کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

پایان عملیات بابیلون در روآندا / سردرگمی 2.8 میلیون کاربر روآندایی بابیلون

در مارس 2020، شرکت بهداشت دیجیتال بابیلون از همکاری ۱۰ساله خود با دولت روآندا برای ارائه خدمات مراقبت اولیه مجازی خبر داد. این مراقبت‌های اولیه از طریق بخشی از شرکت به نام بابیل انجام می‌شد.

این برنامه همکاری از سمت بنیاد بیل و ملیندا گیتس بیش از 2.2 میلیون دلار بودجه دریافت کرده بود تا از فناوری برای «بهبود سلامت جهانی» استفاده کند. لازم به ذکر است که بابیلون در بریتانیا مستقر است و در سال 2021 به سهامی عام تبدیل شد.

بر اساس گزارش سالانه این شرکت، تا پایان سال 2022، بابیلون 2.8 میلیون کاربر در روآندا داشت. پزشکان و پرستاران از طریق این برنامه روزانه چهار هزار مشاوره پزشکی انجام دادند. روآندا در سال 2022 بالغ بر 13.2 میلیون نفر جمعیت داشت، یعنی تقریباً 20 درصد مردم این کشور از بابیل استفاده می‌کردند. این میلیون‌ها بیمار حالا باید به‌طور ناگهانی دنبال جایگزین باشند.


بابیلون تنها کارمندان بریتانیایی‌اش را حفظ می‌کند


بر اساس گزارش‌ها شرکت بابیلون در حال خاتمه‌دادن به همکاری خود با روآنداست. چنانچه اخیراً این شرکت عملیات خود را در ایالات متحده هم پایان داده و کارمندانش را اخراج و به‌طور ناگهانی نوبت ویزیت بیماران را لغو کرده است. باید خاطرنشان کرد که این اتفاق مدتی پس از خبر اقدام تجاری بابیلون با شرکت مایند میز، یک شرکت درمانی دیجیتال مستقر در سوئیس رخ داد؛ زیرا این اقدام شکست خورد و بابیلون مجبور شد به عملیات خود در ایالات متحده، بریتانیا، هند و روآندا پایان دهد. مدیران بابیلون در ایمیلی که به کارکنان خود ارسال کردند، گفتند: «شرکت برنامه دارد اکثر کارمندان بریتانیا را حفظ کند، اما اخراج کارمندان ایالات متحده فوراً انجام می‌شود.»

مدیران بابیلون در مورد خاتمه‌دادن به عملیات روآندا در این ایمیل اظهار داشتند: «متأسف و ناراحتیم از اینکه اعلام کنیم روند پایان‌دادن به برنامه همکاری با روآندا را آغاز خواهیم کرد. ما با سرمایه‌گذاران و شرکای بالقوه وارد مذاکره شده‌ایم و برای تضمین بهترین نتیجه ممکن برای کسب‌وکار خود و بابیلونی‌ها، سنگ تمام خواهیم گذاشت.»


ارتباط بنیاد گیتس و بابیلون


بر اساس گزارش سالانه این شرکت، عملیات بابیلون در روآندا در سال 2016 با مشارکت بنیاد بیل و ملیندا گیتس آغاز شد. «کارین نیهورن»، مدیر ارشد ارتباطات بنیاد گیتس گفت که این بنیاد 1.263.081 دلار در نوامبر 2017 و 984.470 دلار در نوامبر 2020 به بابیلون کمک مالی کرد. نیهورن در مورد این کمک‌های مالی خاطرنشان کرد: «این کمک‌های مالی امکان ارائه بیش از 4.5 میلیون مشاوره از راه دور را در سراسر روآندا فراهم کرده بودند. بابیلون در روآندا به‌عنوان مرجع خدمات مراقبتی دیجیتال شناخته شده بود.»


تعهد به روآندا ادامه دارد


علاوه بر شکست ادغام تجاری بابیلون و مایند میز، گزارش سالانه بابیل روآندا دلایل دیگری را برای پایان‌دادن به عملیات روآندا برای ما روشن می‌کند.  این گزارش نشان می‌دهد که این عملیات نه‌تنها سود مالی نداشته، بلکه برای شرکت ضرر هم داشته است. چنانچه در پایان دسامبر 2022، این شرکت زیان خالص 221.4 میلیون ‌دلاری را ثبت کرد. بابیلون 104.5 میلیون دلار پول نقد داشت، اما بدهی خالص آن 255.9 میلیون دلار بود و مدیریت در مورد توانایی شرکت برای ادامه عملیات روآندا در 12 ماه آینده تردید داشت.

با این ‌حال، گزارش سالانه همچنین تعهد شرکت به روآندا را تأیید می‌کند. در این گزارش قید شده: «با اینکه درآمد ما از عملیات روآندا اندک است، ولی ما روآندا را به‌عنوان بخش اصلی مأموریت خود در ارائه خدمات بهداشتی مقرون‌به‌صرفه و در دسترس برای همه می‌بینیم و در زمان مناسب انتظار داریم که در آفریقا گسترش پیدا کنیم.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/8p9k
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.