تحول در جراحی / الگو گرفتن از حس عمقی بدن

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

در یک کارخانه سابق تولید بوئینگ در نزدیکی ساحل سیاتل، یک استارتاپ شش ساله در حال آماده‌سازی سیستمی است که می‌گوید جراحی را تغییر می‌دهد. فناوری «پروپریو» جراحان را قادر می‌سازد ساختارهای کلیدی بدن را روی صفحه نمایش به‌صورت سه‌بعدی در زمان واقعی مشاهده کنند.

این سیستم به پزشکان کمک می‌کند تا برش‌های کمتر و دقیق‌تر ایجاد کنند و سخت‌افزار را هدایت کنند، مانند دستگاه‌هایی که می‌توانند به صاف‌کردن ستون فقرات کمک کنند. گابریل جونز، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران، در جریان یک تور از دفتر مرکزی شرکت گفت که نام «پروپریو» بازی با کلمه «حس عمقی» است، یعنی توانایی بدن برای احساس موقعیت خود در فضا.

او می‌گوید: «برای جراحان، این فوق‌العاده مهم است. آنها باید بدانند که آناتومی و زیست‌شناسی چگونه واکنش نشان می‌دهند و چگونه می‌توانند با آن رفتار کنند.» پروپریو درخواست بازاریابی خود را به سازمان غذا و داروی ایالات متحده ارسال کرده و انتظار دارد سیستمی به نام پارادایم در اوایل سال ۲۰۲۳ تأیید شود.

این سیستم عمدتاً برای جراحی ستون فقرات و جمجمه آزمایش شده است. پارادایم تصاویر با وضوح بالا از میدان عمل را از بالا می‌گیرد و آنها را با تصاویر اسکن سه‌بعدی قبل از عمل ترکیب می‌کند. این سیستم بر پیشرفت‌هایی در زمینه تصویربرداری میدان نور، بینایی کامپیوتری، یادگیری ماشین، رباتیک و واقعیت افزوده متکی است.

جراح می‌تواند آناتومی مربوطه را به صورت سه‌بعدی بر صفحه نمایش ببیند، از جمله قسمت‌هایی که دیدن آنها به‌تنهایی با چشم دشوار یا غیرممکن است. تصاویر تولیدشده همچنین می‌توانند با تغییر موقعیت در آناتومی سازگار شوند و در زمان واقعی تغییر کنند. این شرکت اطلاعات فنی خود را منتشر نکرده است، بنابراین ارزیابی محصول برای محققان خارجی دشوار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.