کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

هم‌نشینی انقلابی‌ها

ترکیب جذاب بلاکچین و هوش مصنوعی

یکی از بدیهی‌‌ترین گمانه‌زنی‌ها از ابتدای ورود بلاکچین به دنیای فناوری، همواره درباره ترکیب بلاکچین با یکی دیگر از فناوری‌هایی بود که پیش‌بینی می‌شود آینده را تغییر خواهد داد. آینده‌ای که در دستان فناوری‌هایی است که می‌خواهند انقلاب صنعتی چهارم را رقم بزنند. انقلابی که روندها را تغییر خواهد داد و می‌تواند روی وجوه مختلف زندگی، مشاغل و فرایندها اثرات بسیاری بگذارد.

یکی از ترکیب‌هایی که در انقلاب صنعتی چهارم به وقوع خواهد پیوست، ترکیب تکنولوژی بلاکچین با فناوری هوش مصنوعی یا همان AI است. هر چند همین حالا هم قابلیت‌های هوش مصنوعی شکل بسیاری از کارها را تغییر داده، اما این فناوری در کنار بلاکچین می‌تواند زمینه‌ساز تحولات بسیار دیگری باشد و به بهینه‌سازی فرایندها کمک کند. روندی که بلاکچین از طریق آن صحت اطلاعات را تأیید می‌کند، بخش بسیار بزرگی از بار کاری هوش مصنوعی را حذف می‌کند و به این دلیل، شاید بستر بلاکچین بهینه‌ترین محیط برای به‌کارگیری مؤثر هوش مصنوعی برای تحلیل داده باشد.

با استفاده از این فرایند، کشف بساری از الگوها و الگوریتم‌ها آسان‌تر می‌شود. این امر منجر به بهینه‌سازی فرایند کاری بسیاری از شرکت‌ها شود. در عین حال به‌کارگیری بلاکچین که رسالت آن مرکزیت‌زدایی است، می‌تواند هوش مصنوعی را به عنوان یک ابزار در اختیار افراد بسیار بیشتری قرار دهد و به انحصار آن برای ابرشرکت‌هایی مانند گوگل و آمازون پایان دهد.
خبر خوب در این مورد این است که همین حالا هم خدماتی حول این ترکیب ارائه می‌شود. برای مثال شرکت بکست ۳۶۰ (Bext360)، یک شرکت دیجیتال‌ساز زنجیره تأمین کالاست که با استفاده از بلاکچین هوشمندسازی‌شده خود، الگوهای رشد و نیاز تولیدش را در آینده پیش‌بینی می‌کند.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/ysnz
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.