کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

مراسم افتتاحیه پروژه‌های ارتباطی ایرانسل در استان مازندران برگزار شد / تکمیل پوشش فیبر نوری بابل با حضور وزیر ارتباطات

پوشش اینترنت پرسرعت فیبر نوری ایرانسل برای منازل و کسب‌وکارها (FTTx) در شهر بابل با حضور وزیر ارتباطات تکمیل شد. امروز هشتصد‌و‌چهل‌و‌هفتمین سایت 5G ایرانسل نیز در شهر آمل افتتاح شد. همچنین سایت ارتباطی روستایی ایرانسل در شهرستان میان‌دورود به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط‌ عمومی ایرانسل، هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت امام سجاد(ع)، آیین افتتاح پروژه‌های ارتباطی ایرانسل در استان مازندران با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ امیر محمدزاده لاجوردی، جانشین وزیر در امور ارتباطات و معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی؛ سید محمود حسینی‌پور، استاندار مازندران؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی امام‌جمعه بابل؛ قاسم عزیززاده گرجی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران و فرماندار بابل؛ ایرج روحی، مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری؛ اسماعیل اعزی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات مازندران؛ فرهاد جاویدی، مدیرکل رگولاتوری منطقه شمال؛ ذکریا صالحیان، مدیرکل زیرساخت مازندران؛ مهدی کیانی، شهردار بابل؛ اعضای شورای شهر بابل؛ بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل و اهالی رسانه در محل کتابخانه عمومی آیت‌الله روحانی بابل برگزار شد.
در این مراسم، تکمیل پوشش اینترنت پرسرعت فیبر نوری ایرانسل برای منازل و کسب‌وکارها (FTTx) در شهر بابل اعلام شد. همچنین با افتتاح سایت 5G ایرانسل در شهر آمل، تعداد سایت‌های نسل پنج ایرانسل در کشور به عدد ۸۴۷ رسید. علاوه بر این، سایت ارتباطی ایرانسل برای پوشش روستاهای مُرسم و اوسا در شهرستان میان‌دورود نیز توسط وزیر ارتباطات به بهره‌برداری رسید.
در این مراسم که با حضور فرزند شهید بابلی مدافع حرم و شهید سید رضا طاهر برگزار شد، با انجام تست سرعت بر بستر شبکه فیبر نوری ایرانسل در محل مراسم، سرعت ۹۴۴ مگابیت بر ثانیه در این شبکه به ثبت رسید. به‌ این‌ ترتیب و با گسترش پوشش فیبر نوری ایرانسل در تمام شهر بابل، ساکنان این شهر می‌توانند با ثبت درخواست سرویس فیبر نوری، از سرویس پرسرعت اینترنت فیبر نوری برای منازل، مدارس، کسب‌وکارها و… بهره‌مند شوند.


سالانه ۴۰ میلیون نفر گردشگر از سراسر ایران به مازندران سفر می‌کنند


همچنین هشتصد و چهل و هفتمین سایت نسل پنج ایرانسل در کشور، با سرعت دانلود ۹۷۳ مگابیت بر ثانیه، به بهره‌برداری رسید تا ایرانسل همچنان رکورددار تعداد سایت نسل پنج تلفن همراه در ایران باشد.

افتتاح دو سایت ارتباط روستایی ایرانسل در روستاهای مُرسم و اوسا، از توابع بخش مرکزی شهرستان میان‌دورود، با دستور وزیر ارتباطات، بخش دیگر آیین بهره‌برداری از پروژه‌های ارتباطی ایرانسل در استان مازندران بود. با افتتاح این دو سایت که از محل اعتبار طرح USO وزارت ارتباطات تأسیس شده، ۲۸۰ خانوار با ۸۴۷ نفر جمعیت، به شبکه اینترنت پرسرعت همراه ایرانسل متصل شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با اشاره به اینکه نهضت ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، مهم‌ترین پروژه زیرساختی ارتباطی کشور است که می‌تواند هم چهره ارتباطات ثابت و هم چهره ارتباطات همراه را در ایران تغییر دهد، تصریح کرد: «یکی از تکالیف برنامه هفتم توسعه، تجهیز تک‌تک ساختمان‌های کشور به دسترسی به فیبر نوری است و با اجرای کامل این پروژه تا دهه‌ها نیاز به زیرساخت ارتباطی جدید نخواهیم داشت.»

