کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

کاملاً زنانه

استارتاپ Xata و 30 میلیون دلار بودجه جدید

مونیکا ساربو پس از پنج سال فعالیت در شرکت نرم‌افزار الاستیک (Elastic)، متوجه یک الگوی ناراحت‌کننده شد؛ بیشتر زنان قبل از رسیدن به نقش‌های رهبری، صنعت را ترک می‌کردند. او می‌خواست به تغییر این وضعیت کمک کند. در اواسط سال 2020، او کار خود را رها کرد و Tupu.io را راه‌اندازی کرد؛ یک سازمان غیرانتفاعی که کارگران فناوری را با مربیان دارای پیشینه‌های مختلف مطابقت می‌دهد، اما ساربو و تیمی از داوطلبان به‌سرعت متوجه شدند که زمان خود را صرف ایجاد اتصالات دستی از طریق ایمیل کردند. او می‌گوید: «برای رشد واقعی جامعه، باید پلتفرمی بسازیم که کاملاً خودکار باشد.»

ساربو که هیچ ابزار رضایت‌بخشی در بازار پیدا نکرد، تصمیم گرفت خودش آن را بسازد. چندی پیش شرکت جدید او Xata اعلام کرد که شرکت‌های ردپوینت ونچرز و ایندکس ونچرز یک دور 30 میلیون دلاری سرمایه‌گذاری سری A را رهبری کرده‌اند. به گفته یک منبع آگاه، این استارتاپ که در دسامبر 2020 تأسیس شد، اکنون ارزشی بین 150 تا 200 میلیون دلار دارد.

ساربو و دو خانم دیگر هیئت‌مدیره Xata را تشکیل می‌دهند. ساربو می‌گوید: «ما بالاترین پیشنهاد ارزش‌گذاری را انتخاب نکردیم، اما پیشنهادی را که احساس می‌کردیم برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق بلندمدت بهترین است، برگزیدیم. یک گزارش در سال 2021 از شرکت VC Work-Bench نشان داد که کمتر از دو درصد از استارتاپ‌های فناوری سازمانی که جذب سرمایه‌ کرده‌اند، یک زن هم‌بنیان‌گذار در هیئت‌مدیره خود دارند.»

او همچنین می‌گوید: «داشتن یک زن در صدر یک مجموعه، تیم‌های متنوع‌تری را جذب می‌کند.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/k47h
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.