کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

بازار داغ زنجیره سرد

نگاهی به ارزش بازار لجستیک زنجیره سرد و فرصت‌های پیش رو

بازار لجستیک زنجیره سرد در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۲ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. حمل‌و‌نقل کالاها و محصولاتی که باید دمای خاصی را به‌طور ایمن در طول زنجیره تأمین حفظ کنند، با کمک فناوری و فرایندهای زنجیره سرد امکان‌پذیر می‌شود. لزوم و ضرورت زنجیره تأمین سرد به ظهور شیوه‌های نوین انبارداری هم منجر شده است.

کرونا و شرایط نگهداری واکسن‌ها در دما‌های چالشی، تجربه و سرعت رشد زیادی را به این بازار تزریق کرد. سردخانه‌ها اغلب دارای حسگرهایی هستند که دمای داخل را تنظیم می‌کنند، زیرا اقلام موجود در آنجا به نوسانات دما حساس هستند.

رطوبت‌گیرها برای مدیریت و کاهش تشکیل یخ استفاده می‌شوند، زیرا رطوبت یک عامل کلیدی در بازار لجستیک ذخیره‌سازی سرد است. شلف‌درایوهای هوشمند یکی از گزینه‌های عالی برای اقلام ذخیره‌سازی سرد است. این شکل از انبارداری امکان ذخیره‌سازی در مقیاس بزرگ را فراهم می‌کند و کارایی فضای انبارداری را تا ۹۰ درصد افزایش می‌دهد. تا زمانی که دولت‌ها متعهد به دستیابی به کربن صفر در همه بخش‌ها تا سال ۲۰۵۰ باشند، پایداری انبارها موضوع مهمی برای تضمین سلامت محصولات انبارشده است.

زنجیره تأمین سرد و ارزش‌گذاری قابل توجه آن نشان از وجود یک اکوسیستم با بازیگران متنوع دارد که در کنار هم نقش مهم و ویژه‌ای را در تأمین و توزیع اقلام دارویی و غذایی ایفا می‌کنند؛ بازیگرانی که فناوری‌محور هستند و در شاخه‌هایی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری، زیرساخت‌های ماهواره‌ای و مکان‌یابی، بلاکچین، بیشترین توجه سرمایه‌گذاران را در طول سال‌های پیش رو به خود جلب می‌کنند.

به نظر می‌رسد با بینش‌های به‌دست‌آمده در دوران پساکرونا، این اکوسیستم راهکارهای کارآمد و متنوع نوآورانه‌ای را به خود ببیند. همچنین کمک‌های بین‌المللی درباره چالش‌های دورریز مواد غذایی، اهمیت این اکوسیستم را بیش از پیش خواهد کرد. انتظار می‌رود ارزش این بازار تا سال ۲۰۲۹ به رقمی نزدیک به ۴۶۴ میلیارد دلار برسد.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/psix
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.