صفحه آخر را ببینید!

روی کدام رمزارز سرمایه‌گذاری کنیم؟

خیلی‌ها مدام از من می‌پرسند که روی کدام رمزارز سرمایه‌گذاری کنند؟ یا مثلاً اتریوم برای سرمایه‌گذاری خوب است یا نه؟ گاهی نام‌های ناشناخته‌ای را از زبان افراد ناآشنا می‌شنوم و تعجب می‌کنم که چگونه چنین رمزارزهایی برای افراد بی‌اطلاع جذاب شده‌اند. توصیه همیشگی من و همکارانم این بوده که زمانی در دنیای رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید که لازم نباشد از کسی بپرسید روی چه رمزارزی سرمایه‌گذاری کنم!

پاسخ ما یک حلقه بسته است و قبول داریم که آن چیزی نیست که پرسش‌کنندگان انتظارش را می‌کشند. منتها هیجان پشت این پرسش‌ها از این می‌آید که برخی فکر می‌کنند رمزارزها راهی برای یک‌شبه پول‌دار شدن است یا مثلاً حفظ دارایی‌هایشان از تورم افسارگسیخته کشور.

وقتی می‌گوییم بازار رمزارزها بازار پرریسکی است که نوسان‌های غیرمنطقی و غیرقابل پیش‌بینی دارد، برخی تصور می‌کنند این حرف درباره آنها نیست. آنها بالا رفتن رمزارزها را دیده‌اند و با سر زمین خوردن بسیاری از آنها را ندیده‌اند. یا مثلاً عده‌ای یک توصیه همیشگی دارند که می‌گویند مقداری رمزارز بخرید و به آن کاری نداشته باشید و به عبارتی هودل کنید!

این توصیه هم کاربردی نیست، چون اگر پنج سال پیش از فهرست ۱۰۰ رمزارز برتر همه را می‌خریدید و نگه می‌داشتید، جز چند مورد، امروز خبری از هیچ‌کدام نبود!

بسیاری از رمزارزهایی که در سال‌های گذشته هیجان زیادی ایجاد کردند با سر زمین خوردند و محو شدند. زمین‌خوردن آلت‌کوین را البته نباید به این تعبیر نکنیم که بیت‌کوین و دیگر هیچ! برخی شیفتگان بیت‌کوین معتقدند که باید به آرمان‌های ساتوشی وفادار بمانند و از تفرقه جلوگیری کنند و جهان توزیع‌شده به تنها رمزارزی که نیاز دارد، بیت‌کوین است.

اگر این دیدگاه دگماتیک را کنار بگذاریم و قبول کنیم که دنیای توزیع‌شده فقط بیت‌کوین نیست و باقی آلت‌کوین‌ها هم می‌توانند به‌مرور ارزشمند شوند، پس بهترین پاسخ برای کسانی که می‌خواهند در دنیای رمزارزها سرمایه‌گذاری کنند معرفی ۱۰ یا ۲۰ کوین و توکن ارزشمند است که ممکن است در آینده ارزشمندتر شوند.

هر کدام از این رمزارزها در آینده ممکن است بی‌ارزش شوند و خرید و کنار گذاشتن آنها استراتژی مناسبی نباشد. هرچند لازم نیست به‌صورت پیوسته و لحظه‌به‌لحظه قیمت این رمزارزها را دنبال کنیم، با این حال در زمان مناسب می‌توان سبدی از رمزارزها تشکیل داد و هرچند وقت یک بار مرور کرد که وضعیت چگونه است.

این احتمال را هم باید همیشه در نظر داشت که ممکن است کل این سبد بی‌ارزش شود. برای آنهایی که می‌خواهند در رمزارزها سرمایه‌گذاری کنند، یک سبد ده‌تایی معرفی می‌کنم و توصیه می‌کنم با بررسی آنها سبدی از این ۱۰ رمزارز تشکیل دهند. سبد پیشنهادی شامل بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو، تتر، بایننس‌کوین،‌ یو‌اس‌ دلار کوین، ریپل، لایت‌کوین،‌ پولکادات و دوج‌کوین است.

قاعدتاً علاوه بر این ۱۰ مورد رمزارزهای قابل توجه دیگری هم هستند که در صفحه آخر رسانه رمزارز یعنی رمزارز ۲۰ می‌توانید آنها را ببینید.

در پایان تأکید می‌کنم که سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری در یک بازار به‌شدت پرریسک و نوسانی است و باید بدانید که هیچ تضمینی برای هیچ چیزی در این بازار وجود ندارد. اگر تصور می‌کنید که رمزارزها در آینده جایگاه مهمی در اقتصاد جهان می‌یابند، در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.