فصل آموزش

چرا در یکی از بهترین زمان‌های ممکن برای آموزش خودمان در خصوص رمزارزها هستیم؟

در روزها و هفته‌هایی هستیم که بعد از ریزش‌های اخیر بیت‌کوین و سایر رمزارزها، عمدتاً هیجان از این فضا دور شده و افراد، با منطق و حتی تردید به این فضا نگاه می‌کنند و از آن ورودهای هیجانی بدون دانش و شناخت، کمی فاصله گرفته‌ایم. احتمالاً این روزها شاهد این نیستیم که فلانی ماشین یا خانه‌اش را به خاطر هیجان بالای بازار بفروشد و وارد این بازار کند؛ آن هم فقط به خاطر این ترس که از بازار جا بماند!

دقیقاً به همین دلایل که حالا بازار کمی روند ثابت و حتی گاهی نزولی به خود گرفته، بهترین زمان است تا افرادی که شناخت کمتری از این فضا دارند، زمان و انرژی جهت آموزش خودشان صرف کنند؛ بدون این دغدغه که از بازار جا می‌مانند، زیرا در روزهایی که بازار دوباره روند پرشتاب صعودی به خودش بگیرد، در صورت نداشتن شناخت درست، الزاماً زمان درستی برای ورود به بازار نیست.

مثالی هست که می‌گوید: «باران نعمتی است خدادادی که هزینه‌ای برایش نمی‌پردازید و می‌توانید آن را برای روزهای آتی خود ذخیره کنید. برای این ذخیره‌کردن هم نیاز دارید در روزهای قبل از باران چاله‌هایتان را بکنید و در روز باران فقط پر شدن چاله‌ها را تماشا کنید. هیچ آدم عاقلی در روز باران، چاله نمی‌کَنَد؛ چراکه زیر باران فقط خیس و گلی خواهید شد و سرانجام جفت‌پا در باتلاقی از گل فرو خواهید رفت!»

این دقیقاً حکایت این روزهاست! اگر جزء افرادی هستید که بازار رمزارزها را یک فرصت می‌دانید، در این روزها سعی کنید با آموزش خودتان اصطلاحاً چاله‌هایتان را بکَنید؛ زیرا در روزهایی که رمزارزها دوباره روند صعودی بگیرند، دیگر وقت مناسبی برای کندن چاله نیست و فقط سرمایه و انرژی و زمان خود را در یک ریسک بزرگ قرار می‌دهید.

این روزها که هیجان در این بازار کمرنگ شده و همه‌چیز به واقعیت نزدیک‌تر است، زمان فکر کردن به این است که از این بازار، چه می‌خواهید؟ چه سطحی از سود می‌خواهید؟ توان تحمل چه سطحی از ضرر را دارید؟ چقدر سرمایه یا حتی زمان می‌توانید صرف کنید؟ چقدر ریسک‌پذیر هستید؟ چه ارزش‌افزوده‌ای می‌توانید برای این اکوسیستم خلق کنید؟

چقدر ابزارهای مختلف در این حوزه را می‌شناسید؟ چقدر دانش تکنیکال یا فاندامنتال دارید؟ روی چند رمزارز خودتان وقت گذاشته‎اید و وایت‌پیپرشان را مطالعه کرده‌اید؟ چقدر تحت تأثیر صحبت‌های دوست و آشنا و اینفلوئنسرها هستید؟ پاسخ همه اینها در روزهای آرام، چراغ راه شما در روزهای توفانی بازار خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.