کارنگ، رسانه اقتصاد نوآوری ایران
رسانه اقتصاد نوآوری ایران

در راستای توان‌افزایی زنان سوزن‌دوز سیستان و بلوچستان صورت گرفت / مشارکت ۵۰۰ میلیونی اسنپ در طرح توسعه‌ گروه‌های خودیار

زهرا قربانی / نوروز ۱۴۰۲ اسنپ در راستای مسئولیت اجتماعی خود طرحی را با همکاری بنیاد توسعه‌ کارآفرینی زنان و جوانان برای توسعه‌ گروه‌های خودیار زنان در چابهار و شهرستان دشتیاری آغاز کرد. در این طرح که جایگزین هدیه‌های مرسوم نوروزی اسنپ شد، این شرکت در مجموع مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای تأمین هزینه‌های طرح توسعه‌ گروه‌های خودیار زنان سوزن‌دوز از طرف دریافت‌کنندگان هدیه پرداخت کرد.

به گزارش روابط عمومی اسنپ، این طرح با هدف توان‌افزایی اقتصادی و اجتماعی زنان حاشیه‌نشین چابهار و دشتیاری از طریق آموزش هنر سوزن‌دوزی و در مناطق حاشیه‌نشین کمب شهر چابهار و روستای کرمبل خداداد و شهر نگور در بخش دشتیاری اجرا شده است.


بیش از هزار نفر-ساعت آموزش برای ۱۰۶ زن سوزن‌دوز


اسنپ توانست با مشارکت در این طرح به آموزش و توان‌افزایی ۱۰۶ زن سوزن‌دوز عضو گروه‌های خودیار حاشیه‌ شهرستان چابهار و دشتیاری با برگزاری هزار و ۲۹ نفر-ساعت کارگاه آموزشی کمک کند. 

در این طرح پس از نیازسنجی آموزشی، وضعیت موجود گروه‌های خودیار ارزیابی و به همه‌ ذینفعان محلی و گروه‌های خودیار برای آغاز دور جدید فعالیت‌ها اطلاع‌رسانی شد. در مجموع تنها در مدت شش ماه کارگاه‌هایی با موضوعات مختلف در منطقه و توسط تسهیلگران متخصص برگزار شد. ازجمله این کارگاه‌ها می‌توان به ۶۳۱ نفر-ساعت کارگاه‌‌ آموزش‌های فنی تکمیلی به‌ منظور توسعه‌ کیفیت و تنوع‌بخشی به کالاهای تولیدشده توسط زنان با سرفصل‌هایی همچون سوزن‌دوزی پرکار، خیاطی مقدماتی و پیشرفته، بلوچی‌دوزی، آسترکشی و رنگ‌شناسی؛ ۴۴۸ نفر-ساعت کارگاه آموزشی در مورد اهمیت و تأثیر گروه‌های خودیار در بهبود معیشت و اصول و ضوابط گروه‌های خودیار و الزامات کار گروهی و ۳۸۰ نفر-ساعت کارگاه آموزشی با موضوعاتی همچون اهمیت و تأثیر صندوق پس‌انداز خرد جمعی در پیشرفت کسب‌و‌کار جمعی و اصول و ضوابط صندوق پس‌انداز خرد اشاره کرد.

۱۲۲ نفر-ساعت کارگاه آموزشی خودآگاهی و عزت‌‌ نفس با هدف توسعه‌ مهار‌ت‌های اجتماعی و فردی اعضای گروه‌های خودیار و ۸۰ نفر-ساعت کارگاه آموزشی در مورد مزیت تولیدی و بهای تمام‌شده از دیگر موضوعات ارائه‌شده محسوب می‌شود.

تسهیلگران در این طرح اموری همچون شبکه‌سازی، ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی اعضای گروه، توسعه‌ مهارت‌های ارتباطی آنها، شناسایی فرصت‌ها و مزیت‌های محله، کمک به برقراری ارتباط با نهادهای عمومی و دولتی جهت گرفتن امتیاز برای گروه، کمک به ارتقای کیفیت محصولات تولیدشده و شناسایی بازار فروش برای محصولات را آموزش می‌دهند و در نهایت اعضای گروه را به سمت توانمند شدن به گونه‌ای هدایت می‌کنند که بتوانند بدون تسهیلگر همه‌ فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکار خود را پیش ببرند.


حاشیه‌نشینی در شهرستان چابهار


با اجرای این طرح اسنپ به تأمین‌ هزینه‌های مربوط به اعزام تسهیلگران متخصص و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ایجاد و تثبیت گروه‌های خودیار زنان سوزن‌دوز منطقه کمک کرد. تخصیص هزینه‌های مربوط به هدایای مرسوم سازمانی به طرح توسعه‌ اجتماعی ازجمله اقدامات مسئولیت اجتماعی این شرکت است.

آن‌طور که خبرگزاری ایرنا گزارش می‌دهد حاشیه‌نشینی از معضلات مهم در طول ۳۱ سال گذشته شهر چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان است که پس از ایجاد منطقه آزاد و راه‌اندازی واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک روز‌به‌روز بر جمعیت حاشیه‌نشین آن افزوده شده است. بر اساس آمارها، چابهار با بیش‌ از ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در ۱۴ سکونت‌گاه غیررسمی از مناطقی است که در مقایسه با جمعیت خود بیشترین شمار حاشیه‌نشینی را در کشور دارد و حتی جمعیت سکونت‌گاه‌های غیررسمی آن از جمعیت حاشیه‌نشین مراکز برخی استان‌ها بیشتر است. یکی از راه‌کارهای قابل اجرا برای کمک به بهبود مسائل حاشیه‌نشینان توان‌افزایی اجتماع‌محور آنهاست. 

بنیاد توسعه‌ کارآفرینی زنان و جوانان با تشکیل گروه‌های خودیار از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را در منطقه آغاز کرده و در نهایت دو نهاد بومی با عنوان «خانه‌ هدی کمب» در سال ۱۳۹۸ و «خانه‌ هدی نگور» در سال ۱۳۹۹ تشکیل شده است. این بنیاد همواره تلاش کرده با توان‌افزایی زنان ساکن این مناطق به توسعه‌ پایدار محله‌ای دست یابد.  


گروه‌های خودیار؛ راهی برای دستیابی به توسعه‌ محلی


بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان همواره به دنبال تحقق توسعه‌ جامعه‌ محلی با تمرکز بر ایجاد گروه‌های خودیار و کسب‌و‌کار خرد جمعی محلی بوده است. زمینه‌ فعالیت اقتصادی در گروه‌های خودیار این بنیاد به‌ طور مشخص حول محور سوزن‌دوزی است. در گروه‌های خودیار اقداماتی همچون تشکیل صندوق‌های پس‌انداز، آموزش‌های فنی و تولیدی، آموزش کسب‌و‌کار خرد محلی و ارائه‌ خدمات حمایت درمانی، آموزش به کودکان و بهبود وضعیت محله انجام می‌شود.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/a12n
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.