تعطیلات اجباری

کارگزاران بورس در لندن برای جلوگیری از فرسودگی شغلی، تعطیلاتی نامحدود دارند

کارکنان فین‌کپ باید حداقل چهار هفته مرخصی داشته باشند؛ زیرا یک سال پرفرازونشیب منجر به افزایش ساعات کاری شده است.

کارگزار بورس لندن، فین‌کپ، به‌طور مؤثر از سال آینده به کارمندان خود تعطیلات نامحدودی با الزام حداقل چهار هفته مرخصی می‌دهد تا از فرسودگی کارکنان جلوگیری کند.

پس از یک سال سخت برای انجام معاملات مالی که به کار کارکنان در ساعات طولانی‌تر منجر شد، شرکت مشاوره و کارگزاری تصمیم گرفت سیاست‌های خود را تغییر دهد تا به کارگران اجازه دهد به اندازه‌ای که نیاز دارند، مرخصی بگیرند. در گزارشی که اولین‌بار توسط بلومبرگ منتشر شد، این شرکت از بانکداران سرمایه‌گذاری، فروشندگان و کارکنان دفتر پشتیبانی خود می‌خواهد که حداقل چهار هفته در سال و دو یا سه روز در سه ماه تعطیلات داشته باشند.

«سام اسمیت»، مدیر اجرایی فین‌کپ به گاردین گفت: «همه واقعاً از دو سال گذشته خسته شده‌اند و این خستگی با یک تعطیلات سریع حل نمی‌شود.»

او گفت مشکل این است که مردم به اندازه کافی تعطیلات ندارند، زیرا از مرخصی‌گرفتن احساس گناه می‌کنند و افزود: «ما آن را برعکس می‌کنیم. ماکزیمم تعطیلات نخواهیم داشت؛ بلکه ما حداقلی را خواهیم داشت که شما باید از آن استفاده کنید.»


کارکنان استقبال نمی‌کنند


تعدادی از کسب‌وکارهای آمریکایی، به‌ویژه شرکت‌های فناوری، سیاست‌های مشابهی را برای تعطیلات نامحدود ارائه کرده‌اند، اما این یک حرکت غیرعادی در میان شرکت‌های مالی است. در اوایل سال جاری، نایکی، لینکدین و اپلیکیشن بامبل به کارگران خود یک هفته مرخصی باحقوق دادند تا استرس ناشی از همه‌گیری و کار در خانه را کاهش دهند. سیتی‌گروپ در ماه مارس اعلام کرد که «جمعه‌های بدون زوم» خواهد داشت، در حالی که پرایس واترهاوس کوپر و دیلویت گفتند کارکنان می‌توانند تصمیم بگیرند که چه زمانی، کجا و چگونه کار کنند.

با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کارکنان تمایلی به استفاده از مرخصی اضافی ندارند، زیرا نمی‌خواهند به‌عنوان اولین کسانی که در شرکت خود این کار را انجام می‌دهند، شناخته شوند. شرکت نرم‌افزاری «چارلی اچ‌آر» در نهایت سیاست تعطیلات مشابه را به نفع مزایای جایگزین لغو کرد؛ زیرا «مقدار زیادی اضطراب» ایجاد می‌کرد.

«بن گیتلی»، مدیر اجرایی آن گفت: «تعدادی از افراد تیم‌مان، نزد ما آمدند و گفتند: ما دوست داریم بدانیم خط نهایی کجاست. آیا ۳۵ روز طول می‌کشد؟ آیا گرفتن ۲۵ روز مشکلی ندارد؟ کجا باید خط پایان بکشم؟ زیرا واقعیت این است که در واقع نامحدود نیست.»

اسمیت که در سال ۲۰۰۷ فین‌کپ را راه‌اندازی کرد و به‌عنوان اولین مدیر اجرایی زن یک شرکت کارگزاری سهام‌سیتی شناخته شد، گفت: «نکته مهم این است که کارکنان به‌طور منظم استراحت کنند تا در تمام معاملات به‌طور کامل درگیر نباشند. چندین روز در هر سه ماه، زمانی برای مراقبت از سلامت روان و جلوگیری از فرسودگی شغلی نیاز است.»

او گفت که اگر کارمندان فین‌کپ در تعطیلات به کار خود پایان دهند، باید بتوانند یک روز اضافی را برای جبران آن اختصاص دهند. یا اگر برای بردن حیوان خانگی خود به دام‌پزشکی یا تماس‌گرفتن با یک لوله‌کش نیاز به مرخصی دارند، این نباید جزء تعطیلات آنها محسوب شود.


مراقبت از ۱۵۵ کارمند و سود شرکت


این حرکت برای کاهش فشار بر ۱۵۵ کارمند کارگزاری طراحی شده است. این شرکت از ژانویه بیش از ۳۰ نفر را استخدام کرده، زیرا تجارت، به‌ویژه در بخش ادغام و تملک رونق گرفته، اما همچنین در حال گسترش تیم‌های تحقیقاتی و بخش استخدام کارکنان دفتر پشتیبان است. این شرکت خدمات مالی و مشاوره‌ای را به مؤسسات مالی و همچنین افراد ثروتمند ارائه می‌دهد.

این شرکت در شش‌ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر درآمدهای شش‌ماهه خود را با ۵۵ درصد افزایش، ۳۱.۷ میلیون پوند گزارش کرد؛ آن هم با ۷.۲ میلیون پوند سود تعدیل‌شده قبل از مالیات که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۷ درصد افزایش داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.