کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

رشد ۶.۵۸ درصدی مشترکان اینترنت همراه در تابستان ۱۴۰۲

نگاهی به گزارش رگولاتوری از سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲

گزارش فصلی سه ماه دوم سال ۱۴۰۲ سازمان تنظیم مقررات رادیویی منتشر شد. در این گزارش نیز مانند گزارش سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ آماری از اینترنت 5G ارائه نشده است.

بر اساس گزارش فصلی آماری شماره ۴۶ همچنان میزان استفاده مشترکین از خدمات اینترنت و تلفن سیار بیشتر از اینترنت ثابت بوده است. البته لازم به ذکر است که میزان شکایات از خدمات سیار با آمار ۲۵ درصد نسبت به ۷۵ درصد به صورت قابل توجهی از خدمات ثابت کمتر بوده است.


 رشد مثبت ضریب نفوذ خدمات سیار


بر اساس آمار ارائه‌شده توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی ضریب نفوذ پهن‌باند سیار ۱۲۶.۹۷ بوده است. این در حالی است که این میزان در تابستان سال ۱۴۰۱ عدد ۱۲۰.۰۱ است. این آمار نشان می‌دهد درصد رشد ضریب نفوذ اینترنت سیار ۵.۸۰ است که نشان از اقبال شهروندان به استفاده از اینترنت سیار دارد.

اما ضریب نفوذ پهن‌ثابت در تابستان ۱۴۰۲ با عدد ۱۲.۸۶ نسبت به تابستان ۱۴۰۱ با عدد ۱۲.۹۶ به میزان۰.۷۷ درصد رشد منفی داشته است.

بنابراین آمار، مشترکان تلفن همراه ۳.۹۵ درصد رشد داشته‌ است. همچنین مشترکان اینترنت همراه نیز با رشد ۶.۵۸ درصدی روبه‌رو بوده‌اند. در مقابل مشترکان تلفن ثابت ۰.۶۱ درصد رشد منفی داشته‌اند. وضعیت اینترنت ثابت نیز ۰.۰۲ درصد رشد منفی را تجربه کرده است.

البته بررسی آمار شکایات از خدمات ثابت و سیار، به نوعی می‌تواند دلیل کاهش ضریب نفوذ خدمات ثابت را توجیه کند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد بر اساس آمار سامانه شکایات ۱۹۵ میزان شکایت از خدمات سیار ۲۵ درصد اعلام شده؛ درحالی‌که شکایات از خدمات ثابت تلفن و اینترنت ۷۵ درصد بوده است.


 نقش فیبر نوری برای اینترنت ثابت باکیفیت چه بوده است؟


 فیبر نوری یا FTTh یکی از روش‌های دسترسی به اینترنت ثابت است. دولت در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های بسیاری برای توسعه این بخش کرده است.

نکته قابل توجه در گزارش رگولاتوری، تازه‌ترین آمار این نهاد از میزان پوشش فیبر نوری است. بر اساس آمار ارائه‌شده، حداقل ۴۰۰ هزار خانوار بیشتر از سه‌ماهه نخست سال ۱۴۰۲ تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند و تعداد کل شهرهای دارای پوشش تا پایان سه‌ماهه دوم سال ۱۴۰۲، ۱۵۶ شهر است.

لازم به ذکر است که شهرهای دارای پوشش ۳۰درصدی با تعداد ۷۴ شهر بیشتر از شهرهای با پوشش ۶۰درصدی با تعداد ۵۷ شهر هستند.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی همیشه در بخشی از گزارش‌های فصلی خود به بررسی سهم بازار پهن‌باند ثابت و سیار به تفکیک فناوری می‌پردازد. در این قسمت از گزارش اما تنها دو درصد از سهم بازار مشترکان بر اساس فناوری مربوط به فیبر نوری می‌شود.


 همراه اول دارای بیشترین سهم از بازار مشترکان تلفن همراه و اینترنت سیار


در قسمت بررسی سهم بازار مشترکان تلفن همراه، همراه اول با ۵۳ درصد بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است؛ بعد از آن ایرانسل با ۴۳ درصد و رایتل با چهار درصد در رتبه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند.

در قسمت اینترنت همراه نیز وضعیت به همین صورت است و همراه اول بیشترین سهم بازار مشترکان اینترنت همراه را در بین اپراتورهای دیگر دارد.

شایان ذکر است گزارش سازمان تنظیم مقررات رادیویی که وابسته به وزارت ارتباطات است با شش ماه تأخیر ارائه شد.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/ioqa
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.