کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

بیانیه نصر تهران در مخالفت با اجباری شدن اینماد

تبدیل‌شدن اینماد از یک نشان اختیاری به نهاد تنظیم‌گر تمامی کسب‌وکارهای فضای مجازی، با روش جلوگیری از شروع فعالیت حوزه‌های تحول‌آفرین که هنوز تنظیم‌گری نشده‌اند اقدامی است که به‌صورت کامل برخلاف رویکرد رسمی اصناف کشور و مجلس شورای اسلامی به‌عنوان بالاترین نهاد تقنینی است.

سه کمیسیون فین‌تک، پرداخت‌یاری و تجارت الکترونیکی در رسته خدمات فناوری اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در مخالفت با اجباری شدن اینماد بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این بیانیه آمده است: «آینده ایران در گرو رشد پرسرعت زیست‌بوم نوآوری کشور است. اولویت امروز ما، باید تسهیل مضاعف فضای کسب‌وکار، ایجاد امید و حفظ نخبگان و کارآفرینان باشد. در شرایطی که جنگ اقتصادی از هر سو کشورمان را فراگرفته است، وظیفه ما تلاش تمام‌عیار برای توسعه فضای باز اقتصادی و ترسیم آینده‌ای روشن برای ایران در منطقه است. در این میان هرگونه اقدام غیر کارشناسی که مانعی در شروع یا تداوم فعالیت‌ کسب‌وکارهای تحول‌آفرین باشد از دست دادن فرصت‌ها به رقبای منطقه‌ای و درنهایت تضعیف ایران در عرصه جهانی است.»

در ادامه این بیانیه اشارده شده است: «تبدیل‌شدن اینماد از یک نشان اختیاری به نهاد تنظیم‌گر تمامی کسب‌وکارهای فضای مجازی، با روش جلوگیری از شروع فعالیت حوزه‌های تحول‌آفرین که هنوز تنظیم‌گری نشده‌اند اقدامی است که به‌صورت کامل برخلاف رویکرد رسمی اصناف کشور و مجلس شورای اسلامی به‌عنوان بالاترین نهاد تقنینی است. اساساً ایجاد یک رگولاتور بخشی با چند بند از یک مصوبه هیئت‌وزیران که شامل کلیه کسب‌وکارهای اینترنتی اعم از خرد و کلان، کالایی یا خدماتی باشد با این گستردگی اختیارات، نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است.»

در این بیانیه تأکید شده است: «باید توجه داشت که تجمیع اختیاراتی با این ابعاد همچون احراز صلاحیت کسب‌وکار، امکان ممانعت از شروع فعالیت اقتصادی، امکان نظارت و حتی تعلیق مجوز صادرشده برخلاف فرمایشات مکرر مقام معظم رهبری بوده و به‌صورت جدی منجر به از بین رفتن امید در جوانان مستعد و متعهد کشور و کارآفرینان شده و با تشدید مهاجرت ایشان آینده کشور را به خطر خواهد انداخت.»

این بیانیه با اشاره به موضوع مهاجرت کارآفرینان افزوده است: «امروز بزرگ‌ترین تهدید کشور، خروج کارآفرینان و عدم توسعه اقتصادی و فناورانه ایران است. راهکار کنترل ریسک‌ در محیط کسب‌وکار، انسداد در شروع فعالیت یا جلوگیری از افزایش تعداد کسب‌و‌کارها نیست، بلکه تنظیم‌گری به‌موقع توسط نهادهای متصدی با رویکرد توسعه است و در شرایط تحریمی، به‌هیچ‌وجه نباید دچار تحریم‌های داخلی شد.»

در انتهای این بیانیه کمیسیون‌های رسته خدمات فناوری اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اعلام کرده‌ است: «ایجاد یک سامانه مجوز بنیان فراگیر جدید و تغییر ماهیت اینماد از یک نشان اعتبار بخش اختیاری به رگولاتور کسب‌وکارهای فضای مجازی تبعات جدی در فرآیند توسعه نوآوری و گسترش کسب‌و‌کارهای خرد و نوآورانه داشته است. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بر بازگشت نماد اعتماد الکترونیک به وظیفه اصلی خود یعنی احراز هویت و ثبت نظر کاربران به‌صورت اختیاری توصیه اکید می‌کند.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/xsb0
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.