رسانه اقتصاد نوآوری ایران

لیبتک 3 برگزار می‌شود

این رویداد را کتابخانه ملی و با محوریت چالش استخراج و مدل سازی موضوع برگزار می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مرکز نوآوری و توسعه  کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ‌ایران در ادامه مسیر نوآوری، اقدام به برگزاری رویداد لیبتک 3 کرده است. ‌این رویداد با موضوع “استخراج و مدل سازی موضوع” در ادامه رویداد لیبتک 2 و در راستای استفاده از ظرفیت دانشجویان، کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های حوزه هوش مصنوعی به منظور رفع چالش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

کتابخانه ملی اعلام کرده همچون رویداد پیشین از تمامی‌افراد، تیم‌ها و شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دعوت می‌شود تا به‌این چالش پیوسته و تحت نظارت افراد متخصص و برجسته به رقابت بپردازند.

درباره رویداد

رویداد لیبتک 3 تحت عنوان استخراج و مدل‌سازی موضوع با هدف استخراج داده‌محور برچسب موضوعی، به منظور جستجوی معنایی و توصیه موضوعی کتاب‌ها برگزار می‌شود. استخراج ‌این موضوعات با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین مانند Probabilistic topic modeling یا هر روش دیگر باید به گونه‌ای باشد که:

1.         نمایشی برداری از منابع وجود داشته باشد که امکان جست و جوی معنایی در میان مجموعه مورد نظر، به وسیله آن میسر باشد.

2.         منابع برچسب‌های موضوعی مشخصی داشته باشند، به گونه‌ای که برای کاربران و متخصصین ملموس بوده و کاربران به وسیله ‌این برچسب‌های موضوعی بتوانند در مجموعه منابع مشابه تفرج کنند. ‌این برچسب‌ها به گونه‌ای هستند که هر منبع می‌تواند یک یا بیش از یک برچسب موضوعی داشته باشد. هر یک از‌این برچسب‌ها دارای احتمالی هستند و مجموع احتمالات برچسب‌های هر منبع برابر یک می‌شود. 

چالشگران‌ این رویداد می‌توانند در قالب فرد حقیقی، تیم، شرکت نوپا یا شرکت توسعه یافته در‌این رویداد ثبت نام کنند. پس از پایان مهلت ثبت‌نام، یک لینک حاوی نام کاربری و رمز عبور به منظور دسترسی به دیتاستی شامل منابع OCR شده کتابخانه ملی در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. شرکت کنندگان می‌بایست با استفاده از‌این دیتاست، طی مدت مقرر مدل خود را بر اساس معیارهای ذکر شده ‌ایجاد نموده و خروجی خود را برای مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور ارسال کنند.

ارزیابی در دو مرحله صورت می‌گیرد. در مرحله اول، خروجی شرکت کنندگان بر اساس دو معیار فوق توسط تیم ارزیابی کتابخانه ملی‌ایران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و پنج شرکت کننده برتر که خروجی آن‌ها دقت بالاتری را  ارائه می‌دهد، شناسایی می‌شوند.

در مرحله دوم،‌ این پنج تیم در مراسم اختتامیه رویداد به ارائه حضوری مدل خود می‌پردازند و پس از بررسی داوران و داوری نهایی، شرکت کننده برتر تعیین می‌شود. 80 درصد داوری بر اساس دقت خروجی و 20 درصد آن بر اساس نظر داوران خواهد بود.

به شرکت‌کننده برتر‌این رویداد مبلغ 150 میلیون تومان جایزه نقدی و امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی‌ایران اعطا می‌شود.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/tax5
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.