توسط معاون علمی رئیس‌جمهور صورت گرفت / معرفی اعضای شورای راهبری هوش مصنوعی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

با حکم رئیس‌جمهور، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور مأمور تشکیل «شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی» شد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی با اعلام اینکه در حکم رئیس‌جمهور بازیگران شورای راهبری هوش مصنوعی مشخص شده‌اند، عنوان کرد که دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حوزه هوش مصنوعی ازجمله وزارت ارتباطات،‌ وزارت علوم، وزارت صنعت و بهداشت عضو این شورا هستند.


معرفی اعضای شورای ملی راهبری هوش مصنوعی


دهقانی فیروزآبادی امروز در حاشیه رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب‌بازی و در جمع خبرنگاران به معرفی اعضای شورای ملی راهبری هوش مصنوعی پرداخت. این اعضا عبارت‌اند از:

 • رئیس‌جمهور یا معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورا
 • دبیر شورا و رئیس مرکز ملی هوش مصنوعی به پیشنهاد معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و با حکم رئیس‌جمهور
 • معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه
 • معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی
 • وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
 • دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی
 • دو عضو حقیقی به پیشنهاد دبیر شورا و به حکم رئیس‌جمهور

به گفته معاون رئيس‌جمهور، توسعه زیرساخت‌های هوش مصنوعی از مهم‌ترین مأموریت‌های شورای راهبری هوش مصنوعی است و این شورا قرار است با ایجاد هم‌افزایی میان دستگاه‌ها، زیرساخت‌های حوزه هوش مصنوعی را توسعه دهد و تقویت کند.


برنامه‌های مرکز ملی هوش مصنوعی


دهقانی فیروزآبادی همچنین تأکید کرد که کشور برنامه جدی در حوزه هوش مصنوعی دارد و با تدبیر و حمایت رئیس‌جمهور این برنامه در حال پیگیری است.

او با اشاره به این موضوع که جریان هوش مصنوعی، کاربردی‌سازی آن و صنعت بر پایه هوش مصنوعی با شتاب بسیار عجیبی در حال پیشرفت است، عنوان کرد: «ما به زودی و در کمتر از چند سال آینده، شاهد تحولات بسیار چشمگیری خواهیم بود و این فناوری در زندگی مردم تحول ایجاد خواهد کرد؛ از این رو برنامه‌ریزی متمرکز برای ایجاد زیرساخت و فرصت‌های تأثیرگذاری مردم ضروری به نظر می‌رسد.»

فیروزآبادی با اشاره به ایجاد شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی، عنوان کرد: «این مرکز این برنامه را در دستور کار دارد که در چند پروژه و برنامه بزرگ ملی کار راهبری هوش مصنوعی کشور را انجام دهد.»

به گفته او این مرکز روی توسعه زیرساخت یکپارچه، پردازنده‌های قوی، سیستم‌های ذخیره‌سازی قوی و سیستم‌های پردازشی ابری مناسب تمرکز دارد تا مردم بتوانند شبیه یک اپراتور از این زیرساخت هوش مصنوعی استفاده کنند.

دهقانی فیروزآبادی همچنین از شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی به‌عنوان مخاطبان این زیرساخت یاد کرده و ابراز امیدواری کرد که با حکم رئیس‌جمهوری و پیگیری‌های ایشان بتوانیم با سرعت، هم‌افزایی میان مجموعه‌ها را ایجاد کنیم و توان متمرکز قوی در حوزه هوش مصنوعی در کشور ایجاد شود.


ایران در جایگاه هفتاد‌وهشتم کاربرد هوش مصنوعی در جهان


معاون علمی رئیس‌جمهور در خصوص جایگاه هوش مصنوعی در کشور، توضیح داد: «ایران در هوش مصنوعی از نظر تولید علمی و انتشار مقالات در جهان در رتبه ۱۷ قرار دارد، اما از نظر کاربرد در جایگاه ۷۸ جهانی قرار داریم. ما برنامه داریم در حوزه هوش مصنوعی هم از نظر علمی و هم از نظر کاربرد در افق ۱۰ ساله جزو ۱۰ کشور اول دنیا قرار گیریم.»

وی در خصوص زیرساخت‌های موجود در حوزه هوش مصنوعی در کشور گفت: «در کشور زیرساخت‌های هوش مصنوعی شامل پردازنده‌های گرافیکی و سیستم‌های ذخیره‌ساز و همچنین داده‌های مناسب برای هوش مصنوعی وجود دارد، ولی مهم‌ترین موردی که در این حوزه مورد نیاز است، هم‌افزایی میان این سیستم‌ها و زیرساخت‌های موجود است؛ از این‌رو در جاهایی که ضعف داریم، با توسعه زیرساخت‌ها تقویت می‌شود و به دنبال این هستیم که اولاً یک نظام تنظیم‌گری مناسب برای در دسترس قرار گرفتن داده مناسب که شامل داده‌های حجیم مناسب می‌شود، برای مردم و شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت ایجاد کنیم. دوم اینکه زیرساخت‌های پردازش ابری مناسب را برای اینکه بخش خصوصی و مردم از آن استفاده کنند، توسعه دهیم.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/jkhd
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.