۱/۳۴ میلیارد دلار دیگر وارد اقتصاد کریپتو شد!

خلاصه سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها در یک هفته گذشته

ماه مارس برای بازار رمزارزها با قدرت آغاز شد؛ زیرا شرکت‌های ارز دیجیتال و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌های قابل توجهی را روانه بازار کردند. سرمایه‌گذاری در این هفته همچون هفته‌های گذشته بسیار خوب بود و مجموع سرمایه‌ها به ۱.۳۴ میلیارد دلار نزدیک شد. بر اساس داده‌های PitchBook این مبلغ از مجموع ۲۰ معامله و سرمایه‌گذاری حاصل شده است.


سرمایه‌گذاری پرسروصدا


پرسروصداترین جذب‌ سرمایه این هفته از سوی «الکتریک‌کپیتال» Electric Capital صورت گرفت. این شرکت توانست یک میلیارد دلار برای راه‌اندازی دو صندوق سرمایه‌گذاری جمع‌آوری کند؛ یک صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز ۴۰۰ میلیون دلاری و یک صندوق توکن ۶۰۰ میلیون دلاری. الکتریک‌کپیتال توانست با جذب این سرمایه وارد لژ بزرگ شود و در کنار صندوق‌های بزرگ مانند Andreessen Horowitz (a16z)، Paradigm و ۱۰T Holdings قرار بگیرد.

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر، اندریسن‌ هوروویتز، روز پنجشنبه ۷۰ میلیون دلار در پلتفرم سهام‌داری لیدو سرمایه‌گذاری کرد. این پلتفرم غیرمتمرکز، سهام اتریوم و سایر دارایی‌های اثبات سهام را از طریق ساختار حاکمیتی سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) به کاربران ارائه می‌دهد.

«جیکوب بلیش»، رئیس توسعه کسب‌وکار و مشارکت لیدو، به بلاک‌ورکز گفت سرمایه‌ای که از اندریسن ‌هوروویتز جذب کرده‌ایم، برای ایجاد راه‌حل‌هایی برای سهام‌داری لیدو است. همچنین قصد داریم این سرمایه را در آماده‌سازی انتقال اتریوم از روش اثبات کار به اثبات سهام، به کار گیریم.

هر دو روش اثبات کار و اثبات سهام، مکانیسم‌هایی برای تأیید تراکنش‌های انجام‌شده در بلاکچین، بدون نیاز به شخص ثالث (واسطه) هستند، اما روش دوم به سخت‌افزار و مصرف برق نیاز ندارد. بلیش در ادامه افزود اولویت نقشه‌راه سال ۲۰۲۲ بر ارتقای شبکه اتریوم، تحقیق و ساخت راه‌حل‌های لایه ۲ و افزایش تعداد پروتکل‌های جدید است.

بلیش خاطرنشان کرد که از آغاز سال ۲۰۲۲، لیدو برای Kusama و Polygon، سهام‌داری لیکوئید راه‌اندازی کرده است. لیدو قصد دارد در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، Polkadot، Avalanche و Cosmos را نیز به این فهرست اضافه کند.


یک صندوق جدید رمزارزی


افزون بر این، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر دیگر به نام «آکرانوم‌کپیتال» (Arcanum Capital) اولین صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی خود را با ارزش ۱۲ میلیون دلار در روز چهارشنبه راه‌اندازی کرد. آکرانوم‌کپیتال که در مرحله کشت ایده قرار دارد، هدف این کار را تمرکز بر شرکت‌های فناوری بلاکچین در بازارهای نوظهور، به‌خصوص در هند، اعلام کرده است.

«جیمز مک داوال»، شریک مؤسس آکرانوم‌کپیتال به بلاک‌ورکز گفت ما این صندوق سرمایه‌گذاری را راه‌اندازی کردیم تا بتوانیم به وسیله آن سرمایه نهادی قابل توجهی جذب کنیم. سپس به سمت هند توسعه پیدا کنیم و تأثیرگذار باشیم.

در صندوق این شرکت، سرمایه‌گذاران برجسته‌ای حضور دارند که شامل «سندیپ نیلوی» (بنیان‌گذار پلی‌گان)، «تیم دریپر» (یک سرمایه‌گذار خطرپذیر) و Mirana Ventures (بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر Bybit) هستند. آکرانوم‌کپیتال تابه‌امروز، حدود چهار میلیون دلار در بیش از ۲۰ استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است.

«مک داوال» می‌ا‌فزاید: «ما شاهدیم که فناوری بلاکچین تقریباً در هر صنعتی اختلال ایجاد می‌کند. دیفای به‌تنهایی تریلیون‌ها دلار از سهم بازار را در اختیار دارد. علاوه بر توکن‌های غیرقابل معاوضه؛ بازی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز هم هستند. مجموع این موارد نشان می‌دهد که بلاکچین یک غول فناوری است که تازه در مراحل اولیه رشد خود قرار دارد.»

اما بازار در این هفته شاهد جذب سرمایه‌های قابل توجه دیگری هم بود که در ادامه آنها را با هم مرور می‌کنیم:

_ دور سرمایه ۵۰ میلیون دلاری VALR: والر صرافی رمزارز آفریقای جنوبی، اخیراً اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار سرمایه از Pantera Capital جذب کرده است.

_ Thetanuts Finance دور جذب سرمایه ۱۸ میلیون دلاری را کامل کرد: این سرمایه برای دموکراتیک‌کردن محصولات با ساختار دیفای، در نظر گرفته شده بود.

_ Pantera Capital دور سرمایه‌گذاری۳۳ میلیون دلاری را روی Subspace Labsآغاز کرد: هدف پنتراکپیتال پیشبرد کارهایش در راستای وب ۳ است.

_ Multicoin Capital و Jump Crypto با همدیگر مرحله اول یک سرمایه‌گذاری ۴.۱ میلیون دلاری را آغاز کردند: این سرمایه‌گذاری روی پروتکل پیام‌رسانی دیالکت انجام گرفته است.

_ Ignite Tournament یک دور سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری را آغاز کرد: هدف این سرمایه‌گذاری ساخت یک تورنمنت esports و پلتفرم استریم است. این بازی‌ها به‌صورت play-to-earn (بازی کن درآمد کسب کن) هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.