بره‌کشان خرده‌فروشان!

آمریکایی‌ها از روز شکرگزاری تا دوشنبه سایبری حدود 1000 میلیارد دلار خرید کرده‌اند.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در حالی که اقتصاد آمریکا بیش از ۲۶۳ هزار شغل در ماه نوامبر ایجاد کرد، تعداد مشاغل تعدیل‌شده فصلی در خرده‌فروشی و انبارداری در واقع کاهش یافته است. از اکتبر تا نوامبر، اداره آمار کار اعلام کرد که اشتغال در بخش خرده‌فروشی به میزان ۳۰ هزار نفر کاهش یافته و به ۱۵/۷ میلیون کارمند رسیده است.

در مورد حمل‌ونقل و انبارداری، اشتغال تعدیل‌شده فصلی ۱۵ هزار نفر کاهش را نشان می‌دهد و تعداد کارگران این بخش نزدیک به ۶/۵ میلیون نفر است.


کاهش استخدام‌های فصلی


در همین زمان، برخی از پیش‌بینی‌های فروش اولیه تعطیلات نشان می‌دهد تجارت خرده‌فروشی پررونق است. طبق اعلام اتحادیه ملی خرده‌فروشی ایالات متحده، بین روز شکرگزاری و دوشنبه سایبری، مصرف‌کنندگان به‌طور متوسط ۳۲۵ دلار برای خریدهای مرتبط با تعطیلات هزینه کرده‌اند. انجمن بازرگانی آمریکا هم گفته که این رقم در مقایسه با میانگین سال گذشته حدود ۳۰۰ دلار افزایش یافته است.

بر اساس پیش‌بینی انجمن تجاری، خریداران در این تعطیلات احتمالاً بین ۹۴۲/۶ تا ۹۶۰/۴ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند. این رقم را با ۸۸۹/۳ میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته مقایسه کنید تا دریابید که امسال رکوردها شکسته شده‌اند.

بیل آدامز، اقتصاددان ارشد و حسابدار خبره مدیریت بانک کامریکا در اظهار نظری کتبی گفت: «صنایعی که تمایل دارند تعداد زیادی از کارگران فصلی را در فصل تعطیلات اضافه کنند، امسال به اندازه کافی استخدام نمی‌کنند. دلیلش هم این بوده که کسب‌وکارها نسبت به سال گذشته برای فصل تعطیلات کندتر آماده شده‌اند.»

جاکومو سنت‌ آنجلو، اقتصاددان در شرکت «مانستر» که یک وب‌سایت مرتبط با تحلیل مشاغل است، می‌گوید: «تورم بالا در اعداد فروش تعطیلات نقش خواهد داشت، اما اگر خرده‌فروش‌ها بخواهند هزینه‌ها را برای جذب مشتریان کاهش دهند، هوشمندانه این است که مطمئن شوند در زمان تعطیلات به استخدام فصلی نیازی ندارند.»

سنت‌ آنجلو افزود: «علاوه بر این، بازرگانان توانایی خود را برای دستیابی به مشتریان آنلاین تکمیل می‌کنند. خرده‌فروشان می‌دانند که خرده‌فروشی دیگر یک تجارت فیزیکی نیست، به این معنی که به تعداد زیادی کارگر نیاز داشته باشند.»


مردم نگران لوازم ضروری روزمره هستند


اتحادیه ملی خرده‌فروشی آمریکا در اوایل نوامبر اعلام کرد خرده‌فروشانی که برای فصل تعطیلات آماده می‌شوند، بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ هزار کارگر فصلی استخدام خواهند کرد. این رقم اعلام‌شده، کمتر از حدود ۶۷۰ هزار استخدام فصلی در سال گذشته است. اگرچه امسال ممکن است برخی از استخدام‌های موقت در ماه اکتبر به‌منظور رسیدگی به خریداران پیشگام (کسانی که خریدهایشان را زودتر از موعد انجام داده‌اند) انجام شده باشد.

ریچل دالتون، رئیس بخش بینش خرده‌فروشی در شرکت کانتار (شرکت تحلیل داده و مشاوره برند مستقر در لندن) گفت که افزایش محبوبیت خرید آنلاین؛ به‌ویژه با افزایش مجدد موارد کووید ۱۹ ممکن است در کاهش مشاغل خرده‌فروشی در گزارش بازار کار نوامبر نقش داشته باشد. مصرف‌کنندگان نیز از تورم رنج می‌برند.

او گفت: «مشاغلی که از دست رفتند، روی فروشگاه‌های کالاهای عمومی، مبلمان، لوازم خانگی و لوازم الکترونیکی متمرکز بودند. از آنجا که خریداران به سمت نظم و انضباط و سخت‌گیری بیشتر در مخارج خود می‌روند، کمتر از این دسته‌بندی‌های اختیاری خریداری می‌کنند.»

دالتون گفته آنچه کانتار در داده‌های خود در مورد رفتار مصرف‌کننده می‌بیند، با مشاهدات او مطابقت دارد: «مردم در مقایسه با سال گذشته، کالاهای مربوط به خانه، پوشاک و لوازم الکترونیکی کمتری می‌خرند. خریداران به‌شدت نگران توانایی خود در تهیه لوازم ضروری روزمره هستند.»

دالتون افزود: «بخش حمل‌و‌نقل و انبارداری از تجارت خرده‌فروشی حمایت می‌کند؛ بنابراین منطقی است که مشاغل مطابق با روند خرده‌فروشی کاهش یابد.»

ممکن است یکی از چالش‌های کارفرمایان، افزایش دستمزدها در زمان تورم باشد. بر اساس گزارش اداره آمار کار، متوسط درآمد ساعتی در نوامبر به ۳۲/۸۲ دلار رسید که نسبت به ۳۱/۲۳ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ افزایش یافته است. دستمزد ساعتی ۲۳/۴۸ دلار برای تجارت خرده‌فروشی بود، در حالی که سال گذشته این رقم ۲۲/۳۳ دلار بود. همچنین برای حمل‌و‌نقل و انبارداری دستمزد ساعتی ۲۹/۲۵ دلار است که نسبت به ۱۳/۲۷ دلار سال گذشته افزایش یافته است.

مایکل بیکر، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی شرکت دی‌ای دیویدسون (شرکت متخصص در مدیریت ثروت و استراتژی‌های مدیریت دارایی) در یادداشتی نوشت: «برای بیش از یک سال و نیم، نرخ مشاغل خرده‌فروشی به دنبال نرخ رشد مشاغل دیگر بود. مجموع حقوق و دستمزد در بخش خرده‌فروشی غیر از کشاورزی کم بوده است. همان‌طور که برای ۷۱ ماه متوالی قبل از ژوئن ۲۰۲۰ نیز چنین بود.»

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/tqu6
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.