سامانه توثیق ستاره چگونه کار می‌کند؟

استفاده از سهام بورسی به عنوان وثیقه وام

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سرویس توثیق الکترونیکی یا همان «ستاره» پنجم مرداد ۱۴۰۱ در سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد. این سرویس امکانات گسترده‌ای در راستای تسهیل و تسریع وثیقه‌گذاری سهام و سایر اموال در اختیار مردم قرار می‌دهد. مسعود صدقی، مدیر فنی پروژه توثیق الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، فرایند توثیق سهام برای دریافت وام را تشریح کرد.

مسعود صدقی با تأکید بر اینکه مخاطب اصلی سامانه توثیق الکترونیکی عموم مردم هستند، گفت: «به همین دلیل سعی شده است این فرایند با همکاری بانک‌ها و با کمترین میزان پیچیدگی ارائه شود. به طوری که افراد به‌سادگی یک خرید اینترنتی و تنها با استفاده از گوشی تلفن همراه خود بتوانند تسهیلات را وثیقه کنند.»

او درمورد نحوه دریافت این تسهیلات نیز توضیح داد: «متقاضیان برای دریافت این تسهیلات باید در سامانه جامع مشتریان یا همان سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند. در این راستا باید شرایط و تعهدات مربوط به توثیق الکترونیکی سهام را حتماً بپذیرند و تمام بندهای مربوط به آن را بادقت مطالعه کنند.»

مدیر فنی پروژه توثیق الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در ادامه گفت: «از مزایای توثیق الکترونیکی سهام و دریافت تسهیلات این است که باعث ثبات بازار سرمایه خواهد شد. به این صورت که مردم می‌توانند برای تأمین مالی به جای فروش دارایی آن را نزد بانک وثیقه کرده و با دریافت تسهیلات، این مبلغ را برای امور مربوط به خود مورد استفاده قرار دهند.»

صدقی با بیان اینکه توثیق الکترونیکی سهام به عنوان یک پل ارتباطی بین بازار سهام و بازار پول ایجاد شده است، اظهار کرد: «در نتیجه این بانک‌ها هستند که به عنوان یکی از عوامل اصلی این فرایند ایفای نقش می‌کنند. در حال حاضر سه بانک ملی، مهر و رسالت به این فرایند ملحق شده و این امکان را در درگاه‌های خود اضافه کرده‌اند.»
او در ادامه افزود: «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی محدودیتی در خصوص ارائه این خدمات به سایر بانک‌ها ندارد. این شرکت در حال تنظیم تفاهم‌نامه‌هایی است که فهرست حقوقی تکمیل شود و پس از آن اعلام عمومی می‌شود تا سایر بانک‌ها هم به این طرح ملحق شوند.»

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.