 او ضمن تقدیر و تشکر از ایرانسل و سایر فعالان توسعه زیرساخت فیبر نوری، با بیان اینکه در حال انجام کار ۱۰ساله طی سه سال هستیم، تکمیل پوشش فیبر نوری بابل را اتفاق بزرگی برشمرد و از انجام این پروژه ابراز خرسندی کرد.
استاندار مازندران نیز با تشکر از ایرانسل و وزارت ارتباطات برای توسعه زیرساخت ارتباطی در شهر بابل و استان مازندران، تأکید کرد: «با افتتاح پوشش فیبر نوری در شهر بابل، به لطف و عنایت الهی، پایداری اینترنت تثبیت شد و ضریب اطمینان آن بالا رفت.»

او با بیان اینکه سالانه ۴۰ میلیون نفر مسافر و گردشگر از سراسر ایران به مازندران سفر می‌کنند، گفت: «رقابت بین اپراتورها برای سرمایه‌گذاری در مازندران جدی است و با تشکیل کمیته رفع تداخلات و هماهنگی با شهرداری، خوشبختانه توسعه فیبر نوری در استان سرعت خوبی پیدا کرده و امیدوارم از اولین استان‌هایی باشیم که پوشش فیبر نوری در تمام شهرهای آن کامل می‌شود».
همچنین امام‌جمعه بابل در این مراسم ضمن تشکر از وزارت ارتباطات، ایرانسل، بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل و سایر دست‌اندرکاران توسعه ارتباطی کشور، بر ضرورت اعلام دستاوردها به مردم تأکید کرد و گفت: «باید اقدامات انجام‌شده را به مردم بگوییم و آنها را در جریان دستاوردها و افتخارات کسب‌شده کشور قرار دهیم.»
وزیر ارتباطات با اهدای لوح سپاس، از تلاش‌های فرماندار و شهردار بابل در اجرای پروژه فیبر نوری این شهر تقدیر کرد.

همچنین وزیر ارتباطات پس از پایان مراسم با حضور در «شرکت دانش‌بنیان فناوری ابررایانه طبرستان (ابر تک)» و ساختمان انتشارات «میلاد علوم رایانه» شهر بابل به‌عنوان دو مورد از کسب‌وکارهای مشترک خدمت فیبر نوری ایرانسل، ضمن گفت‌وگوی رودررو با صاحبان کسب‌وکار، سرعت دانلود فایل نزدیک به یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه فیبر نوری ایرانسل را مشاهده و آن را رضایت‌بخش توصیف کرد. صاحبان این کسب‌وکارها نیز از سرعت عمل، برخورد مناسب و کیفیت سرویس دریافتی از ایرانسل تشکر کردند.


تعداد سایت‌های 5G ایرانسل تا پایان سال به ۱۱۰۰ می‌رسد


در ابتدای این مراسم، مدیرعامل ایرانسل طی سخنانی با ارائه آمار و اطلاعاتی از پیشرفت پروژه‌های ارتباطی ایرانسل در مازندران گفت: «استان مازندران با بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک فعال، رتبه پنج در مصرف دیتا در شبکه ایرانسل را دارد. ما تاکنون بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه شبکه ارتباطی ایرانسل در این استان سرمایه‌گذاری کرده و ۱۶ سایت نسل پنج تلفن همراه نیز فعال کرده‌ایم. پوشش جمعیتی ایرانسل در استان نیز بیش از ۹۴ درصد است.»

 او در خصوص روند پیشرفت پروژه فیبر نوری ایرانسل، با بیان اینکه برنامه ایرانسل برای امسال، ایجاد یک میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار نقطه دسترسی است، گفت: «تاکنون ایجاد دسترسی برای ۶۵۰ هزار نقطه انجام شده و هم‌زمان با انجام عملیات حفاری و اجرا در ۴۹ شهر، در هفت شهر نیز در فازهای مختلف مشغول ارائه سرویس هستیم.»

عباسی‌آرند افزود: «تاکنون ۱۵۰ کیلومتر از پروژه اتصال فیبر نوری بین‌شهری (جاده‌ای) استان مازندران انجام شده و ۱۵ کیلومتر آن هم در حال انجام است و ۲۵ کیلومتر باقی‌مانده هم در فاز بعدی انجام می‌شود.»

