کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

اثر جهانی امضا

آشنایی با پلتفرم چنج (Change.org)

پلتفرم‌های امضای اینترنتی روز به روز در حال گسترش هستند. در گستره جهانی پلتفرم چنج (Change.org) بزرگ‌ترین پلتفرم جمع‌آوری امضاست که در راستای ایجاد تغییرات اجتماعی عمل می‌کند. هر روزه میلیون‌ها نفر برای به راه انداختن کارزار یا امضا کردن و حمایت از کارزارهای دیگری که در زندگی و جامعه آن‌ها نقش دارد، از این بستر استفاده می‌کنند. این پلتفرم در 18 کشور دارای دفتر و تیم فعال است و همچنین خدمات خود را به 12 زبان ارائه می‌دهد. بر پایه آمارها تا دسامبر 2019، 329 میلیون کاربر از این پلتفرم استفاده کرده‌اند.

شاکله اصلی چنج را یک سازمان عام‌المنفعه (PBC) و یک بنیاد خیریه تشکیل می‌دهد که هر کدام نیز تیم مدیریتی، ساختار سازمانی و اقتصادی خاص خود را دارند: بخش اول در آمریکا، اروپا و استرالیا فعال است و بنیاد خیریه در آسیا، خاورمیانه، آفریقا و آمریکای لاتین فعالیت بیشتری دارد.

تا سال 2019 در مجموع پلتفرم چنج بیش از 673 میلیون امضا برای کارزارهای مختلف جمع‌آوری کرده و موفق شده در نتیجه بیش از 76 هزار کارزار در 196 کشور جهان تغییر ایجاد کند. چند نمونه از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کارزارهای این پلتفرم بدین شرح هستند:
در زمینه حقوق زنان کارزارهای بسیاری تشکیل شده که بزرگ‌ترین آن متعلق به کشور اسپانیاست. در این کارزار ماریا دولفونت که خود یک دانشمند است، علیه شرایط نابرابر زنان در حوزه علم که به دلیل مرخصی‌های دوران بارداری برای آن‌ها پیش می‌آید، کارزاری به راه انداخت و 304 هزار امضا جمع‌آوری کرد. یکی از امضاکنندگان این کمپین، پدرو سانچز، رئیس‌جهمور اسپانیا بود.

یکی دیگر از زمینه‌های اصلی فعالیت این کارزارها حوزه سلامت است. لیلیان هس که خود در مبارزه‌ای سخت موفق شده بود بر بیماری سرطان پیروز شود، کارزاری برای حمایت از کودکان سرطانی به راه انداخت. او متوجه شد بزرگ‌ترین کمپانی تولیدکننده داروی Vincristine که هم به درمان خود لیلیان کمک کرده و هم بسیاری از بیماران او را درمان کرده است، قصد دارد تولید این دارو را متوقف کند. این کمپین موفق به جلب 215 هزار امضا شد و این کمپانی مجددا خط تولید این دارو را به کار انداخت.

سومین کمپین موفق را سیدنی هلفاند 16 ساله در آمریکا در زمینه دفاع از حقوق حیوانات راه‌اندازی کرد. موضوع این کمپین تصویب قانونی علیه برخورد‌های خشونت‌آمیز با حیوانات بود. هلفاند برای تصویب این قانون بارها به کنگره آمریکا مراجعه کرده بود اما در نهایت با جمع‌آوری 866 هزار امضا روی پلتفرم چنج توانست اجازه سخنرانی عمومی در کنگره را به دست بیاورد و در نهایت در نوامبر 2019 این قانون به امضای ریاست جمهوری رسید.

یکی از پرامضاترین کارزارهای پلتفرم در حوزه محیط زیست و برای محافظت از محیط طبیعی دریاچه بایکال در روسیه انجام گرفته است. این کارزار را ابتدا یوریکتو ماتانوف آغاز کرد و در ادامه به امضای یک میلیون و 264 هزار نفر در سراسر دنیا رسید تا مانع از احداث یک کارخانه آب معدنی در ساحل این دریاچه شوند.

گسترده‌ترین کارزاری که تاکنون در این پلتفرم انجام شده، به حقوق بشر و موضوع مهاجران در استرالیا مربوط است. بانی این کارزار که به تغییری بزرگ منتهی شد، دو مهاجر اسلامگرا بودند. پس از اینکه یک سناتور استرالیایی اعلامیه‌ای را منتشر کرد که به اسلام‌هراسی در استرالیا دامن می‌زد، کارزاری برای اخراج شدن این سناتور از کنگره شروع شد. در نهایت با حمایت نزدیک به یک میلیون و نیم امضا این سناتور در دور بعد انتخاب نشد و حزبی که از او حمایت می‌کرد هم موفق نشد هیچ کرسی‌ای در سنای استرالیا به دست بیاورد.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/pyht
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.