بیت‌کوین سیاه

اقلیت‌های نژادی در آمریکا انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی رمزارزها دارند

شارلین فادریپو، یک زن بانکدار آفریقایی-آمریکایی است که سال‌ها در دولت فدرال این کشور به‌عنوان رگولاتور حوزه مالی فعالیت کرده است. او که مدتی است به‌عنوان مشاور و سرمایه‌گذار به دنیای رمزارزها ورود کرده، می‌گوید: «بیت‌کوین کاملاً ابزاری برای عدالت اجتماعی است.

اگر به سیاه‌پوستان آمریکایی فکر می‌کنید، ما معتقدیم که بیت‌کوین به ما اجازه می‌دهد تا ثروت نسلی بسازیم؛ البته نه‌فقط برای سیاه‌پوستان آمریکا، آمریکای لاتین و جوامع بومی، چراکه این امر به سایر جوامع اقلیت نیز اجازه می‌دهد تا آنها که از سیستم بانکی تبعیض‌آمیز امروز ما کنار گذاشته شده‌اند، به ثروتمند دست یابند.»

به اعتقاد او دلایل زیادی وجود دارد که سیاه‌پوستان اشتیاق بیشتری به رمزارزها نشان داده‌اند. او می‌گوید پذیرش اینکه حساب‌کردن روی دلار آمریکا برده‌داری است، در میان جوامع رنگین‌پوست این کشور به امری عادی تبدیل شده است: «برای من که از نوادگان افراد برده در آمریکا هستم، این دردناک بود. این روزها در بین اقلیت‌ها درباره حاکمیت، آزادی دلار آمریکا، آزادی از تورم و اینکه تورم نوعی برده‌داری است، بحث‌های زیادی وجود دارد.

سال‌هاست که زمینه تاریخی سیستم پولی مرسوم از بحث‌های تخصصی در نظام مالی آمریکا بیرون کشیده شده است. واقعاً باید پرسید چگونه می‌توان در مورد بانکداری، بدون صحبت در مورد گذشته تاریخی آن، سخن گفت؟!»

این مسئله‌ای است که حالا جمعیت زیادی از رنگین‌پوستان آمریکا، هم درباره آن صحبت می‌کنند و هم تلاش دارند با روی‌آوردن به رمزارزها و سرمایه‌گذاری در آنها از امکان‌های این جهان جدید برای دور زدن سیستم مالی‌ای که سفیدپوستان با در نظر گرفتن اولویت‌های نژادی خود در دهه‌های گذشته برپا کرده‌اند، استفاده کنند.


آنها چه می‌گویند؟


در نشست «بلاکچین سیاه» تقریباً هیچ گفت‌وگویی درباره کسب درآمد نیست که در آن اشاره‌ای به برابری‌خواهی نشود. صرفاً گردهمایی‌ای برای افرادی نیست که می‌خواهند با همه فرازونشیب‌ها و سود و زیان‌های رمزارزها همراه شوند. فضایی برای بحث درباره رابطه میان پول و انسان، قدرت‌هایی که وجود دارند و کارهایی است که این افراد با قدرت انجام داده‌اند.

تقریباً ۱۵۰۰ نفر – اکثراً سیاه‌پوست – به‌صورت آنلاین و حضوری در پردیس دانشگاه هاروارد در واشنگتن دی‌سی جمع شده‌اند تا درباره کریپتو به‌عنوان روشی، هم برای کسب درآمد و هم برهم‌زدن الگوهای ظلم و نابرابری با چندین قرن سابقه بحث کنند.

ما معتقدیم که بیت‌کوین به ما اجازه می‌دهد تا ثروت نسلی بسازیم؛ البته نه‌فقط برای سیاه‌پوستان آمریکا، آمریکای لاتین و جوامع بومی

«کریستوفر ماپوندرا»، دورگه زیمبابوه‌ای-آمریکایی و اولین سخنگوی رسمی این نشست می‌گوید: «اکنون باید از فناوری پشتوانه بلاکچین برای بهبود کیفیت زندگی هم‌نوعان‌مان استفاده کنیم.» به‌عنوان مهندسی با موهای سفید و حال‌وهوای سیاست‌مداری خوش‌صحبت، به ‌نظر می‌رسد اعتقاد راسخ ماپوندرا با همایشی با مضمون «غرامت‌ها و انقلاب‌ها» بسیار تناسب داشته باشد.

ماپوندرا به همراه «سینکلر اسکینر»، سازمان‌دهنده نشست، شرکت BillMari را بنیان‌گذاری کرده که می‌خواهد انتقال رمزارز را به هر جای دنیا که اهالی آفریقا در آن حضور دارند، آسان‌تر کند؛ بنابراین از آن هواداران کلیشه‌ای بیت‌کوین نیست. بر خلاف تصویری که از رمزارز از زمان ورود آن به دایره آگاهی مردم عادی ترسیم شده، تقریباً هیچ‌کس در این نشست از اهالی کت‌وشلوار و جلیقه‌پوش فایننس یا از نوع ایلان ماسک با بغضی نسبت به رگولاتورها نیست.

این گروه در واقع بخشی از دنیای معامله‌گران، مدرسان، بازاریابان و بازارسازان سیاه‌پوست حوزه کریپتو هستند؛ دنیایی که به ‌نظر می‌رسد در دوره همه‌گیری کرونا به‌سرعت رشد کرده و حول این ایده متحد شده که آمریکای سیاه به موهبت کریپتو نیاز دارد.


اشتیاق بیشتر اقلیت‌ها به رمزارزها


در واقع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاری رنگین‌پوست‌ها در رمزارز از سایر گروه‌ها پیشی گرفته یا با آنها برابری می‌کند؛ چنین روندی در مورد بیشتر محصولات مالی دیگر وجود ندارد. بر اساس نظرسنجی مرکز افکارسنجی ملی (National Opinion Research Center) دانشگاه شیکاگو در ماه ژوئن، حدود ۴۴ درصد از دارندگان رمزارزها رنگین‌پوست بودند. در ماه آوریل نظرسنجی شرکت Harris Poll نشان می‌داد که در مجموع ۱۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی رمزارز دارند، اما ۱۸ درصد از آمریکایی‌های سیاه‌پوست صاحب رمزارز هستند.

«هیل هارپر»، بازیگر مجموعه تلویزیونی The Good Doctor و از دوستان باراک اوباما، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، در دانشکده حقوق هاروارد متصدی جذب مشتری Black Wall Street است؛ کیف پول دیجیتال و سرویس معاملات کریپتویی که با کمک «نجاح رابرتس»، متخصص کریپتوی سیاه‌پوست توسعه داده شده است.

تابستان امسال وقتی سرویس انتقال وجه محبوب Cash App گزینه خرید بیت‌کوین را اضافه کرد، انتخابش برای توضیح این اقدام «مگان دی استالین» (خواننده و ترانه‌سرای سیاه‌پوست) بود. او در تبلیغی با عنوان «بیت‌کوین برای جذاب‌ها» می‌گفت: «با دانش من و تلاش خودتان خیلی زود امپراتوری‌تان را خواهید داشت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.