کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

آیا واقعاً اینستاگرام فیلتر نیست؟!

اظهارنظرها در برابر آمارها

محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد: «در حال‌ حاضر اینستاگرام فیلتر نیست؛ چراکه به‌راحتی با یک فیلترشکن رایگان قابل استفاده است.»

او تأکید کرد اگر قرار باشد شرکت‌های خارجی قوانین ایران را نپذیرند، باید به لحاظ فنی کاری صورت بگیرد که این شبکه کاملاً بسته شود. کوشکی همچنین اعلام کرد دولت گذشته هم در مورد تلگرام موافق بستن نبود و یک فریب فنی اجرا کرد و با استفاده از پوسته‌هایی به نام تلگرام طلایی، امکان استفاده از تلگرام را برای مردم فراهم آورد.

او تأکید کرد که همین حالا هم اینستاگرام و توییتر در کشور فیلتر نیستند و در این زمینه گفت: «اینکه می‌گویند اینستاگرام فیلتر است، درست نیست. همین حالا اینستاگرام به معنی واقعی کلمه فیلتر نیست. وقتی با فیلترشکن رایگان می‌شود از آنها استفاده کرد که این دیگر فیلترشدن نیست. ما منظورمان از بستن این نیست.» کوشکی تأکید کرد: «اگر قرار بر اعمال قانون باشد و شرکت‌های خارجی قوانین، امنیت و منافع مردم و دولت ایران را رعایت نکنند، باید به لحاظ فنی اینستاگرام کاملاً بسته شود؛ طوری که با فیلترشکن هم باز نشود. این نوع بستن که با فیلترشکن باز می‌شود، تمسخر مردم است و فقط درآمد شرکت‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد.»

در این زمینه گزارش عملکرد ماهانه های‌وب در مهرماه امسال و مقایسه آن با ماه‌های گذشته نشان می‌دهد این اپراتور ثابت نزدیک به ۹۹ میلیارد تومان کاهش درآمد داشته است.

آسیاتک نیز از جریان اختلال اینترنت بیش از ۱۸ میلیارد تومان زیان دیده است. این اپراتور که در بورس حضور دارد، با انتشار صورت‌های مالی خود نشان داد در مهرماه امسال حداقل از دو شاخه درآمدی خود با کاهش درآمد مواجه شده است.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/c9to
1 نظر
  1. الهه می گوید

    چرا فیلتر نیست خدا ازتون نگذره چرا به شعور ما توهین میکنی چرا واسه زندگی ما تصمیم میگیری

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.