رسانه اقتصاد نوآوری ایران

رویداد پیوند در حوزه پراپ تک و فناوری‌های نوین ساختمان برگزار شد

استارتاپ‌‌‌ها طرح‌های نوآورانه خود را جهت جذب سرمایه ارائه دادند

دومین روز از رویداد پراپ‌ تک و فناوری‌های نوین ساختمان با محوریت رویداد پیوند، روز سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری کارن کراد، به صورت مجازی و حضوری، برگزار شد.

سلسله رویداد پیوند در راستای تکميل چرخه ايده تا بازار و کمک به استارتاپ‌ها و ايده‌پردزان جهت توانمندسازی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا تدارک دیده شده است و هدف از برگزاری آن شناسايی استارتاپ‌ها و طرح‌های استارتاپی نوآور و توانمند در حوزه‌های راهبردی کشور و معرفی آن‌ها به شتابدهنده‌ها (اعم از دانش‌بنيان يا غيردانش‌بنيان) است. همچنین ساير سرمايه‌گذاران و فعالان اکوسيستم نوآوری به همراه اعطای تسهیلات seed money به شتابدهنده‌های دانش‌بنیان و عاملین سرمایه‌گذاری صندوق مخاطب طرح‌های این استارتاپ‌ها هستند.

توکل، رئیس مرکز ملی نوآوری صنایع خلاق و فناوری‌های نرم، در خصوص ظرفیت‌های این مرکز گفت: «مرکز ملی نوآوری صنایع خلاق و فناوری‌های نرم، به صورت هاب ملی دانشگاه پیام نور فعالیت خود را از دو سال پیش آغاز کرد. در قدم اول، ۳۰ مجموعه، متقاضی حضور در این مرکز شدند. فضای این مرکز، فضای مقاله‌نویسی نیست؛ بلکه فضای کسب‌وکار است و افرادی که در این مرکز مشغول هستند سابقه فعالیت در فضای کسب‌وکار را دارند.

توکل همچنین گفت که مرکز ملی نوآوری صنایع خلاق و فناوری‌های نرم در ساختار دانشگاه پیام نور قرار گرفته است و با توافقات انجام شده، تا ده سال آینده در همان محل، به فعالیت خود ادامه خواهد داد. او درباره رویداد پیوند بیان کرد: «در این برنامه جمعی از سرمایه‌گذاران، شتابدهنده‌ها و فعالان عرصه اکوسیستمی به صورت حضوری و بیش از ۴۰ کاربر از طریق پلتفرم اسکای‌روم، شرکت دارند و ۶ تیم صاحب ایده، به ارائه طرح خود می‌پردازند.»

استفاده از هوش مصنوعی در طراحی ساختمان‌

تیم تکنو‌سازه با استفاده از هوش مصنوعی و رایانش ابری به بهینه‌سازی و هوشمندسازی طراحی سازه کمک می‌کند. در این طرح، با کمک هوش مصنوعی پس از دریافت نقشه‌های معماری، تمامی فرآیند‌های مدل‌سازی طراحی با استفاده از سرور‌های ابری به صورت خودکار و در زمان کم و با دقت بالا انجام می‌شود. سرمایه درخواستی این تیم، مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان است.

نوآوری در ساختمان‌های صنعت بهداشت و درمان

مارستان راه‌حل‌های اتوماسیون ساختمان برای صنعت بهداشت و درمان و مجموعه متنوعی از دستگاه‌ها، حسگرها، شبکه‌های ارتباطی و نرم‌افزارهای کلان‌داده مبتنی بر هوش مصنوعی است که باعث بهبود کارایی، کاهش هزینه، افزایش سرعت تجهیز بیمارستان‌ها و در نتیجه بهبود کارایی و مراقبت از بیمار در صنعت بهداشت و درمان می‌شود. مشتریان هدف این مجموعه بیمارستان‌های صحرایی، ساختمان‌های مدیریت بحران موقت، بیمارستان‌های در حال ساخت جدید، بیمارستان‌های در حال بازسازی، بیمارستان‌های پیشرو، درمانگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و سایر مراکز درمانی است. سرمایه درخواستی این تیم برای توسعه و بازاریابی و نیروی انسانی، مبلغ ۸۳۰ میلیون تومان است.

پرینت سه‌بعدی ساختمان و کاهش هزینه ساخت

محصول تیم پارس لیان، پرینت سه‌بعدی ساختمان با استفاده از مواد پایه خاک و با کمک هد حرارتی است. این طرح جهت بومی‌سازی پرینتر‌های موجود و بهبود در سرعت و کیفیت عملکرد آن‌ها است. این تیم با استفاده از خاک به جای سیمان و همچنین استفاده از هد حرارتی در کنار نازل، جهت خشک کردن سریع دیوار پرینت‌شده، باعث بهبود عملکرد و سرعت و همچنین کاهش هزینه‌های ساخت و ساز می‌شود. هزینه مورد نظر این تیم، مبلغ ۱۹۰ میلیون تومان است.

فناوری و آسایش طراحان

تیم نرم‌افزار تحت وب اطلاعات ساختمان (والاد) که به صورت آنلاین در رویداد حضور داشت، با تاسیس یک نرم‌افزار تحت وب بر پایه فناوری بیم (BIM) و مرجع قرار دادن آن با جذب تولیدکننده مرتبط و ارائه خدمات طراحی، اطلاعات ساختمان و رندرینگ آنلاین اطلاعات به طراحان معمار، مهندسان مرتبط و کارفرما، باعث تسهیل در روند کار طراحان می‌شود. سرمایه درخواستی این تیم، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان است.

تسهیل ارتباط دانشجویان و مهندسان رشته عمران

تیم شبکه‌ مهندسی ایران به صورت آنلاین و از طریق پلتفرم اسکای‌روم در رویداد شرکت داشت. در این وبسایت پس از ثبت‌نام دانشجو و درخواست زمینه فعالیت مورد علاقه خود، یک برنامه که به صورت چارت پیش‌فرض، شامل دوره‌های آموزشی است برگزار می‌شود و با دادن گواهی معتبر به دانشجویان و همچنین ضمیمه آن به رزومه آن‌ها، باعث ایجاد پل ارتباطی میان دانشجوها و مهندسان رشته عمران و شرکت‌ها و سازمان‌های عمرانی می‌شود. این تیم به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

کاهش خسارات و تلفات ساختمان با به‌کارگیری هوش مصنوعی

طرح ایمنو هوش که به صورت مجازی در رویداد پیوند حاضر بود، با استفاده از هوش‌مصنوعی‌ بر مبنای دانش ‌فنی به دست‌آمده و استفاده از نرم‌افزار، با هدف بهینه‌سازی طراحی فضاهای تجمعی در راستای ارتقا ایمنی در مواقع زلزله طراحی شده است. این طرح، باعث کاهش تلفات و خسارات می‌شود و همچنین مقرون به صرفه است و یکی از نیاز‌های روز جامعه را برطرف می‌کند. این تیم، سرمایه‌ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.

اولین روز از رویداد پراپ تک، در روز ۲۹ شهریور با محوریت دوشنبه‌های استارتاپی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و توسط این صندوق و با همکاری کارن کراد، برگزار شده است.

لینک کوتاه: https://karangweekly.ir/ttex
نظر شما درباره موضوع

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.