بازگشایی مزارع از ۱۵ اسفند؟

وزارت صمت اعلام کرده ازسرگیری فعالیت ماینرها از ۱۵ اسفند و صرفاً با انرژی تجدیدپذیر مجاز است

وزارت صمت به‌تازگی شیوه‌نامه‌ای را ویژه صدور مجوز فعالیت مزارع استخراج ارز دیجیتال با انرژی تجدیدپذیر منتشر کرده است. طبق این شیوه‌نامه، مزارعی که مایل به دریافت مجوز و ازسرگیری فعالیت خود هستند، می‌توانند صرفاً از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برق مورد نیازشان را تأمین کنند.


شیوه‌نامه چه می‌گوید؟


شیوه‌نامه اجرایی صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها با تأمین برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر رسماً ابلاغ شد. در این شیوه‌نامه تأکید شده، کسانی که می‌خواهند مزارع استخراج رمزارز داشته باشند، می‌توانند برق خود را صرفاً از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین کنند و برای این موضوع نیز حتماً باید با سازمان ساتبا قرارداد خرید تضمینی برق بسته باشند.

وزارت صمت برای صدور مجوز مزارع استخراج رمزارز با تأمین برق از طریق نیروگاه‌های غیرتجدیدپذیر مثل نیروگاه‌های تولید پراکنده، تصمیمی نگرفته و به نظر می‌رسد به ‌خاطر مشکلاتی که در خصوص تأمین گاز این واحدها وجود دارد، دولت همچنان اجازه استخراج رمزارز از طریق نیروگاه‌های گازی را ندهد.

این در حالی است که توجیه اقتصادی استخراج رمزارزها با نیروگاه‌های گازی و ‌کوچک‌مقیاس با قیمت‌های فعلی گاز بهتر از نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده و می‌توان از این فرصت برای توسعه قابل ‌توجه نیروگاه‌های تولید پراکنده استفاده کرد.

در شیوه‌نامه جدید ابلاغیه وزارت صمت اعلام شده که از ۱۵ اسفندماه امسال، ممنوعیت فعالیت ماینرهای ارز دیجیتال رفع می‌شود و امکان صدور مجوز برای مزارعی که می‌خواهند برق خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین کنند، وجود دارد. در این ابلاغیه تأکید شده که نیروگاه‌های قبلی تجدیدپذیر هم می‌توانند با عقد قراردادی نسبت به استخراج رمزارز اقدام کنند.


انرژی مازاد؟!


قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری ایران (ساتبا) به‌عنوان قرارداد پشتیبان این مزارع مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اگر انرژی مصرفی آنها بیشتر یا کمتر از مقدار انرژی تزریق‌شده نیروگاه به شبکه باشد، باید مابه‌التفاوت انرژی مصرفی یا تولیدی، پرداخت یا دریافت شود.

احتمالاً حداقل ظرفیت صدور مجوز مزارع استخراج رمزارز که قبلاً ۱۰۰ کیلووات تعیین شده بود، در این صورت برداشته خواهد شد و همه می‌توانند با تأمین برق خود از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر حتی با یک ماینر اقدام به ماینینگ کنند.

ظرفیت فعلی برق مورد نیاز مزارع استخراج رمزارزها حداقل ۱۵۰۰ مگاوات است که با این ابلاغیه و با فرض اینکه تمام نیروگاه‌های تجدیدپذیر ایران نیز بخواهند برای ماینینگ مورد استفاده قرار گیرند، باز هم کمتر از ٢٠ درصد ظرفیت برق مورد نیاز مزارع قابل تأمین است؛ بنابراین باید روش‌های دیگر تأمین برق مزارع استخراج رمزارز پیش‌بینی و قانونی شود، وگرنه همچنان زیرزمینی‌بودن آنها ادامه خواهد یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.