کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

درباره استارتاپ نابلا / دستیار پزشکان

مراقبت‌های بهداشتی به‌عنوان یک کاندیدای اصلی برای کاربردهای بیشتر هوش مصنوعی هم برای کمک به کارهای بالینی و هم برای کاهش برخی از بارهای وقت‌گیر اداری که در مورد مراقبت‌های بالینی وجود دارد، تثبیت شده است.

اکنون «نابلا»، استارتاپ سلامت دیجیتال فرانسوی که توسط «الکساندر لبرون»، کارآفرین هوش مصنوعی تأسیس شده، ادعا می‌کند اولین کسی است که ابزاری را با استفاده از GPT-3 برای کمک به پزشکان در انجام کارهایشان، به‌ویژه کاغذبازی‌هایشان ساخته است.

نابلا به‌عنوان یک دستیار دیجیتالی برای پزشکان راه‌اندازی شده که در ابتدا به‌عنوان یک افزونه کروم برای کمک به رونویسی و تغییر کاربری اطلاعات از مکالمات ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نابلا در ویزیت پزشکان، به‌طور خودکار مکالمات آنها را بر اساس اسناد مختلف ترجمه می‌کند.

این ویژگی مبتنی بر GPT-3  است؛ مدل زبان ساخته‌شده توسط OpenAI که برای تولید متن انسانی استفاده می‌شود و صدها برنامه از جمله ChatGPT از خود OpenAI را تأمین می‌کند. نابلا یکی از اولین شرکت‌هایی بود که GPT-3 را در سال 2020 آزمایش کرد. این استارتاپ می‌گوید نسخه اولیه در حال حاضر کشش خاصی داشته است. پزشکان در ایالات متحده و فرانسه و همچنین حدود 20 کلینیک دیجیتال و حضوری «با تیم‌های پزشکی قابل توجه» از آن استفاده می‌کنند.

با این حال، از بسیاری جهات، به نظر می‌رسد مراقبت‌های بهداشتی حضوری ظرفیت‌های زیادی برای تزریق هوش مصنوعی دارند.  پزشکان در مراجعات پرشمار بیماران دچار چالش هستند و بهینه‌سازی فرایندها از طریق هوش مصنوعی می‌تواند کمک قابل توجهی به کادر درمانی کند.

تجمیع و دسترس‌پذیر بودن اسناد و مدارک پزشکی با استانداردهای از پیش تعریف‌شده می‌تواند نقش مؤثری در تشخیص بیماری‌ها داشته باشد و به نظر می‌رسد نابلا در به‌کارگیری GPT-3 تا حد زیادی موفق عمل کرده است.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/h1zc
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.