کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

واکنش وزیر ارتباطات به مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن / از صداوسیما شنیدم

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در حاشیه نشست هیئت وزیران در خصوص اعلام شورای عالی فضای مجازی مبنی‌ بر جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن در جمع خبرنگاران توضیحاتی ارائه داد.

زارع‌پور گفت: «ما از طریق صداوسیما شنیدیم و هنوز به طور رسمی به ما ابلاغ نشده است. باید بررسی کنیم که اصلاً امکان چنین کاری وجود دارد یا خیر.»

او ادامه داد: «فعلاً کلیت این مصوبه را از رسانه شنیده‌ایم. این مصوبه را دبیر محترم شورای عالی فضای مجازی تبیین کرده و بخش‌هایی از آن هم مربوط به ماست. ما در حال پیگیری تمهیدات این بخش‌ها هستیم. برای مثال اینکه امکان ارائه خدمات دولتی از سمت سکوهای بومی فراهم شود که در حال دنبال آن هستیم. حتی برخی خدمات روی سکوهای بومی به‌ صورت آزمایشی راه‌اندازی شده‌ و سایر بندها به‌ صورت مستقیم به ما ابلاغ نشده‌ است.»

شورای عالی فضای مجازی روز گذشته مصوبه جدیدی را در شش ماده ابلاغ کرد که مهم‌ترین موضوع آن ممنوعیت و جرم‌انگاری استفاده از ابزارهای فیلترشکن بدون داشتن مجوز قانونی بود. اما بر اساس گفته‌های زارع‌پور به‌‎نظر می‌رسد که وزارت ارتباطات فقط از بند سوم این مصوبه مطلع بوده و در مورد سایر بندها هماهنگی وجود ندارد. طبق بند ۳ این مصوبه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی موظف به فراهم کردن امکان ارائه خدمات دولتی فراگیر و ضروری به‌ صورت انحصاری بر بستر سکوهای داخلی شد. به گفته وزیر ارتباطات، این بند در حال پیگیری است، اما سایر بندها به طور رسمی به وزارت ارتباطات ابلاغ نشده‌ است.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/nhjm
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.