ریزش سهمگین

نگاهی به مهم‌ترین دلایل سقوط بیت‌کوین به زیر ۳۰ هزار دلار و قرمز شدن کل بازار

هم‌اکنون بیت‌کوین و بسیاری از رمزارزها در حال تجربه سقوط بی‌سابقه‌ای هستند. بیت‌کوین برای اولین‌بار از جولای ۲۰۲۱، به زیر ۳۰ هزار دلار رسید و ارزش آن کمتر از نصف پاییز گذشته است. سایر ارزها مانند اتریوم و BNB نیز کاهش مشابهی داشته‌اند، این در حالی است که حجم معاملات در صرافی‌های اصلی نیز کاهش یافته است.

برخی کارشناسان اکنون نسبت به زمستان رمزارزها هشدار داده‌اند. در این حالت رشد ارزش رمزارزها با دوره طولانی انقباض جایگزین می‌شود. سقوط فعلی بیت‌کوین و سایر رمزارزها می‌تواند ناشی از ترکیب علل بلندمدت و کوتاه‌مدت از جمله بازارهای مالی بزرگ‌تر و سقوط استیبل‌کوین‌‌های بزرگ باشد. در ادامه این مطلب به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم.


اتصال بیت‌کوین و سایر بازارهای مالی


بسیاری از طرفداران رمزارزها معتقد بودند که ماهیت مستقل بازار رمزارزها، مقاومت آنها را در برابر بحران و تورم تضمین می‌کند. بیت‌کوین که در صدر تمامی رمزارزها قرار دارد، تحت سلطه هیچ صادرکننده مرکزی یا مرجعی نیست و بسیاری تصور می‌کردند استقلال بیت‌کوین می‌تواند ارزش آن را در برابر فرازونشیب‌های اقتصادی، وقوع جنگ‌های بین‌المللی و تغییرات سیاسی، حفظ کند.

چند سال گذشته رویدادهای بسیاری این سخنان را رد کرده‌اند. همه‌گیری ویروس کرونا در مارس ۲۰۲۰ نمونه‌ای از این رویدادها بود. در این دوران ارزش بیت‌کوین تا ۵۷ درصد سقوط کرد. تورم و در پی آن، افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو و سایر بانک‌ها، افت شدید سهام داوجونز و نزدک، تهاجم روسیه به اوکراین و سایر مشکلات تورم از جمله مشکلات زنجیره تأمین و قیمت نفت، نگرانی‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران در ارتباط با سقوط بیت‌کوین ایجاد کرده است.


نگرانی‌های مربوط به رگولاتوری رمزارزها


همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، بازار رمزارزها با تغییر سیاست‌ها متزلزل می‌شوند. به‌عنوان مثال، ممنوعیت استخراج بیت‌کوین در چین به سقوط آن از ۶۵ هزار دلار در ماه آوریل به ۳۵ هزار دلار در ماه ژوئن منجر شد و سایر رمزارزها نیز به همین ترتیب، افت شدیدی را تجربه کردند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز با حرکت دولت‌ها به سمت رگولاتوری و همچنین نقص‌های امنیتی از جمله هک ۶۰۰ میلیون دلاری رونین، اعتماد و امید خود را نسبت به این بازار از دست داده‌اند. این رویدادها همچنین تمایل بازیگران تازه‌وارد را متزلزل می‌سازند.


سقوط استیبل‌کوین‌ها


برخی کارشناسان همچنین معتقدند که سقوط UST نقش بزرگی در سقوط بیت‌کوین داشته است. UST که یک استیبل‌کوین به ارزش یک دلار است در روز دوشنبه به زیر ۷۰ سنت رسید؛ چراکه دارندگان آن دچار وحشت شدند و توکن‌های خود را به‌صورت انبوه و در یک شب به فروش رساندند.

تتر نیز که یک استیبل‌کوین به ارزش یک دلار است، در بامداد روز پنجشنبه به‌صورت غیرمنتظره‌ای به زیر یک دلار رسید. ارزش استیبل‌کوین‌ها به‌طور دائمی وابسته به یک ارز فیات است و افت ارزش آنها در بازار می‌تواند نشانگر وحشت عظیم سرمایه‌گذاران و دارندگان رمزارزها باشد.

شایان ذکر است که UST با الگوریتمی مبتنی بر قرارداد هوشمند و متفاوت از سایر استیبل‌کوین‌ها عمل می‌کند. این الگوریتم با سوزاندن توکن‌های لونا، ارزش توکن UST را روی یک دلار نگه می‌دارد.


فعلاً کسی چیزی نمی‌داند


در نهایت پاسخ این سؤال که آیا این روند ادامه‌دار است یا خیر، مبهم است و فقط زمان آن را روشن می‌سازد، اما بسیاری بر این باورند که اوضاع از این هم بدتر خواهد شد و این روند نزولی ادامه خواهد داشت و برخی دیگر نیز معتقدند با سقوط ارزش رمزارزها، خریداران بسیاری وارد بازار می‌شوند و این اقدام قیمت‌ بیت‌کوین و سایر رمزارزها را بهبود می‌بخشد.

در حال حاضر قیمت بیت‌کوین ۲۸.۸۳۶ دلار و اتریوم ۲.۰۸۹ دلار است. گفتنی است در این اثنی هیچ ارزی همچون لونا دچار فروپاشی نشده است. لونا در پی افت ارزش UST، سقوط ۹۸درصدی را تجربه کرد و به حدود یک دلار رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.