کاهش ۷۰درصدی قیمت سهام کوین‌بیس

چرا معروف‌ترین صرافی دیجیتال دنیا به این روز افتاده و عده‌ای معتقدند اکنون وقت خرید سهام آن است؟

سهام کوین‌بیس تا این لحظه از سال ۲۰۲۲ با کاهش ۷۰درصدی مواجه بوده و با حدود ۸۰ درصد کاهش نسبت به بالاترین رکورد ثبت‌شده در نوامبر ۲۰۲۱، همچنان به سقوط خود ادامه داده و حدود ۷۵ دلار به ازای هر سهم معامله می‌شود.

عوامل متعدی به فروش سهام منجر می‌شود. اولین عامل تأثیرگذار عدم باور سرمایه‌گذاران به رشد سهام و برندهای آینده‌دار سال است. علاوه بر این نحوه مدیریت فدرال‌رزرو ایالات متحده در بحبوحه افزایش تورم هم به این موضوع دامن زده است.

از این گذشته قیمت ارزهای دیجیتال با کاهش بسیار شدید مواجه بوده، به‌طوری که مهم‌ترین رمزارز، یعنی بیت‌کوین تقریباً ۳۵ درصد تا این لحظه از سال کاهش داشته و با بیش از ۵۵ درصد کاهش از بالاترین سطح خود در سال ۲۰۲۱ مواجه بوده است. قیمت‌های پایین‌ ارزهای دیجیتال معمولاً به معاملات کمتر این ارزها منجر می‌شود و در نتیجه بر تعداد کاربران فعال در صرافی‌هایی آنلاین مانند کوین‌بیس تأثیر مستقیم می‌گذارد.

صورت‌های مالی کوین‌بیس در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ نیز ضعیف‌تر از حد انتظار بود. به‌طوری که درآمد آن نسبت به سال قبل کاهش ۲۷درصدی را تجربه کرده است. تعداد معاملات خرده‌فروشی صورت‌گرفته توسط کاربران (به‌طور ماهانه) با ۲۰ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۹.۲ میلیون تراکنش رسید و حجم کل معاملات نیز با ۴۵ درصد کاهش به ۳۰۹ میلیارد دلار تقلیل یافت.


آیا زمان مناسب برای خرید فرا رسیده است؟


در حال حاضر این سهام به‌صورت تقریبی چهاربرابر درآمد توافقی سال ۲۰۲۲ معامله می‌شود. کاملاً مشخص است این یک ارزش‌گذاری مناسب برای سهامی سودآور و آینده‌دار با پتانسیل درآمد برای یک بازه بلندمدت نیست.

قیمت‌های کریپتو تابع چرخه‌های چندساله (دو تا چهار سال، به ازای هر رمزارز) هستند و این شرایط در کوتاه‌مدت برای شرکت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، زیرا سرمایه‌گذاران تمرکز بر بازارهایی را که مولد بوده و جریان سرمایه نقدی داشته باشند، بر کریپتوها ترجیح می‌دهند.

با این حال شرکت نقدینگی کافی برای مواجهه با این چرخه نزولی را در اختیار دارد، به‌طوری که با این نقدینگی و سایر منابع مشابه در پایان سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ این رقم به ۶.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

کوین‌بیس به‌عنوان یک هدایتگر بازار در فضای ارزهای دیجیتال، پتانسیل آن را دارد که بین فناوریهای زمان ما یکی از تأثیرگذارترین‌ها باشد.

این شرکت با شهرتی که از سایه شفافیت، امنیت و انطباق برای خود به دست آورده، می‌تواند مانند بیت‌کوین و دیگر رمزارزها به یک پلتفرم محبوب تبدیل شود. اگرچه کوین‌بیس در سه‌ماهه اول سال با ورود ارزهای دیجیتال به بازار نزولی، ضرر بزرگی را متحمل شد، اما در سال ۲۰۲۱، زمانی که ارزهای دیجیتال رشد چشم‌گیری داشتند، با درآمد خالص ۳.۶ میلیارد دلار و ۴۶ درصد حاشیه سود خالص، در واقع بسیار سودآور بود. این بیانگر این است که وضعیت مالی شرکت با معکوس‌شدن چرخه کریپتو، دوباره به‌طور معنی‌داری بهبود خواهد یافت.

از دید فوربس، ارزش فعلی هر سهم کوین‌بیس حدود ۱۵۰ دلار است که بسیار بیشتر از مبلغی است که امروزه هر سهم شرکت در بازار معامله می‌شود. با این دید به نظر می‌رسد که اکنون زمان مناسبی برای خرید کوین‌بیس باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.