تصمیم جسورانه

درباره شریل سندبرگ مدیر ارشد اجرایی متا

«شریل سندبرگ»، مدیر ارشد اجرایی متا، زنی بسیار شناخته‌شده است که بر فرازوفرود‌های فراوان زندگی پیروز شده و در عرصه شغل و کسب‌وکار نیز موفق است. او سال‌هاست در رتبه‌های برتر زنان قدرتمند، ثروتمند و تأثیرگذار جهان می‌درخشد. شریل در سال ۱۹۶۹ در واشنگتن‌دی‌سی به دنیا آمد و در دوسالگی با خانواده به فلوریدا مهاجرت کرد.

وقتی در دانشگاه هاروارد مشغول تحصیل بود، با پروفسور «لارنس سامرز»، اقتصاددان بزرگ آشنا شد و بعدها در بخش پژوهشکده بانک جهانی به‌عنوان دستیار سامرز استخدام شد. در سال ۱۹۹۵ دوباره برای مقطع ارشد وارد هاروارد شد و با بورسیه در رشته کسب‌وکار توانست به‌عنوان زنی باهوش و کارآمد، بدرخشد. شریل حدود یک سال در مک‌کنزی بود و پس از آن دوباره با سامرز همکار شد و این ‌بار در اداره‌ خزانه‌داری آمریکا! او می‌گوید این تجربه به لحاظ علمی و شبکه‌سازی بسیار در زندگی او مؤثر بوده است.

اما عمر همکاری با سامرز هم به پایان رسید و در نهایت او به گوگل رفت و وارد کسب‌و‌کارهای خصوصی شد. آن روزها گوگل بسیار کوچک بود و شریل در سمت مدیر مارکتینگ توانست تیم فروش را از چهار نفر به چهار هزار نفر برساند. در همان روزها زاکربرگ او را در یک مهمانی ملاقات می‌کند و حس می‌کند توانایی‌های شریل بسیار برای کسب‌وکار او مناسب است.

با اینکه فیس‌بوک شرکت بسیار کوچک و نوپایی بود، شریل پیشنهاد زاکربرگ را می‌پذیرد و وارد شرکت رقیب گوگل می‌شود. حضور شریل در فیس‌بوک تحول عظیمی برای آنان به ارمغان آورد و در عرض سه سال شرکت را به سوددهی خوبی رساند. در سال چهارم فعالیت در فیس‌بوک به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی وارد هیئت‌مدیره شد و در صدر اخبار زنان موفق در حوزه شرکت‌های نرم‌افزاری قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.