کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

درباره صفرا کتز، مدیرعامل شرکت اوراکل

چندین سال است که مدیر‌عامل شرکت اوراکل خانمی به نام «صفرا کتز» است. صفرا آدا کتز در اول دسامبر ۱۹۶۱ از پدر و مادری یهودی به دنیا آمد.

پدرش از مهاجران رومانی بود. او به همراه خانواده‌اش در شش‌سالگی به بروکلین، ماساچوست نقل مکان کرد. کتز با نمرات خوب از دبیرستان بروکلین فارغ‌التحصیل شد. او مدرک کارشناسی خود را از دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1983 دریافت کرد و موفق شد کارشناسی ارشد را از دانشکده حقوق دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1986 به دست آورد.

کتز پس از فارغ‌التحصیلی به کار بانکداری مشغول شد و سمت‌های مختلف بانکداری و سرمایه‌گذاری را از سال 1986 بر عهده داشت. او بانکدار Donaldson, Lufkin & Jenrette بود، در سال 1994 معاون اجرایی ارشد بانک شد و از فوریه 1997 تا مارس 1999 مدیرعامل این بانک شد.

داستان مدیرعامل شدن کتز در اوراکل نیز جالب است. او از آوریل 1999 وارد اوراکل شد و از سال 2001 عضو هیئت‌مدیره بوده است. در آوریل 2011 به‌عنوان مدیر مالی (CFO) انتخاب شد. در سپتامبر 2014، زمانی که «لری الیسون»، بنیان‌گذار اوراکل، مدیرعامل نیز بود، اوراکل اعلام کرد که الیسون از سمت مدیرعاملی کناره‌گیری می‌کند و «مارک هرد» و کتز به‌عنوان مدیران‌عامل مشترک معرفی شدند و در نهایت در سپتامبر 2019، کتز پس از استعفای هرد به‌دلیل مشکلات سلامتی، تنها مدیرعامل اوراکل شد.

او همزمان مسئولیت‌های متعددی در شرکت‌های تجاری و نهادهای سیاسی را تجربه کرده و در سال 2009 توسط فورچون به‌عنوان دوازدهمین زن قدرتمند در تجارت معرفی شد. در سال 2009 توسط فوربس به‌عنوان شانزدهمین زن قدرتمند تاجر رتبه‌بندی شد و تاکنون بیش از سه بار در این فهرست قرار گرفته‌ است. بر اساس آمار منتشرشده توسط فورچون، او در سال 2011 پردرآمدترین زن در میان 1000 شرکت فورچون بود که در مجموع 51.695.742 دلار آمریکا دریافت کرده است.

کتز متأهل و دارای دو فرزند است. همچنین در دانشکده بازرگانی استنفورد حسابداری تدریس می‌کند.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/00ad
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.