کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

پس‌لرزه‌های زلزله بازار

سقوط شش‌درصدی سهام کوین‌بیس

سقوط‌های مداوم بازار رمزارز و چارت‌های قرمز حالا ارزش سهام صرافی کوین‌بیس را تحت تأثیر قرار داده است. قیمت سهام کوین‌بیس در معاملات قبل از بازار صبح دوشنبه گذشته بیش از هشت درصد کاهش داشت. این در حالی است که در جمعه‌ پیش از آن سهام این شرکت افت مهلکی به ارزش ۱۳ درصد را نیز متحمل شده بود.

از آن زمان تاکنون، کوین‌بیس نزدیک به یک‌چهارم ارزش خود را در بازار از دست داده و حالا قیمت هر سهم کوین‌بیس پایین‌تر از ارزش عرضه اولیه آن به قیمت ۲۵۰ دلار است.

کوین‌بیس یکی از اولین صرافی‌های رمزارزی بود که دست به عرضه اولیه سهام خود در بازار بورس زد. در ابتدا، این حرکت شرکت با رشد عظیمی همراه بود و به‌کارگیری چند مهره‌ کلیدی در بازار از جمله معاون سابق گوگل نشان از موفقیت انکارنشدنی کوین‌بیس در بازار سهام داشت. حالا اما شاهد یکی از مثال‌های بارز تأثیر بازار رمزارزی بر بازارهای سنتی چون سهام هستیم.

هرچند کوین‌بیس با برنامه‌هایی که برای راه‌اندازی بازار ان‌اف‌تی دارد، در فکر ایجاد تنوع است، اما قبل از هر چیز، کوین‌بیس یک صرافی رمزارزی است که ثروتش، به‌طور مستقیم به نقدینگی موجود در بازار رمزارزها گره خورده است. طی دو هفته اخیر بیش از 1.4 تریلیون دلار از ارزش کل بازار رمزارزها کاسته شده است؛ رقمی که به‌سختی می‌توان آن را درک کرد.

تنها در هفته گذشته، ارزش بیت‌کوین ۲۰ درصد کاهش یافت؛ اتفاقی که بسیاری معتقدند بازگشتی به جایگاه بازار در سال گذشته است. با این وجود کوین‌بیس و مدیران خلاق آن وابستگی خود به بازار رمزارز را انکار نمی‌کنند و در مورد آن کاملاً صادق هستند. به نظر می‌آید حداقل در بخش خدمات عمومی اعتمادبه‌نفس این صرافی مانند همیشه بالاست.

اواخر روز جمعه، پس از سقوط شدید قیمت سهام، حساب رسمی کوین‌بیس در توییتی نوشت: «عجب هفته‌ای!» و از کاربران خواست در کامنت‌ها با ایموجی‌ها احساسات خود را به اشتراک بگذارند.

صرافی‌های دیگری که اقدام به عرضه عمومی سهام خود کرده بودند نیز وضع چندان جالبی ندارند. «رابین‌هود» یکی از این صرافی‌هاست که در طول ماه گذشته در حال آماده‌شدن برای آزمایش کیف پول رمزارز خود بود. در هفته گذشته ۱۵ درصد از ارزش این صرافی از بین رفته و تخمین زده می‌شود که دو بنیان‌گذار آن ولاد تنف و بایجو بهات دیگر ثروت میلیارد دلاری ندارند.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/9dd9
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.