 وی کل متراژ فیبر نوری اجراشده در شهر بابل را ۱۲۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: «تعداد کل OLTهای نصب‌شده ۲۵ عدد، کابینت‌های ODC به تعداد 52 عدد، FATها ۵۰۴ عدد و تعداد کل خانوار تحت پوشش نیز ۶۹ هزار و ۹۶۶ خانوار است.»

مدیرعامل ایرانسل در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه تعداد سایت‌های نسل پنج ایرانسل به عدد ۸۴۷ رسیده که از این تعداد، پنج سایت 5G در شهر ساری و ۱۱ سایت نیز در سایر شهرهای مازندران راه‌اندازی شده، تأکید کرد: «تعداد سایت‌های نسل پنج ایرانسل تا پایان امسال به ۱۱۰۰ سایت در کل کشور خواهد رسید.»
 او در خصوص اقدامات ایرانسل در حوزه توسعه ارتباطات روستایی نیز با بیان اینکه ایرانسل با ۱۷۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، ۱۳ میلیون نفر جمعیت روستایی را تحت پوشش دارد، تعداد کل سایت‌های روستایی ایرانسل را ۵۸۴۵ سایت برای پوشش ۳۰۸۶۰ روستا اعلام کرد که از این تعداد، ۱۸۵۲ سایت برای پوشش ۴۴۴۲ روستا از محل اعتبارات USO وزارت ارتباطات بوده است.

ایرانسل اولین ارائه‌دهنده 5G و رکورددار سرعت و تعداد سایت نسل پنج در ایران، علاوه بر توسعه تعداد سایت‌های نسل پنج تلفن همراه در کشور که با افتتاح سایت شهر آمل، تعداد آن به ۸۴۷ رسید، به‌تازگی و در دی‌ماه ۱۴۰۲، با حضور امیر محمدزاده لاجوردی، جانشین وزیر در امور ارتباطات و معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از نسل ۵.۵ شبکه تلفن همراه «5G-Advance» در شبکه ایرانسل رونمایی کرد و با انجام تست سرعت در نسل ۵.۵ تلفن همراه و ثبت رکورد ۶.۵ گیگابیت بر ثانیه، باز هم رکورد سرعت اینترنت ایران را شکست.
 پیش‌ از این، سرویس جدید اینترنت پرسرعت ثابت مبتنی بر فیبر نوری ایرانسل نیز در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ طی مراسمی توسط رئیس‌جمهور افتتاح شده است.

در این مراسم، سرویس اینترنت فیبر نوری که به‌عنوان «سرویس فیبر نوری به منازل و کسب‌وکارها (FTTx)» شناخته می‌شود، در قالب «طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها» به بهره‌برداری رسید و بابل در استان مازندران، به‌عنوان نخستین شهر، این سرویس ایرانسل را دریافت کرد. همچنین در تاریخ ۲۲ مهرماه سال جاری، تفاهم‌نامه توسعه دسترسی فیبر نوری شیراز با همکاری شهرداری شیراز و قرارداد صدور مجوز حفاری پروژه فیبر نوری شهر صدرا با همکاری شهرداری صدرا، با حضور وزیر ارتباطات به امضا رسید. ۹ آبان ۱۴۰۲ نیز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری ایرانسل در شهر تبریز با مشارکت شهرداری این شهر و ایرانسل طی مراسمی آغاز شد.

همچنین ایرانسل در مرداد ۱۴۰۲، موافقت‌نامه پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) را از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرد. با دریافت این پروانه، ایرانسل رسماً به جمع ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) و سایر خدمات ارتباطی موضوع مصوبه فوق پیوست.
ایرانسل در حوزه ارتباطات روستایی نیز تا پایان امسال و مطابق با برنامه‌های وزارت ارتباطات، پوشش روستاهای بالای ۲۰ خانوار را که در طرح ملی توسعه ارتباطات روستایی به ایرانسل واگذار شده، تکمیل می‌کند. در راستای تکمیل پوشش ارتباط روستایی در کشور، امروز و طی مراسم فوق، روستاهای باقی‌مانده از استان مازندران که به دلیل شرایط جغرافیایی امکان نصب تجهیزات در آنها وجود نداشت، به اینترنت پرسرعت ایرانسل مجهز شدند.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/qrfm
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.