نصر نشست الکامپ را دقیقاً در چنین روزی برگزار کند و آیا به لحاظ فنی این امکان وجود نداشته با توجه به اینکه نزدیک به دو ماه تا برگزاری الکامپ مانده، این برنامه را در زمان دیگری برگزار کند، گفت: «الکامپ اینجا مقصر نبوده که این مورد را بررسی کند و این قضیه را سمت اینوتکس می‌بینم.»

او در جواب اینکه آیا اینوتکس باید تاریخ برگزاری خود را تغییر می‌داد که با نشست الکامپ همزمان نشود، گفت: «نه تاریخ برگزاری‌اش را نباید تغییر می‌داد. اما آنقدر جذابیت و برد و ارزش خبری ایجاد نکرده بود که خبرنگار بخواهد آنجا باشد.»

مهرین نظری در حالی این صحبت‌ها را مطرح می‌‌کند که تاریخ برگزاری نشست خبری الکامپ چند روز پیش از آغاز اینوتکس اعلام شده بود و به طور طبیعی اعضای سازمان نصر از اینکه اینوتکس قرار است جذابیت داشته باشد یا خیر، بی‌اطلاع بوده‌اند.

نظری در نهایت عنوان کرد که رسانه‌ها با برنامه‌ریزی می‌توانستند برای هر دو رویداد خبرنگار بفرستند. او همچنین گفت: اینوتکس ۴ روز بود و یک خبرنگار اگر جزو خبرنگاران پوشش‌دهنده هاب رسانه نبود، یکی دو روز رفتن به اینوتکس هم کافی بود.»


 نشست خبری براساس زمان‌بندی بود


فؤاد رحمان‌سرشت، مدیر روابط عمومی نصر تهران دلیل این همزمانی را زمان‌بندی برنامه‌های مرتبط با رویداد الکامپ عنوان کرد و گفت: «پیش از این درباره زمان‌بندی ثبت‌ نام الکامپ اطلاع‌رسانی شده بود و پس از پر شدن ظرفیت اولیه، این نشست خبری برای اعلام تمدید مهلت ثبت نام برای ظرفیت بعدی صورت گرفت. در واقع این اطلاع‌رسانی یکی از مهم‌ترین دلایل برگزاری نشست خبری چهارشنبه بود اما همزمانی با رویداد اینوتکس باعث شد برای عزیزان رسانه‌ای مقداری چالش ایجاد شود و به شخصه برای این موضوع متأسف هستم. امیدوارم برنامه‌ریزی و زمان‌بندی برای موارد متعدد مشابه به‌گونه‌ای انجام شود که به‌ویژه رسانه‌ها زمینه مناسبت‌تری برای حضور مؤثرشان داشته باشند.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/br5h
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.