«کلاد ۱۰۰» هشتم منتشر شد / انتشار فهرست 100 شرکت برتر حوزه محاسبات ابری در جهان به کمک فوربس

زمان مطالعه: 2 دقیقه

هشتمین فهرست سالانه «کلاد ۱۰۰» فوربس با همکاری «بسمر ونچر پارتنرز» و «سلزفورس ونچرز» منتشر شد. این فهرست شامل بهترین شرکت‌های خصوصی محاسبات ابری جهان است.

در واقع شرکت‌های این فهرست شرکت‌هایی هستند که دو سرمایه‌گذار خطرپذیر مذکور روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این اولین رتبه‌بندی فوربس است که یک سال کامل را پوشش می‌دهد و تأثیر اتفاقات این سال را در نظر می‌گیرد.

در فهرست امسال فقط ۱۶ شرکت تازه‌وارد مشاهده می‌شود. بسیاری از شرکت‌های تازه‌کار مبتنی بر هوش مصنوعی هستند یا از آن در کار خود بهره گرفته‌اند. برای مثال OpenAI (شماره یک فهرست)،‌ آنتروپیک (شماره ۷۳) و هاگینگ فیس (شماره ۹۸) مبتنی بر مدل‌های زبانی بزرگ هستند.

سایر شرکت‌ها هم مانند «آنورمال سکیوریتی» (شماره ۸۰) و «دیپ‌ال» (شماره ۱۰۰) از مدل‌های زبانی بزرگ استفاده نمی‌کنند، اما در قسمتی از کار خود از هوش مصنوعی بهره می‌برند.

این رتبه‌بندی چندین معیار مهم مانند عرضه اولیه سهام، تعداد کارکنان،‌ سرمایه جذب‌شده، متوسط بودجه و ترکیب جغرافیایی دارد که در ادامه در مورد هر کدام می‌خوانیم.


عرضه اولیه سهام


یک فاکتور کلیدی عرضه اولیه سهام است. به نظر می‌رسد تمایل شرکت‌های نرم‌افزاری برای عرضه اولیه سهام و عمومی کردن سهام‌شان کم شده است. مدیرعامل شرکت اسنیک (شماره نوزدهم فهرست) در این باره می‌گوید: «هیچ‌کس دوست ندارد اولین نفری باشد که در آب شیرجه می‌زند. معلوم نیست این آب یخ است یا جوش.» این گفته نشان می‌دهد که شرکت‌های کلاد ۱۰۰ ترجیح می‌دهند برای مدت طولانی‌تری خصوصی بمانند.


تعداد کارکنان


از سوی دیگر، میانگین تعداد کارکنان در کلاد ۱۰۰، از ۱۳۱۳ در سال ۲۰۲۲ به ۱۵۰۵ در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است. البته این تغییر تا حدی گمراه‌کننده است. زیرا زوهو، یکی از شرکت‌هایی که سه سال در فهرست کلاد ۱۰۰ غیبت داشت و امسال دوباره وارد این فهرست شد،‌ ۱۲ هزار کارمند دارد. زوهو برخلاف اکثر استارتاپ‌های فهرست که تازه‌تأسیس هستند و عمر کوتاهی دارند، بیش از ۲۷ سال است که تأسیس شده و در حال فعالیت است.


سرمایه جذب‌شده


میانگین سرمایه جمع‌آوری‌شده توسط شرکت‌های کلاد ۱۰۰ امسال ۸۰۵ میلیون دلار است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. این افزایش به خاطر جذب سرمایه دو شرکت OpenAI (شماره اول فهرست) و استریپ (شماره سوم فهرست) است.


متوسط بودجه


متوسط بودجه به دلیل ورود استارتاپ‌های تازه‌وارد به فهرست، اندکی کاهش داشته و از ۵۳۵ میلیون دلار در سال گذشته به ۵۰۳ میلیون دلار رسیده است. اکثر شرکت‌هایی که وارد این فهرست شده‌اند، جذب سرمایه‌های کمی داشته‌اند، با این حال توانسته‌اند به فهرست شرکت‌های برتر در حوزه محاسبات ابری راه یابند.


ترکیب جغرافیایی


ترکیب جغرافیایی فهرست کلاد ۱۰۰ نسبت به سال گذشته تغییرات کمی داشت. از هیچ شهری بیش از دو شرکت انتخاب نشده، اما منطقه سانفرانسیسکو همچنان برتری خود را حفظ کرده است.

نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.