فراخوان پنجمین دوره مسابقات کدنویسی مبهم

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پنجمین دوره مسابقات کدنویسی مبهم (Spagetti Contest 5) در تاریخ سوم اسفندماه آغاز خواهد شد. ثبت‌نام این دوره رایگان بوده و تا تاریخ 20 بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی مسابقات، گروه فناوری اطلاعات شریف (Sharif ICT Group) با حمایت استراتژیک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در حال تدارک برگزاری پنجمین دوره مسابقات کدنویسی مبهم “Spagetti Contest 5” به تاریخ سوم اسفندماه 1402 و در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری است.

هدف از برگزاری این رویداد، شناسایی استعدادهای برتر برنامه‌نویسی کشور و اتصال این افراد به بازار کار است. همچنین این مسابقات صرفاً یک رقابت فنی بین افراد نیست، بلکه قرار است دانش و مهارت برنامه‌نویسی شرکت‌کنندگان افزایش یابد و مهارت و دانش کسب‌شده در صنعت فناوری اطلاعات کشور مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین یکی از اهداف این مسابقات، تخمین مهارت شرکت‌کنندگان در نوشتن کدهای ناخوانا یا در اصطلاح برنامه‌نویسان همان کد کثیف (Dirty Code) است. یک برنامه را هنگامی ناخوانا می‌نامیم که اگر کد برنامه را در اختیار برنامه‌نویس دیگر قرار دهیم و او معنای تک‌تک دستورات برنامه را بداند، شیوه کنار هم چیده شدن دستورات و پرش‌های تودرتوی میان آنها به حدی پیچیده و گیج‌کننده باشد که برنامه‌نویس بدون اجرای این برنامه، نتواند سر در آورد که خروجی برنامه چیست.

در طول تاریخ برنامه‌نویسی، سبک‌های مختلفی برای برنامه‌نویسی ابداع شدند. روش‌های برنامه‌نویسی ساخت‌یافته، پیمانه‌ای و شی‌ءگرا از معروف‌ترین سبک‌های برنامه‌نویسی به شمار می آیند. اما پیش از همه آنها نخستین سبک برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی اسپاگتی نامیده می‌شد. دورانی که دستور Go to رواج داشت و برنامه‌ها به‌شدت ناخوانا بودند. زیرا ترتیب اجرای سطرهای برنامه، به دلیل استفاده مکرر از دستور Go to همچون رشته‌های اسپاگتی تودرتو و سردرگم بود. به همین دلیل برنامه‌ها عموماً کم‌حجم و پر از خطا بودند. هنگامی که برنامه‌نویسان برای نجات از این وضع، دستور Go to را منع کردند و سعی کردند به جای آن از حلقه‌های for و while و متغیرهای منطقی (Boolean) استفاده کنند، دوران این سبک برنامه‌نویسی به پایان رسید و سبک برنامه‌نویسی ساخت‌یافته آغاز شد.


مخاطبین برنامه


دانشجویان و برنامه‌نویسان جهت شرکت در مسابقه؛

شرکت‌های فعال در حوزه برنامه‌نویسی جهت استفاده از خروجی‌های مسابقات؛

شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات جهت استفاده از خروجی‌های مسابقات.


مزایای شرکت در مسابقات برای برنامه‌نویسان


یادگیری؛ بررسی کدهای مختلف، نوشتن کد جدید و ارتباط مستمر با تیم داوری، باعث افزایش سطح علمی و مهارت افراد می‌شود.

تمرین؛ ارسال کدهای مبهم برای تیم داوری، مشاوره و گرفتن تأیید فرصتی برای محک زدن توانایی افراد فراهم می‌آورد.

رقابت؛‌ آزمون انتخابی و آزمون نهایی محل اصلی رقابت بین افراد برتر و نشان‌دهنده مهارت افراد در برنامه‌نویسی هستند.

استخدام در شرکت‌های معتبر؛ پس از برگزاری مسابقات، برای تیم‌های برتر امکان استخدام در شرکت‌های معتبر فعال در حوزه فناوری اطلاعات که از برگزاری این رویداد حمایت کرده‌اند وجود دارد.

جهت اطلاع از روند برگزاری مسابقه، قوانین و ثبت‌نام به وب‌سایت رویداد مراجعه فرمایید:

http://spaghetticontest.sharif.ir/

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/jzfg
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.