کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

اختلال گسترده در GPS، مسیریاب‌ها را با مشکل مواجه کرد

اختلال در GPS، کاربران تاکسی‌های اینترنتی و مسیریاب‌های داخلی و خارجی را دچار مشکل کرد. این اختلال از امروز عصر (13 خرداد) شدت بیشتری گرفته است.

اختلال در سامانه موقعیت یابی جهانی، یا همان GPS اتفاق تازه‌ای برای کاربران تاکسی‌های اینترنتی و یا کاربران مسیریاب‌های داخلی و خارجی نیست. اما این اتفاق در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است.

موضوع این اختلال را از پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی پیگیری کردیم و نگار عرب معاون ارتباطات سازمانی تپسی در پاسخ به کارنگ اختلال را تایید و عنوان کرد این موضوع رانندگان و مسافران را با مشکل مواجه کرده است.

همچنین مسیریاب نشان به این موضوع واکنش نشان داده و اختلال شدید را تایید کرد.


ایجاد مشکل برای رانندگان و مسافران


نگار عرب معاون ارتباطات سازمان تپسی ضمن تأیید وجود اختلال در مسیریاب‌ها گفت: «اختلال  GPS طی روزهای گذشته، کاربران ما را هم مانند سایر مردم تحت تأثیر قرار داده و به‌ویژه در برخی موقعیت‌های جغرافیایی، کاربران راننده را در پیدا کردن مسیر با مشکل مواجه کرده است. از طرف دیگر، کاربران مسافر در زمان درخواست سفر ممکن است در پیدا کردن مبدأ بر اساس موقعیت‌یابی خودکار اپلیکیشن با مشکل مواجه شوند که ناچارند به صورت دستی آن را اصلاح کنند.»

عرب در پاسخ به این سؤال که آیا اختلالات اخیر تأثیری در روند کار تپسی داشته است یا خیر پاسخ داد: «این اختلال از هفته‌ی گذشته تا امروز ادامه داشته و علی‌رغم اینکه تا امروز شاخص‌های روزانه کسب و کار را تحت تأثیر قرار نداده، اما کاربران را با مسائلی نظیر آنچه اشاره شد مواجه کرده است.»


 کاربران اختلال در GPS را از چشم مسیریاب می‌بینند


اما بسیاری از کاربران هنگام مواجه شدن با اختلال در زمان استفاده از اپلیکیشن‌های مسیریاب ایرانی، گمان می‌کنند که منشأ اختلال از اپلیکیشن است.

 از این رو مسیریاب نشان به اختلالات اخیر واکنش نشان داده و بیانیه‌ای منتشر کرده که به شرح زیر است:

«در ساعات اخیر در برخی مناطق با اختلال گسترده در GPS مواجه بودیم که این اختلال نه مربوط به گوشی شما و نه مرتبط با نشان است، بلکه به دلایلی نامشخص در بعضی نقاط یا در کل شهر اتفاق می‌افتد و کاربران را در مسیریابی با مشکل مواجه می‌کند
اختلال یا جعل GPS به زمانی گفته می‌شود که موقعیت مکانی کاربر بر روی نقشه با موقعیت مکانی واقعی کاربر اختلاف داشته باشد.

برای مثال کاربر در تهران حضور دارد اما روی نقشه موقعیت مکانی او در اصفهان نمایش داده می‌شود.
مشکل اختلال در GPS، معضلی است که تا به حال باعث آزار کاربران زیادی در حین مسیریابی شده. تلاش ما در تیم نشان این است که در نسخه‌های آینده، روش‌هایی را توسعه دهیم که کاربران در صورت مواجهه با این مشکل، آسیب کمتری ببینند.»

پیش از اختلالات اخیر جواد عامل در گفت‌وگویی با کارنگ با اشاره به این که برخی از اختلالات در حوزه اختیارات اپلیکیشن‌های مسیریابی نیست بیان کرده بود: «اختلال GPS باعث خطای همه نرم‌افزارهایی می‌شود که برای مسیریابی یا نمایش نقشه از GPS استفاده می‌کنند. سال‌هاست که ما در ایران به دلایل نامشخص اختلال شدید GPS داریم. بارها در این‌باره اطلاع‌رسانی کرده‌ایم، اما طبیعی است کاربری که دانش فنی بالایی نداشته باشد، این اختلال را از چشم نشان یا هر مسیریاب دیگری ببیند.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/z8pa
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.