دارایی آینده

آیا واقعاً دیفای و مدیریت مالی مبتنی بر آن همه‌گیر خواهد شد؟

بایرون گیلیام، نویسنده و روزنامه‌نگار نوآوری و کارشناس حوزه مالی است. او در جستاری که در سایت بلاک‌ورکز منتشر کرده، برداشت خود از آینده دیفای و تأثیری را که جنگ اوکراین روی این آینده خواهد گذاشت، به زبانی ساده و شیرین منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید.

اولین سهامی که در طول زندگی داشتم، یک هدیه از طرف پدرم بود. یک سهم از شرکت مختلط (غیرسهامی) تیم بوستون سلتیکس. من طرفدار تیم نیویورک نیکس بودم، اما چیزی که اینجا اهمیت دارد طرز تفکر است. همچنان آن گواهی سبزرنگ با عکس چند بازیکن بسکتبال را به خاطر دارم اما متأسفانه در حال حاضر از مکان آن اطلاعی ندارم. بنابراین نتیجه می‌گیریم که اگر یک دارایی در اختیار صاحب آن نباشد، عملاً هیچ ارزشی برای وی ندارد.


حقوق مالکیت احتمالی


از جمله موارد دیگری که در جنگ اوکراین آموختیم، این است که دارایی‌های ایالات متحده منوط به برخورد و رفتار مناسب است. در بیشتر موارد رعایت این شرط دشوار نیست و تنها لازم است حمله‌ای به کشور مستقل دیگر صورت نگیرد، اما با قرارگیری در دایره فردی که قوانین را زیر پا بگذارد، ممکن است دارایی‌های شما در معرض خطر قرار گیرد.

این موضوع درست مثل سرمایه‌ای است که به آن دسترسی ندارید. این دایره گاهی وسعت بسیاری دارد. به عنوان مثال مردم عادی روسیه در حال حاضر پس‌انداز خود را از دست داده‌اند، کمپانی بوئینگ خدمات خود به هواپیماهای روسیه را متوقف کرده و شمار زیادی از افراد در حال لابی با ایلان ماسک برای غیرفعال کردن تسلاهای فعال در روسیه هستند.

این مود آخر به نظر کمی غیرمنطقی است، اما همین موضوع نشانگر آن است که هرچه زندگی ما به فناوری وابسته‌تر می‌شود، وابستگی ما نیز به سایر افراد افزایش می‌یابد. کاهش این وابستگی به استفاده از دارایی‌های بی‌نام وابسته است و تنها حکومت و بانک مرکزی روسیه نیست که از این نوع دارایی‌ها استفاده می‌کند.

دارایی‌های بی‌نام اوراق بهادار با درآمد ثابت هستند که هیچ اطلاعات مالکیتی در آنها ثبت نمی‌شود و اوراق بهادار به صورت فیزیکی برای خریدار صادر می‌شود. خرده‌فروشی در ایالات متحده نیز از این موضوع چندین درس مهم گرفته است. دارندگان صندوق‌های قابل معامله در روسیه اکنون باید درک کنند که چندین قدم از مالکیت یک کمپانی روسی فاصله گرفته‌اند.

صندوق قابل معامله، سبدی از اوراق بهادار است که شما از طریق یک شرکت کارگزاری در بورس اوراق بهادار خریداری می‌کنید یا آن را می‌فروشید.

از آنجا که معاملات صندوق قابل معامله بورس از سوی «بورس اختیار معامله شیکاگو» به حالت تعلیق درآمده، ناشران صندوق‌های قابل معامله ممکن است تصمیم بر منحل‌کردن وجوه گیرند، بانک‌های متولی ممکن است دیگر قبوض رسیدهای سپرده‌گذاری را حفظ نکنند، سوئیفت ممکن است از پرداخت سود سهام صرف‌نظر کند و یا امکان دارد روسیه شرکت‌ها را از انجام این کار منع کند.

به دلایل مشابه، دریافتی‌های سپرده‌گذاری Gazprom در فهرست لندن، از ابتدای سال تا به حال ۹۵ درصد کاهش یافته است. هرچند این بدان معنی نیست که کمپانی Gazprom، ۹۵ درصد ارزش خود را از دست داده باشد. موضوعی که در اینجا مطرح است، بی‌ارزشی یک رسید سپرده‌گذاری در فهرست لندن نزد یک کارگزار TradFi است، چراکه دیگر نمی‌تواند به‌عنوان ادعایی بر سود Gazprom به شمار رود. (TradFi متشکل از بانک‌های خرده‌فروشی، تجاری و سرمایه‌گذاری و فین‌تک‌هاست.

مالکیت سهام روسیه یک فعالیت خاص است اما سهام چین در فهرست ایالات متحده چطور؟ به‌عنوان مثال خرید سهام کمپانی علی‌بابا، به شما مالکیتی در برابر آن نمی‌دهد، بلکه ادعایی در برابر یک نهاد با بهره متغیر است که اسناد آن در جزایر کیمن ثبت شده است. همچنین مالکیت صندوق‌های قابل معامله مبتنی بر معاملات آتی، مسیر را بیشتر از اینها پیچیده می‌کند. ارزش تمامی این موارد پس از اتفاقات یک هفته اخیر، نیازمند بازنگری است.


چه گزینه دیگری وجود دارد؟ رمزارزها


رمزارزها دارایی‌های بی‌نام و مقاوم در برابر سانسور هستند که کسی نمی‌تواند آن را از شما بگیرد و دارای استانداردهای ضد تورمی‌اند. به نظر می‌رسد که در حال حاضر رمزارزها بهترین گزینه باشند، اما به اعتقاد من همچنان قرار دادن دارایی‌ها روی یک بلاکچین ترسناک است.

نوشتن کلمات امنیتی والت‌ها در سه مرحله عذاب‌آور است، والت‌های سخت‌افزاری گمراه‌کننده‌اند و واقعاً هر لحظه امکان دارد چیزی به شخصی که مدنظر ما نیست، ارسال شود. امور مالی غیرمتمرکز میدان اشتباهات بزرگی هستند که در انتظار وقوع‌اند. هرچند این موضوع برای همیشه ادامه ندارد، چراکه تلاش‌های بسیاری در راستای آسان‌تر کردن و ایمن‌تر کردن آنها دیده می‌شود. طبق یافته‌های اخیر، به نظر می‌رسد نگهداری پول در بلاکچین معقول باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

Argent: نوعی کیف پول بازیابی اجتماعی است. در این والت شما به جای عبارات اولیه، نگهبان‌ها را تعیین می‌کنید و برای بازیابی لازم است تا حداقل نیمی از نگهبان‌ها تأیید کنند که شما آن فرد مورد نظر هستید.

Rabby_io: والتی است که به مرورگر شما افزوده می‌شود و بررسی‌های امنیتی را روی تمام درخواست‌های امضا اجرا می‌کند.

Near Protocol یا پروتکل نزدیک: بلاکچینی که به چند شبکه تقسیم شده است، حساب شما را از کلید خصوصی شما جدا می‌کند و به هر حسابی اجازه می‌دهد چندین کلید داشته باشند که هر کدام نیز دارای مجوزهای متفاوتی هستند. این عمل سبب می‌شود آسیب اشتباهات ما محدودتر شود.

با همه این تفاسیر و موارد همچنان راه زیادی در پیش است، اما حجم جابه‌جایی میان والت‌های دیجیتالی سبب امیدواری می‌شود. همه اینها گام‌های مفیدی در جهت جریان‌سازی امور مالی غیرمتمرکز هستند و مطمئناً دیفای به‌زودی صنعت امور مالی را تغییر می‌دهد و بازنگری مردم در ماهیت حقوق مالکیت این روند را سریع‌تر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.